"Chciałbym dać Polsce święto Chrztu Polski"

"Chciałbym dać Polsce święto Chrztu Polski"
(fot. jazonz/flickr.com)
KAI / psd

Dominikanin o. Jan Góra ponownie wzywa wszystkich młodych duchem nad brzegi Jeziora Lednickiego. W noc z 26 na 27 czerwca odbędzie się tam po raz pierwszy „Modlitwa Początków” z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych.

Jak powiedział KAI o. Góra nocne czuwanie będzie powrotem do korzeni wiary w miejscu gdzie wszystko się zaczęło. „Będzie to święto Chrztu Polski i jednocześnie odnowienie naszych chrzcielnych przyrzeczeń” – dodał dominikanin.

Przyznał również, iż chciałby, aby „Modlitwa początków” w ostatnią niedzielę czerwca, podobnie jak spotkanie młodych organizowane rokrocznie w pierwszą niedzielę miesiąca, było przedsięwzięciem cyklicznym.

„Chciałbym dać Polsce święto Chrztu Polski i chciałbym, aby to święto na trwałe wpisało się w serca ludzi tak, jak doroczne apele młodych” – dodał.

Nocne czuwanie rozpocznie się 26 czerwca o północy wniesieniem ognia zapalonego w miejscu, gdzie według historyków mógł mieć miejsce chrzest Mieszka I. Później odczytane zostaną fragmenty kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka. Następnie uczestnicy odmówią Pacierz, którego słowa każdy chrześcijanin poznaje już w dzieciństwie i który – jak piszą w zaproszeniu organizatorzy od wieków kształtuje kulturę i świadomość Polaków.

Podczas spotkania zebranym towarzyszyć będzie przeszło stumetrowa flaga Polski i obraz Matki Bożej namalowany w biało-czerwonych barwach. Obecni odnowią także przyrzeczenia chrzcielne i obmyją twarz w wodach Jeziora Lednickiego ze słowami wyznania wiary. O brzasku będą uczestniczyć w Mszy św. z jutrznią sprawowanej pod przewodnictwem o. Jana Góry.

Dominikanin zapewnia, iż na spotkanie zaproszeni są wszyscy bez wyjątku. Informuje również, że podczas czuwania będzie można nabyć na pamiątkę denar Mieszka I.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Chciałbym dać Polsce święto Chrztu Polski"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.