Caritas walczy z niewolnictwem dzieci

Radio Watykańskie

Pakistańska Caritas skutecznie zwalcza niewolnictwo ekonomiczne dotykające boleśnie dzieci. W Międzynarodowym Dniu Upamiętniającym Zniesienie Niewolnictwa katolicka agencja UCAN podsumowała dwuletni program pożyczek dla rodzin, które popadły w tarapaty finansowe. Caritas oferuje je w wysokości do 200 USD, czyli 15 tys. pakistańskich rupii. Niskooprocentowane pożyczki mają służyć rozwojowi rodzinnej małej przedsiębiorczości.

W Pakistanie spłatą wieloletnich kredytów zwykle zajmują się dzieci, które niewolniczo je odpracowują. Rodzice wypisują je ze szkoły i wysyłają do pracy. Stają się one wówczas niskoopłacanymi robotnikami do końca życia. Caritas w Fajsalabadzie alarmuje, że już całe pokolenia zniewolono tego typu wyzyskiem. Wieśniacy są często powiązani z lichwiarzem trwającym aż do śmierci „toksycznym” związkiem ekonomicznym. Kredyty rujnują nie tylko dzieciństwo i utrwalają analfabetyzm wśród najbiedniejszych, ale też katastrofalnie rozbijają życie rodzinne.

Caritas pomogła do tej pory 65 pakistańskim rodzinom. Charytatywna organizacja kontroluje wykorzystanie pożyczek tak, by dochód z projektów przeznaczony był zarówno na edukację dzieci, jak i na wyrywanie najmłodszych z niewolnictwa. Caritas zorganizowała też szkoły dla nieletnich niewolników, którzy dopiero po zachodzie słońca mogą przyjść na darmowe lekcje. W diecezji fajsalabadzkiej powstało już 12 ośrodków szkolnych, z których korzysta 360 małych robotników. Dzieci wykonują najczęściej prace związane z prowadzeniem domu, rolnictwem, wypalaniem cegieł czy prostą mechaniką.

Działalność Caritas ma także aspekt dialogu międzyreligijnego. O katolickie pożyczki bardzo często ubiegają się rodziny muzułmańskie. Połowa z udzielonych dotychczas kredytów przypadła właśnie wyznawcom islamu.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Caritas walczy z niewolnictwem dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.