Cerkiew w wagonie kolei transsyberyjskiej

KAI / psd

Koleją zabajkalską, która jest częścią kolei transsyberyjskiej, ruszy 11 marca pociąg, w którego skład wejdzie wagon-cerkiew pw. św. Mikołaja, należący do diecezji czito-krasnokamieńskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W pełni wyposażoną cerkiewkę mieszczącą się w wagonie obsługiwać będzie duchowny, który poza celebracją nabożeństw, zajmie się również misją ewangelizacyjną wśród ludności.

Blisko 1,5 tys. km trasa obejmuje kilkanaście miejscowości, w których pociąg zatrzyma się na kilka-kilkanaście godzin. Jak podaje oficjalna strona diecezji, w wagonie będzie można przyjąć chrzest, zamówić nabożeństwa w intencji swoich bliskich oraz zmarłych. Pociąg z cerkiewnym wagonem zakończy swój bieg 30 marca.

Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa Patriarchatu Moskiewskiego. W 2000 r. pociąg relacji Moskwa-Workuta (4 tys. km) jako pierwszy posiadał specjalny wagon zaadaptowany na świątynię. Wagon został poświęcony przez ówczesnego patriarchę Aleksego II, a podczas 10 dni podróży ochrzczono w nim 1870 osób. Poza rozmowami na temat prawosławnej wiary, na odwiedzanych stacjach miały też miejsce koncerty muzyki cerkiewnej.

Podróż w jubileuszowym dla chrześcijaństwa roku została zainspirowana pierwszym w historii Rosji pociągiem z cerkwią – zamówionym w 1896 r. przez ostatniego cara, Mikołaja II. Taki pociąg dzisiaj, podobnie jak przed stu laty, bywa jedyną możliwością komunikacji ze światem na terenach, gdzie współcześnie również praktycznie nie ma prawosławnych świątyń.

W 2003 r. z Jekaterynburga ruszył pociąg, w którego skład weszła nie tylko cerkiew, ale i szpital z zapasem bezpłatnych lekarstw oraz galeria, przybliżająca historię i kulturę regionu uralskiego. W zeszłym roku podobny pociąg wyjechał z Krasnojarska.

Syberyjski Okręg Federalny, który przecinają koleje transsyberyjska oraz bajkalsko-amurska stanowi trzecią część powierzchni Federacji Rosyjskiej. Z liczby 20 mln mieszkańców okręgu, prawosławie deklaruje 6 mln. Na terenie kilkunastu diecezji okręgu patriarchat niesie posługę w ok. 1,5 tys. parafii. Akcje przesiedleńcze oraz nacjonalizacja tych terenów znacznie zmniejszyła populację rdzennych mieszkańców okręgu. Największą dzisiaj stanowią Buriaci (0,5 mln), wyznający tradycyjnie szamanizm i buddyzm.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cerkiew w wagonie kolei transsyberyjskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.