Kiedy wypada Wielki Piątek i czy jest on dniem wolnym od pracy?

Kiedy wypada Wielki Piątek i czy jest on dniem wolnym od pracy?
fot. Gianna Bonello / Unsplash
DEON.pl / Onet / KAI / pk

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym i jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie sprawuje ofiary Mszy świętej. Kiedy w roku 2022 wypada Wielki Piątek i czy jest on dniem wolnym od pracy?

Wielki Piątek wyznacza połowę Triduum Paschalnego. Chrześcijanie na całym świecie obchodzą w tym dniu pamiątkę sądu, męki i śmierci Chrystusa. Słowa z Księgi Izajasza "w Jego ranach jest nasze zdrowie" już kilka wieków przed narodzinami Jezusa zapowiedziały tragiczne wydarzenia Wielkiego Piątku. W słowach proroka zawarta jest również wiara w to, że dzięki męce i śmierci Syna Bożego, odpuszczone zostały wszystkie nasze grzechy.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie sprawuje ofiary Mszy świętej, a cała liturgia skoncentrowana jest wokół krzyża. Nawiązują do niego odprawiane w tym dniu wyjątkowo uroczyście nabożeństwa Drogi Krzyżowej, czytania oraz kulminacyjny moment Wielkiego Piątku - Adoracja Krzyża.

- Jeśli Wielki Piątek jest dniem pełnym smutku, to jednocześnie jest najwłaściwszym dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei i odwagi niesienia przez każdego swego krzyża z pokorą, ufnością i zdaniem się na Boga, mając przy tym pewność wsparcia przez Niego i Jego zwycięstwa. Liturgia w tym dniu śpiewa: "O Crux, ave, spes unica - Witaj, Krzyżu, nadziejo jedyna!" - powiedział Benedykt XVI wyjaśniając sens wielkopiątkowej liturgii.

Historia Wielkiego Piątku

Pierwsze wzmianki o celebracji Wielkiego Piątku w Rzymie pochodzą z VII w. Specyficzna wielkopiątkowa liturgia sprawowana była przez papieża w kościele św. Jana Jerozolimskiego i obejmowała odczytanie opisu Męki Pańskiej według św. Jana, modlitwę powszechną, a także procesję z relikwiami krzyża. Drugi typ liturgii był sprawowany w licznych kościołach prezbiterialnych i obejmował lekturę Pisma Świętego, Adorację Krzyża i komunię świętą, która była konsekrowana wcześniej. Ten typ liturgii upowszechnił się w średniowieczu w całej Europie.

DEON.PL POLECA

Kiedy wypada Wielki Piątek w 2022 roku?

Wielkanoc to święto ruchome. Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że data Niedzieli Zmartwychwstania będzie wyznaczana zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Chociaż papież Pius X próbował ustalić stałą datę Wielkanocy, ostatecznie nigdy nie doszło to do skutku. Od daty Niedzieli Wielkanocnej zależy, kiedy chrześcijanie będą w danym roku obchodzić Triduum Paschalne oraz Wielki Post.

Pierwsza wiosenna pełnia Księżyca wypada w roku 2022 w sobotę 16 kwietnia. Niedziela Wielkanocna obchodzona jest więc 17 kwietnia. Wielki Piątek w 2022 roku wypada 15 kwietnia.

Czy Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy?

Wielki Piątek w wielu krajach jest dniem wolnym od pracy. Zwyczaj ten utrwalił się m.in. w takich państwach jak: Austria, Wielka Brytania, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia czy Szwecja.

W Polsce Wielki Piątek nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Jak informuje portal Onet, polski parlament przed czterema laty zastanawiał się nad możliwością ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy, jednak ostateczna decyzja - z uwagi na konsekwencje gospodarcze - była negatywna.

"Wpływ ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy, przy ostrożnościowym założeniu całkowitego zatrzymania na ten dzień procesów gospodarczych i braku substytucji prowadzonych działań w dni poprzedzające czy też następujące po Wielkim Piątku, może oznaczać spadek prognozowanej wielkości PKB" - czytaliśmy w uzasadnieniu.

Chociaż ustawa o dniach wolnych nie obejmuje Wielkiego Piątku, spora część polskich pracodawców w praktyce traktuje ten dzień jako wolny od pracy. W tym dniu nie odbywają się również zajęcia w szkołach i na uczelniach.

Źródło: DEON.pl / Onet / KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Przemysław Marek Szewczyk

Odkryj nieznane oblicze Jezusa

Czy miał rodzeństwo?
Jak wyglądały Jego relacje z rodzicami?
Czy w życiu prywatnym też czynił cuda?
Jak wyglądały kulisy Jego procesu przed Piłatem?
Co działo się z...

Skomentuj artykuł

Kiedy wypada Wielki Piątek i czy jest on dniem wolnym od pracy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.