"Choć jest nas mało, chcemy głosić Chrystusa!"

Radio Watykańskie

W ostatnich latach dojrzewa w Azji świadomość znaczenia misji katolików świeckich. Wiele świadectw o tym można było usłyszeć na zakończonym w Seulu kongresie laikatu tego kontynentu – piszą jego uczestnicy w liście do Benedykta XVI. Dziękują mu za podjętą przez Papieską Radę ds. Świeckich inicjatywę zwołania takiego spotkania.

Zgromadziło się na nim w stolicy Południowej Korei 400 przedstawicieli episkopatów, duchowieństwa i wiernych świeckich z prawie wszystkich krajów azjatyckich. Uczestnicy kongresu chcą pomóc wszystkim ochrzczonym wzrastać w powołaniu uczniów Chrystusa i poczuciu przynależności do Kościoła Powszechnego. W przeżywającym głębokie przemiany azjatyckim społeczeństwie pragną współdziałać, by wszyscy żyli w warunkach bardziej godnych osoby. Proszą też Ojca Świętego, by pamiętał o tych, którzy w wielu trudnych miejscach tego kontynentu dają nieraz heroiczne świadectwo o Chrystusie.

Kongres azjatyckiego laikatu katolickiego zamknęła 5 września Eucharystia z misyjnym rozesłaniem, której przewodniczył arcybiskup Seulu, kard. Nicholas Cheong Jinsuk. Wcześniej, na zakończenie obrad, ich uczestnicy wystosowali przesłanie do wszystkich wyznawców Chrystusa w Azji. Piszą w nim o ogromnym wrażeniu, jakie wywarło na nich świadectwa dawane przez tak wielu świeckich katolików aktywnie zaangażowanych w dzieło ewangelizacji, mimo iż są niewielką mniejszością na tym kontynencie.

DEON.PL POLECA

„Szczególnie zbudowali nas – czytamy w przesłaniu – ci, którzy dają odważne świadectwo swej wiary w społeczeństwach negujących czy ograniczających wolność religijną; ci, którzy doznają wrogości ze strony fundamentalistów lub są prześladowani za swą wiarę przez władze. Podczas kongresu zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na chrześcijańską tożsamość wiernych, na znaczenie ich inicjacji chrześcijańskiej i stałej formacji, na naszą współodpowiedzialność za budowanie Kościoła lokalnego, na doświadczenie małych wspólnot wiary i ruchów kościelnych”. Podkreślono też znaczenie braterskich relacji ekumenicznych z innymi chrześcijanami i dialogu międzyreligijnego. „Jest nas mało, ale jesteśmy wszędzie obecni, kierowani miłością do wszystkich naszych braci i sióstr w Azji, bez żadnych wyjątków czy dyskryminacji Staramy się dzielić naszym chrześcijańskim doświadczeniem ze wszystkimi. Nie jest to fanatyczny prozelityzm, ale raczej po prostu owoc spotkania z Jezusem, w którym znaleźliśmy prawdę” – piszą uczestnicy azjatyckiego kongresu laikatu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Choć jest nas mało, chcemy głosić Chrystusa!"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.