Caritas Polska kontynuuje swoją pomoc dla dotkniętego klęskami żywiołowymi Nepalu

Caritas Polska kontynuuje swoją pomoc dla dotkniętego klęskami żywiołowymi Nepalu
(fot. depositphotos.com)
KAI / pk

Co najmniej 90 osób zginęło, kilkadziesiąt zaginęło lub zostało rannych w wyniku nadzwyczaj silnych opadów deszczu i osuwisk w lipcu w Nepalu.

Caritas Polska kontynuuje swoją pomoc na rzecz mieszkańców tego kraju świadczoną od 2015 r., przechodząc do działań rozwojowych w zakresie ratownictwa medycznego. Wsparcie dla Nepalu organizacja rozpoczęła po trzęsieniu ziemi cztery lata temu.

"Po 4 latach działań ukierunkowanych na niwelowanie skutków trzęsienia ziemi przechodzimy do kolejnego etapu naszego zaangażowania o charakterze bardziej rozwojowym" - mówi po powrocie z Nepalu Krzysztof Iwiński z Caritas Polska.

Pomoc polega ona na wsparciu lokalnych ośrodków zdrowia i prowadzeniu szkoleń medycznych oraz ratowniczych, które mają przygotować lokalny personel medyczny oraz mieszkańców na ewentualność wystąpienia katastrof naturalnych takich jak trzęsienie ziemi, powodzie czy osuwiska. Obecnie Caritas Polska rozpoczyna 3-letni projekt takich działań wraz z Caritas Nepal oraz Szpitalem w miejscowości Dhulikhel.

Jak bardzo potrzebne są tego typu szkolenia oraz zwiększenie potencjału lokalnych społeczności do reagowania na katastrofy naturalne pokazują wydarzenia ostatnich tygodni. 31 z 77 dystryktów w Nepalu zostało dotkniętych silnymi opadami deszczu, które wywołały liczne powodzie oraz osuwiska, głównie skoncentrowane w południowo-wschodniej części kraju. Zginęło co najmniej 90 osób, 29 zaginęło, a 41 zostało rannych. Ponad 13 tysięcy rodzin zostało tymczasowo przesiedlonych.

Szacuje się, że powodzie i osunięcia ziemi dotknęły ponad 37 tysięcy gospodarstw, a liczba całkowicie i częściowo zniszczonych domów sięgnęła 30 tys. Nepalskie służby bezpieczeństwa (armia nepalska oraz policja) zostały zmobilizowane do działań ratowniczych i jak dotąd były w stanie uratować ponad 33 tys. osób.

"Zadecydowaliśmy, że od połowy lipca w Nepalu pojawi się ekipa ekspertów medycznych Caritas Polska, którzy rozpoczęli cykl pilotażowych szkoleń medycznych i ratowniczych dla członków lokalnych zespołów reagowania kryzysowego" - tłumaczy ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska. Szkolenia takie będą przeprowadzane przez grupy ekspertów z Caritas Polska kilka razy w roku przez okres kolejnych trzech lat.

Lokalne zespoły reagowania kryzysowego składają się z mieszkańców miejscowości górskich oraz personelu medycznego lokalnych ośrodków zdrowia. Szkolenia w znaczący sposób zwiększą możliwości samodzielnego radzenia sobie mieszkańców ze skutkami powodzi, osuwisk oraz innych zagrożeń natury medycznej poprzez dostarczenie odpowiedniego sprzętu ratowniczego, rozwiązań organizacyjnych i specjalistycznej wiedzy ratunkowej.

Większość miejscowości objętych działaniami Caritas Polska jest pozbawiona połączeń drogowych z resztą kraju w porze deszczowej, co wymusza samodzielność ich mieszkańców w radzeniu sobie z niszczycielskimi siłami natury. Lokalne ośrodki zdrowia są zmuszone do zmagazynowania materiałów medycznych oraz lekarstw na okres kilku miesięcy pory deszczowej, a transport medyczny w przypadku wystąpienia zdarzenia wymagającego bardziej skomplikowanej interwencji medycznej jest bardzo utrudniony.

Dodatkowo działania Caritas Polska będą związane z doposażeniem oraz remontem miejscowych klinik medycznych, które stanowią jedyną możliwość uzyskania wsparcia w zakresie ochrony zdrowia i życia. Dostęp do usług medycznych jest w tych miejscach ograniczony ze względu na bardzo zły stan dróg i ograniczoną liczbę dostępnego sprzętu oraz personelu medycznego.

"Wykorzystując doświadczenia Caritas Polska z innych miejsc na świecie będziemy również prowadzić szkolenia medyczne dla lokalnych wolontariuszy z zakresu pierwszej pomocy i wyposażać ich w podstawowy sprzęt medyczny - wyjaśnia Krzysztof Iwiński. - Tacy przeszkoleni wolontariusze mieszkający w górskich wioskach będą pierwszym kontaktem dla miejscowych osób wymagających podstawowej opieki medycznej oraz ogniwem pośredniczącym pomiędzy mieszkańcami a lokalnymi klinikami usytuowanymi w niższych partiach gór z dostępem do sieci drogowej".

Oprócz działań o charakterze szkoleniowym Caritas Polska wesprze również tzw. "obozy zdrowotne" prowadzone przez personel Szpitala w Dhulikhel. Polegają one w głównej mierze na kilkudniowej obecności specjalistów z określonej dziedziny medycyny wraz z wyspecjalizowanym sprzętem medycznym i świadczeniu usług medycznych bezpośrednio w terenie.

Caritas Polska od 2015 roku jest bardzo aktywnie zaangażowana w działania pomocowe w Nepalu. Wspólne projekty z Caritas Nepal polegały w głównej mierze na odbudowie na bardzo dużą skalę infrastruktury mieszkalnej, wodno-sanitarnej, irygacyjnej, wsparciu mikro przedsiębiorczości, spółdzielni lokalnych oraz rodzin osób niepełnosprawnych. Kompleksowe działania pomocowe objęły swym zasięgiem 5 miejscowości w regionach: Sindhupalchok, Dolakha, Kavrepalanchok oraz Sindhuli zamieszkanych łącznie przez ponad 20 tys. mieszkańców.

Można wesprzeć pomoc w Nepalu za pomocą wpłaty na konto Caritas Polska: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem NEPAL.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Polska kontynuuje swoją pomoc dla dotkniętego klęskami żywiołowymi Nepalu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.