Wymagający ojciec czy kochający tata? Kim dla ciebie jest Bóg?
- Wiele osób wyobraża sobie Boga jako rodzica, który stawia wymagania i je egzekwuje. Taki obraz Boga często przekłada się na styl religijności, która polega głównie na spełnianiu wymagań Boga, realizowaniu Jego zaleceń, domyślaniu się, czego w danej sytuacji życzyłby sobie Bóg - mówi dr Andrzej Molenda w drugim odcinku wielkopostnego cyklu "Pułapki niedojrzałej religijności".
- Ostatnio rozmawialiśmy o pierwszym wymiarze niedojrzałej religijności, jaką jest motywacja lękowa. Drugi wymiar niedojrzałej religijności to obraz Boga, szerzej można powiedzieć, antropomorficzny obraz Boga. Obraz Boga, który jest często projekcją ważnych postaci w życiu. W tym kontekście mówi się często o projekcji obrazu ojca, matki, czasem o projekcji uogólnionego rodzica - wyjaśnia dr Andrzej Molenda.
Dziecko bardzo wcześnie przyswaja obraz Boga jako rodzica
- Zanim dziecko trafi do jakiejś formy socjalizacji religijnej, jak badania pokazują, posiada już swój pierwszy obraz Boga, którym zwykle jest projekcja obrazów rodzicielskich. W tym kontekście wcześniej mówiono bardziej o obrazie ojca, obecnie coraz częściej o obrazie matki, co pokazuje praktyka; w psychoterapii jest on również mocno obecny - wyjaśnia dr Andrzej Molenda i dodaje:
"Czy psychika dziecka wybierze obraz ojca czy obraz matki, zależy od wielu czynników. Tutaj nie jest przeszkodą, by wyobrażać sobie Boga na kształt ludzi; Chrystus też był człowiekiem. Więcej szkody wyrządza projekcja zagrożeń, jakie dziecko odbierało w swoim dzieciństwie, nieraz lęków - każdy miał innych rodziców - specyficznych wymagań oraz atmosfery egzekwowania tych wymagań przez rodziców".
- Generalnie chodzi o to, że bardzo dużo osób wyobraża sobie Boga jako rodzica, który daje wymagania, stawia granice i egzekwuje. Taki obraz Boga często przekłada się później na styl, rodzaj religijności, która głównie na tym polega - spełnianiu wymagań Boga, realizowaniu Jego zaleceń, domyślaniu się, czego w danej sytuacji życzyłby sobie Bóg - wyjaśnia psychoterapeuta.
"Niektórzy ludzie z jednej strony boją się woli Boga, ale z drugiej strony usilnie jej w swoim życiu poszukują - w swoich domysłach, naśladując świętych, czytając książki religijne".
Cykl wielkopostny "Pułapki niedojrzałej religijności". Odcinek 2
Czy wiara może oddalać od Boga? Okazuje się, że tak. Niedojrzała i niezdrowo przeżywana religijność często wyrządza wiele szkód. Zdarza się, że osoby niedojrzałe religijnie przez lata tkwią w fałszu, uważając Boga za surowego sędziego, a nawet zmagając się z nerwicami na tle religijnym. Czym jest niedojrzała religijność, skąd bierze się fałszywy obraz Boga i kiedy osoby niedojrzałe religijnie powinny szukać pomocy? Na te i inne pytania w wielkopostnym cyklu wideo zatytułowanym "Pułapki niedojrzałej religijności" odpowie dr Andrzej Molenda, psychoterapeuta i rekolekcjonista, współautor książki "Kiedy wiara oddala od Boga. Rozmowy o niedojrzałej religijności", która ukazała się 23 marca.
Andrzej Molenda - doktor nauk humanistycznych, absolwent psychologii i religioznawstwa UJ, psychoterapeuta, wykładowca akademicki, autor książki Rola obrazu Boga w nerwicy eklezjogennej (2005).
Zobacz pozostałe odcinki cyklu "Pułapki niedojrzałej religijności":
- Odcinek pierwszy: Motywacja religijna
Skomentuj artykuł