Chrześcijanie apelują do biskupów Węgier ws. działań rządu

Chrześcijanie apelują do biskupów Węgier ws. działań rządu
(fot. Northfoto / Shutterstock.com)
thetablet.co.uk / mch / kw

"Skończmy przyzwalać na okrucieństwo" - świeccy chrześcijanie na Węgrzech proszą przywódców Kościołów, by przerwali swoje milczenie ws. radykalnych działań rządu - "nasze Kościoły stają się współwinne naruszeniom praw człowieka".

Czołowi członkowie węgierskich kościołów katolickich, reformacyjnych i luterańskich zaapelowali do przywódców swoich Kościołów, by "przestali przymykać oko" na ciężki los uchodźców. Kościoły zostały już ostro skrytykowane za milczenie i brak reakcji wobec ostatnich działań rządu Viktora Orbana.

"Wzywamy biskupów do służenia swoim braciom i siostrom, nie państwu. Wzywamy, by reprezentowali naukę Chrystusa" - czytamy w liście. - "Ze względu na ich milczenie, nasze Kościoły stają się współwinne naruszeniom praw człowieka oraz przemocy. Wyrażamy swoją nadzieję, że nasi przywódcy sprawią, że Kościół zacznie działać dla pokoju i pojednania".

>> Błaszczak o obozach kontenerowych dla uchodźców

Pismo zostało podpisane przez ponad 400 świeckich chrześcijan, którzy wyrażają sprzeciw prawu obowiązującemu od 28 marca, mającemu na celu gromadzenie uchodźców w strefie przejściowej na serbskiej granicy, dopóki ich prośby o schronienie nie zostaną przetworzone. Okazuje się, że nawet ci, którzy zgłosili legalne prośby o schronienie, będą według prawa "potencjalnymi terrorystami muzułmańskimi", mimo że nie mają nic wspólnego z przemocą radykalnych organizacji.

"Powinniśmy bronić naszych ojczystych wartości. W miejsce strachu i nienawiści do cudzoziemców, podsycanych przez media, powinniśmy popierać społeczną solidarność" - czytamy w oświadczeniu - "Niektórzy twierdzą, że kościoły są chronione przez ich milczenie. Ale my przymykamy oko na okrucieństwo. Zamiast wierzyć w miłosierdzie, pozwalamy rządzić się lękom".

W swoim liście autorzy piszą, że nowe prawo powoduje narastanie nastrojów ksenofobicznych na terenie Węgier. Wskazują także, że władze kościelne powinny publicznie bronić praw uchodźców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chrześcijanie apelują do biskupów Węgier ws. działań rządu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.