Biskupi Hiszpanii i Portugalii zachęcają do ewangelizowania przez internet

Biskupi Hiszpanii i Portugalii zachęcają do ewangelizowania przez internet
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

Przedstawiciele konferencji episkopatu Hiszpanii oraz Portugalii zebrani w Murcji na iberyjskim spotkaniu biskupów wydali wspólny dokument zachęcający do ewangelizowania przez internet. Wskazali, że Kościół musi być ze swoim nauczaniem obecny na coraz powszechniejszych portalach społecznościowych.

Przedstawiciele komisji ds. kultury i środków masowego przekazu w episkopatach obu krajów zwrócili uwagę na konieczność przekazywania Dobrej Nowiny poprzez sieć internetową i najnowsze osiągnięcia technologiczne. - Coraz więcej osób pozyskuje dziś informację i zdobywa wiedzę za pośrednictwem smartfonów, i dlatego Kościół musi być obecny również w tej sferze, aby spotkać się z ludźmi - napisali biskupi z Hiszpanii i Portugalii.

Hierarchowie z obu krajów podkreślili konieczność stworzenia planu działań, zaznaczając, że masowe korzystanie z informacji dostępnej w sieci jest "znakiem czasu". Stwierdzili, że istnieje pilna potrzeba stworzenia "katedry internetowej", czyli miejsca w sieci, gdzie "poprzez zdjęcia i internetowe więzi udaje się zatrzymać uwagę odbiorcy".

Przygotowany w Murcji dokument jest kolejnym krokiem portugalskich biskupów skierowanym ku młodym ludziom. W kwietniu br. kardynał patriarcha Lizbony Manuel Clemente, krótko po swoim wyborze na drugą kadencję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii zapewnił, że w najbliższych latach biskupi dołożą starań, m.in. w pracy duszpasterskiej z młodzieżą, która systematycznie porzuca praktyki religijne.

Pierwszy raz na zjawisko opuszczającej parafie młodzieży zwrócił uwagę portugalskim biskupom w 2007 r. papież Benedykt XVI podczas wizyty ad limina w Watykanie. Zalecił, aby wdrażać nowe formy duszpasterskie, utrzymując tym samym nieliczną w codziennym życiu wspólnot parafialnych młodzież. Jesienią 2015 r. również Franciszek zwrócił uwagę biskupom Portugalii na zjawisko "uciekających z kościołów" tego kraju młodych ludzi. 13 maja br. w drodze powrotnej z Fatimy do Rzymu papież skrytykował jakość katechezy w Portugalii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi Hiszpanii i Portugalii zachęcają do ewangelizowania przez internet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.