Bp Muskus: Bóg z trapiących ludzkość nieszczęść wyprowadza szczęście dane na całą wieczność

Bp Muskus: Bóg z trapiących ludzkość nieszczęść wyprowadza szczęście dane na całą wieczność
Fot. Archidiecezja Krakowska / YouTube.com
KAI / pk

Widzimy, do czego prowadzi prawo siły, oderwane od wartości humanitarnych, Boskich, nieprzemijających; prawo okupione krwią i nieszczęściem milionów ludzi - mówił bp Damian Muskus OFM podczas liturgii stacyjnej w sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile.

Krakowski biskup pomocniczy zaapelował o modlitwę o nadzieję dla narodu ukraińskiego, który pada ofiarą przemocy i niesprawiedliwości.

DEON.PL POLECA
Człowiek potrzebuje praw i przykazań, by żyć w harmonii z Bogiem i światem

Nawiązując do słów Ewangelii: "Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić", bp Muskus zauważył, że człowiek potrzebuje praw i przykazań, by żyć w harmonii z Bogiem i światem. - Taka jest ludzka natura, że odrzucenie norm powoduje anarchię albo tworzenie nowych przepisów. Tam, gdzie unieważnia się prawo Boże, zrodzone z miłości do człowieka, powstają inne prawa - wygodne dla jednych, niemoralne i krzywdzące dla innych, nigdy doskonałe, zawsze przemijające, bo tworzone w odpowiedzi na potrzebę chwili i partykularne interesy - podkreślał.

"Widzimy, do czego prowadzi prawo siły, oderwane od wartości humanitarnych"

- Dziś patrzymy na tragiczne konsekwencje litery prawa ustanawianego przez człowieka żądnego wszechwładzy, opętanego totalitarnymi wizjami mocarstwa Rosji. Widzimy, do czego prowadzi prawo siły, oderwane od wartości humanitarnych, Boskich, nieprzemijających; prawo okupione krwią i nieszczęściem milionów ludzi - mówił. Jak dodał, wojna w Ukrainie pokazuje również, do czego prowadzi "wykorzystywanie religii do realizacji owego prawa, bluźniercze próby uzasadniania przemocy Ewangelią". - To już nie przestroga, ale rzeczywistość, która dotyka nas wszystkich -stwierdził.

Golgota Ukrainy

Zdaniem hierarchy, stałość i niezmienność Bożych praw są gwarancją, że "wszystko ma głęboki sens", nawet jeśli z ludzkiej perspektywy trudno w to uwierzyć. - Bóg nawet z chaosu potrafi wyprowadzić porządek, z cierpienia radość, a z trapiących ludzkość nieszczęść - szczęście dane na całą wieczność - mówił, przekonując że dzieje zbawienia objawiają, "jak konsekwentny jest Bóg w swojej miłości, jak mocne i trwałe jest Jego prawo - prawo, które ocala na wieczność".

- O taką nadzieję módlmy się dla narodów nękanych różnymi formami przemocy i niesprawiedliwości, zwłaszcza za Ukrainę, której Golgota trwa już od miesiąca. O tę nadzieję módlmy się również dla nas - by nie słabła w nas wiara, że Bóg przeprowadza swój lud obronną ręką, a wierność Jego przykazaniom jest gwarancją ocalenia - wezwał na koniec.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: Bóg z trapiących ludzkość nieszczęść wyprowadza szczęście dane na całą wieczność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.