Chrześcijanie w krajach arabskich. "Są jak niewolnicy, ale dają świadectwo"

Chrześcijanie w krajach arabskich. "Są jak niewolnicy, ale dają świadectwo"
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Pandemia opóźniła wprowadzanie w życie Deklaracji o Ludzkim Braterstwie, podpisanej przez Papieża i wielkiego imama Al-Azhar w Abu Zabi. Wiele inicjatyw zostało odwołanych, jednak pewne konkretne owoce tego dokumentu widać już wśród zwyczajnych ludzi – uważa bp Paul Hinder administrator apostolski Arabii Południowej.

Chrześcijaństwo w krajach arabskich

Zastrzegł, że nie można uogólniać, ponieważ kraje Półwyspu Arabskiego różnią się między sobą. Katar to nie to samo, co Arabia Saudyjska, na przykład. Jednakże u rozsądnych ludzi widać większe otwarcie – zapewnił kapucyński biskup misyjny. Rozmawiając z Radiem Watykańskim, przypomniał, że nieliczni na półwyspie chrześcijanie to głównie migranci, ubodzy robotnicy. Oni przemawiają przede wszystkim przez swoje świadectwo, które już wydaje owoce. Dlatego w naszym regionie najważniejszy jest autentyzm naszego chrześcijańskiego życia – podkreślił bp Hinder.

„Jako spadkobierca św. Franciszka z Asyżu zawsze powtarzam, że jako chrześcijanie żyjący w tym regionie musimy się nauczyć pokory, że jesteśmy podporządkowani innym, bo taka jest rzeczywistość. Ale nie wolno nam zapominać, że również w tych warunkach możemy wydawać owoce. Na początku chrześcijaństwa niewolnicy odegrali ważną rolę w szerzeniu wśród ludzi przesłania Jezusa Chrystusa. Myślę o tym, kiedy widzę, jak tutaj prości ludzie żyją swą chrześcijańską wiarą jako pracownicy, a niekiedy nawet jako niewolnicy. I to wydaje owoce. Nie w tym sensie, że wszyscy nagle się nawrócą. Ale w tym sensie, że dają autentyczne świadectwo o tym, co to znaczy być naśladowcą Jezusa Chrystusa, który jest nie tylko Pantokratorem, ale także cierpiącym i ukrzyżowanym Panem. Każdy chrześcijanin musi przejść przez tę lekcję. Przeżywaliśmy to podczas niedawnego Wielkiego Tygodnia. Tymczasem my wszyscy chcemy iść na skróty, ominąć Kalwarię i dojść bezpośrednio do zmartwychwstania. Ale tak to nie działa. Ani w życiu Jezusa, ani w życiu chrześcijan“ – powiedział papieskiej rozgłośni administrator apostolski Arabii Południowej.

Źródło: KAI / kb

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. ks. Jan Szpet, Danuta Jackowiak

Karty pracy mogą zastąpić uczniowi zeszyt. Ćwiczenia w nich zawarte współgrają z realizacją tematów w podręczniku. Ich zastosowanie ułatwi utrwalenie przerobionego materiału. Proponowane zadania do wykonania dają uczniowi możliwość swobodnego konstruowania wypowiedzi.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chrześcijanie w krajach arabskich. "Są jak niewolnicy, ale dają świadectwo"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.