Duszpasterz celników nowym dyrektorem Caritas Polska

Duszpasterz celników nowym dyrektorem Caritas Polska
(fot. youtube.com)
KAI / sz

Ks. Marcin Iżycki został we wtorek wybrany dyrektorem Caritas Polska, zastępując na tej funkcji ks. Mariana Subocza. Wyboru dokonali biskupi zgromadzeni na 376. zebraniu plenarnym KEP w Zakopanem.

Ks. Marcin Iżycki ma 44 lata. Pochodzi z Żyrardowa (diecezja łowicka). Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. z rąk bp. Kazimierza Romaniuka. Ukończył studia doktoranckie z misjologii na UKSW. W latach 1998-2006 pracował jako wikariusz w kilku parafiach diecezji warszawsko-praskiej.

Z OSTATNIEJ CHWILI | Ks. Marcin Iżycki z Diecezja Warszawsko-Praska nowym dyrektorem Caritas Polska - zdecydowali biskupi uczestniczący w 376. zebraniu plenarnym KEP w Zakopanem.

Opublikowany przez Katolicka Agencja Informacyjna / KAI na 6 czerwca 2017

Był wykładowcą misjologii w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji warszawsko-praskiej, a w latach 2006-2008 dyrektorem Dzieła Pomocy "Ad Gentes" przy Komisji Misyjnej Konferencji Episkopatu Polski. Od 2010 r. jest dyrektorem Wydziału Misyjnego Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej. Rok później został dyrektorem Dzieła Misyjnego diecezji warszawsko-praskiej.

W 2007 r. ks. Iżycki został dziekanem Służby Celnej. Był kapelanem Izb Celnych w Warszawie, Łodzi i Białej Podlaskiej. Od 2013 roku jest krajowym duszpasterzem służb skarbowych i Służby Celnej. Pełni służbę w stopniu młodszego inspektora celnego.

Duszpasterstwo Krajowe Służb Skarbowych i Celnych ustanowione zostało podczas 321. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski 12 marca 2003 r. Powołano wtedy także pierwszego duszpasterza krajowego. Duszpasterstwo jest organizatorem wielu duszpasterskich spotkań branżowych. Do najważniejszych należy ogólnopolska pielgrzymka, która ma miejsce na Jasnej Górze każdego roku w drugą sobotę września.

W ub. roku ks. Marcin Iżycki został odznaczony brązową odznaką "Zasłużony dla Służby Celnej", a w lutym tego roku Medalem "Milito Pro Christo".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Duszpasterz celników nowym dyrektorem Caritas Polska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.