Caritas Polska odbudowuje szkoły na Haiti

Caritas Polska odbudowuje szkoły na Haiti
(fot. Jose Manuel Moreno/DEON.pl)
KAI/ ad

Odbudowa szkół i seminarium diecezjalnego oraz budowa 500 domów to projekty Caritas Polska realizowane na Haiti. - Okazało się że trafiliśmy w dziesiątkę - powiedział dziś ks. Marian Subocz podczas spotkania z dziennikarzami. Dokładnie dwa lata temu ten najbiedniejszy kraj Ameryki Łacińskiej nawiedziło trzęsienie ziemi.

Z Haiti powrócili dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz i koordynator projektów w tym kraju Marta Titaniec. Celem ich pobytu w dniach 12-22 stycznia był monitoring projektów finansowanych przez Caritas Polska i zbadanie możliwości podjęcia kolejnych. Polacy byli gośćmi nuncjusza apostolskiego abp. Bernardito Auza, który doskonale orientuje się w potrzebach lokalnego Kościoła. - Najbardziej poruszyło nas to, że wszędzie widzieliśmy jeszcze gruzy - opowiadał o sytuacji na Haiti ks. Subocz.

DEON.PL POLECA

Caritas Polska zaangażowała się w odbudowę szkoły w Kompleksie Edukacyjnym Maryi Wspomożycielki należącym do sióstr salezjanek, a konkretnie jednego z budynków liczącego 40 klas szkolnych. Odbudowę dofinansowała kwotą 764 800 euro (3 mln 205 tys. zł).

Ponadto kościelna organizacja charytatywna dofinansowuje kwotą 211,3 tys. dolarów odbudowę Centrum Formacyjnego dla Kobiet prowadzonego przez Zgromadzenie Córek Maryi Królowej Niepokalanie Poczętej w Port-au-Prince oraz kwotą 47 tys. dolarów odbudowę szkoły podstawowej prowadzonej przez Zgromadzenie Córki Maryi Paridaens.

Wspólnie z Caritas Austria Caritas Polska zamierza odbudować 500 gospodarstw rolnych i domów dla 2,5 tys. osób na obszarze wiejskim w Morne a Bateau. Dofinansuje je kwotą 550 tys. euro. - Po wizycie zdecydowaliśmy jeszcze o następnym projekcie - budowie szkoły diecezjalnej im. Jana Pawła II w Jacmel. Zostanie ona dofinansowana kwotą prawie 849 tys. dolarów - poinformował dyrektor Caritas Polska.

Koordynator projektów Caritas Polska na Haiti Marta Titaniec, która już po raz drugi odwiedziła ten kraj, powiedziała, że 85 proc. społeczeństwa żyje na progu ubóstwa czyli mniej więcej za 2 dolary dziennie, w skrajnym ubóstwie - za poniżej 1 dolara dziennie. - Haiti liczy ok. 10 mln mieszkańców i jest społeczeństwem dość młodym. Bezrobocie wynosi 80 proc., wskaźniki ekonomiczne są dramatyczne ale największym problemem jest edukacja - opowiadała Marta Titaniec. Aż 70 proc. mieszkańców Haiti to analfabeci, ok. 90 proc. szkół to są szkoły prywatne a 10 proc. - szkoły państwowe. Ponadto 75 proc. nauczycieli nie ma odpowiednich kwalifikacji do nauczania

Jak stwierdziła Marta Titaniec, trzęsienie ziemi odsłoniło słabości systemu edukacyjnego i służby zdrowia. Poinformowała, że na Haiti w publicznej służbie zdrowia pracuje 1,5 tys. lekarzy i personelu medycznego z Kuby, tylko ok. 600 rodzimych lekarzy pozostało na Haiti, a tym ok. 90 proc. z nich pracuje w stolicy Port-au-Prince.

Obecnie odbudowę Haiti wspiera Caritas z 15 krajów świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Polska odbudowuje szkoły na Haiti
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.