Gdy wiara nie nadąża za rytuałami i praktykami

Gdy wiara nie nadąża za rytuałami i praktykami
fot. Depositphotos
dr Andrzej Molenda / DEON.pl

- Choć czasem księża w kościołach grzmią, że nie ma kogoś takiego jak wierzący-niepraktykujący, to jednak mam wrażenie, że częściej możemy zauważyć osoby praktykujące ale nie wierzące - mówi dr Andrzej Molenda w trzecim odcinku wielkopostnego cyklu "Pułapki niedojrzałej religijności".

- Trzecim wymiarem niedojrzałej religijności jest to, aby religijność była oparta na wierze, żeby wiara stała u podstaw religijności. Dlaczego jest to ważne? Choć czasem księża w kościołach grzmią, że nie ma kogoś takiego jak wierzący-niepraktykujący, to jednak mam wrażenie, że często możemy spotkać osoby praktykujące ale nie wierzące. To znaczy mające uporządkowaną religijność jeśli chodzi o rytuały, praktyki. Tutaj jest wszystko OK. Natomiast ich wiara jakby nie nadążała za ułożonymi rytuałami i praktykami. Dlaczego tak się dzieje? - pyta dr Andrzej Molenda.

Religijność, która polega głównie na naśladownictwie, może być pozbawiona wymiaru osobistej wiary

- Część z nas startuje w dziecięcej religijności od naśladowania rodziców. Wchodzimy w rytuały, zwyczaje, sakramenty na zasadzie naśladowania. Psychologowie mówią mądrze, że na zasadzie społecznego uczenia się. I religijność, która polega głównie na naśladownictwie, na wejściu w nią przez naśladowanie, czasem może być pozbawiona wymiaru osobistej wiary. Wiary, która może tę religijność ożywiać, ale przede wszystkim - nadawać jej sens - wyjaśnia psychoterapeuta i dodaje:

"U podstaw wiary leży nadzieja. Kiedy mówimy o nadziei, to warto zadać sobie pytania: «Z jakimi nadziejami idę do kościoła», «Z jakimi nadziejami modlę się», «Czego oczekuję od Chrystusa?»".

- Co dla mnie oznacza Królestwo Boże, które przynosi Chrystus? Idę za Chrystusem, żeby było mi dobrze w życiu, żebym zdał egzamin? Żebym miał powodzenie? Żeby mi się powodziło w życiu? - pyta dr Andrzej Molenda.

Cykl wielkopostny "Pułapki niedojrzałej religijności". Odcinek 3

Czy wiara może oddalać od Boga? Okazuje się, że tak. Niedojrzała i niezdrowo przeżywana religijność często wyrządza wiele szkód. Zdarza się, że osoby niedojrzałe religijnie przez lata tkwią w fałszu, uważając Boga za surowego sędziego, a nawet zmagając się z nerwicami na tle religijnym. Czym jest niedojrzała religijność, skąd bierze się fałszywy obraz Boga i kiedy osoby niedojrzałe religijnie powinny szukać pomocy? Na te i inne pytania w wielkopostnym cyklu wideo zatytułowanym "Pułapki niedojrzałej religijności" odpowie dr Andrzej Molenda, psychoterapeuta i rekolekcjonista, współautor książki "Kiedy wiara oddala od Boga. Rozmowy o niedojrzałej religijności", która ukazała się 23 marca.

Andrzej Molenda - doktor nauk humanistycznych, absolwent psychologii i religioznawstwa UJ, psychoterapeuta, wykładowca akademicki, autor książki Rola obrazu Boga w nerwicy eklezjogennej (2005).

Zobacz pozostałe odcinki cyklu "Pułapki niedojrzałej religijności":

  1. Odcinek pierwszy: Motywacja religijna
  2. Odcinek drugi: Obraz Boga

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Molenda, Kama Hawryszków

Czy nasza relacja z Bogiem może być niszcząca?
Kiedy wiara oddala od Boga, zamiast do Niego przybliżać?
Czy można być praktykującym katolikiem, przyjmować sakramenty i być niewierzącym?

Niedojrzała religijność wpływa na wiele sfer...

Skomentuj artykuł

Gdy wiara nie nadąża za rytuałami i praktykami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.