Caritas dla Ukrainy. Przygotowuje się do długoterminowej opieki nad uchodźcami
Caritas diecezji opolskiej przygotowuje projekty długoterminowej opieki nad uchodźcami z Ukrainy, które zapewnią potrzebującym nie tylko schronienie, ale też pracę – powiedział PAP dyrektor opolskiego Caritasu ks. Arnold Drechsler.
W rozmowie z PAP ksiądz Arnold Drechsler poinformował o rozpoczęciu projektów długoterminowej opieki nad uchodźcami z Ukrainy.
Caritas na pomoc Ukrainie
"Są dwa etapy pomocy. Ten pierwszy, w dużym uproszczeniu oczywiście, doraźny, polega na nakarmieniu głodnego, napojeniu spragnionego i odzianiu nagiego. I to się robi od pierwszego dnia wojny. Jest także pomoc długoterminowa, bardzo istotna dla tych, którzy z różnych powodów nie będą mogli wrócić do swoich domów. W ramach tej pomocy trzeba zorganizować uchodźcom miejsce pobytu połączone z możliwością podjęcia pracy, dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji, dające szansę powrotu do w miarę normalnego życia, bo zawsze jednak musimy pamiętać, że będzie to życie z dala od rodzinnych stron, w nowym otoczeniu. I taki jest cel projektów mających cechy trwałości, do których uruchomienia już się przygotowujemy" – powiedział ks. Drechsler.
Opolski Caritas przygotowuje na przyjęcie uchodźców z Ukrainy m.in. budynek byłego klasztoru w Długomiłowicach, który początkowo miał być przeznaczony dla uchodźców z Syrii. Podobne miejsca stałego pobytu mają powstać w Zimnicach i Dobrodzieniu.
"To będą miejsca oferujące zarówno długoterminowy pobyt, jak i pracę. Na tę chwilę oceniamy nasze możliwości na przyjęcie w tych lokalizacjach kilkudziesięciu uchodźców z Ukrainy" – powiedział dyrektor opolskiego Caritasu.
Źródło: PAP / kb
Skomentuj artykuł