Caritas pomoże wyżywić pielgrzymów ŚDM

Caritas pomoże wyżywić pielgrzymów ŚDM
(fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
KAI / psd

Krakowska Caritas będzie koordynowała wydawanie posiłków dla pielgrzymów w czasie ŚDM. Pakiety żywnościowe będą wydawane w ponad 40 specjalnie przygotowanych namiotach.

O podpisaniu umowy w tej sprawie pomiedzy Caritas a Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 poinformował na Campus Misericordiae ks. Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

W miejscu gdzie podczas ŚDM 2016 mieścić się będzie zakrystia spotkali się dziś wolontariusze i dzieci uczestniczące w zajęciach prowadzonych przez Caritas w Gminie Wieliczka.

W przykładowym pakiecie śniadaniowym zaprezentowanym w Wieliczce znalazły się jabłko, owsianka, sok, odpowiednio zapakowane kabanosy, pieczywo i baton. "Możemy komponować też pakiety z dżemów, miodów, z nabiału, jogurtów, z mięsem i bez, z sokiem, z wodą, z produktów bezglutenowych, z różnymi owocami" - powiedziała Katarzyna Rybicka z firmy Amplus.

Odpowiedzialni za wyżywienie starają się, żeby pakiety składały się głównie z polskich produktów, choć zapowiadają, że znajdzie się w nich także np. pizza. "Chcielibyśmy, żeby te pakiety były zróżnicowane, wymienialne i zbilansowane. Wierzymy, że tak jak w czasie innych ŚDM, pielgrzymi będą mogli wymieniać między sobą produkty z paczek czy dzielić się nimi" - mówiła Rybicka.

DEON.PL POLECA

Szef krakowskiej Caritas zaprezentował także namiot, pod którym pielgrzymi będą odbierać pakiety żywnościowe. Ponad dwadzieścia takich namiotów stanie na Campus Misericordiae w Brzegach a drugie tyle rozmieszczone zostanie w Krakowie - przy największych skupiskach pielgrzymów, w miejscach wydarzeń centralnych, by jak najsprawniej obsłużyć gości.

W namiocie będzie można odebrać pakiet żywnościowy, ale także zjeść ciepły posiłek, wypić kawę czy herbatę. Pod namiotami w żywność zaopatrzą się zarówno pielgrzymi, którzy wykupią pakiety z wyżywieniem - wówczas jedzenie otrzymają w zamian za specjalne talony, jak i pielgrzymi, którzy przyjadą np. tylko na jeden dzień i będą chcieli kupić posiłek.

Partnerem Caritas, który przygotuje logistykę i same pakiety żywnościowe jest grupa producencka Polish Food. W skład konsorcjum wchodzą cztery duże podmioty z doświadczeniem w logistyce, te z kolei składają się z firm istniejących na rynku polskim. Firmy takie jak Konspol (produkty mięsne) czy Amplus (świeże owoce i warzywa) zajmują się produkcją i dystrybucją żywności.

Wybór padł na Polish Food, gdyż firmy konsorcjum dysponują olbrzymimi bazami logistycznymi, które dają możliwość zapewnienia skutecznej infrastruktury w procesie dystrybucji żywności; dysponują zapleczem, które jest w stanie przechować odpowiednią ilość produktów - w tym powierzchni chłodzonych; dodatkowo zlokalizowane są relatywnie blisko wydarzeń ŚDM. "Kładliśmy nacisk, żeby to były firmy z Małopolski. Chcemy też w tej kwestii promować region" - zwrócił uwagę ks. Kordula.

Partner Caritas przewiduje, że obsługa jednego pielgrzyma w namiocie będzie trwała 10 sekund. W ciągu godziny namioty będą w stanie obsłużyć 100 tys. pielgrzymów. A w ciągu pięciu dni trwania ŚDM namioty żywnościowe wydadzą najpewniej kilka milionów posiłków.

Ks. Kordula zaprasza do współpracy kolejnych partnerów, kwestia wyżywienia w czasie ŚDM jest jeszcze otwarta.

Warto przypomnieć, że restauratorzy i właściciele innych punktów gastronomicznych, którzy chcieliby obsługiwać pielgrzymów ŚDM muszą podpisać stosowne umowy z Komitetem Organizacyjnym. Zarejestrowani pielgrzymi będą mogli realizować talony żywnościowe tylko w punktach gastronomicznych (restauracjach, polach gastronomicznych i mobilnych punktach żywienia) mających podpisaną umowę i posiadających stosowne Oznaczenie KO ŚDM 2016.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Caritas pomoże wyżywić pielgrzymów ŚDM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.