Wymagający ojciec czy kochający tata? Kim dla ciebie jest Bóg?

Wymagający ojciec czy kochający tata? Kim dla ciebie jest Bóg?
Fot. shalamov/depositphotos.com
dr Andrzej Molenda / DEON.pl

- Wiele osób wyobraża sobie Boga jako rodzica, który stawia wymagania i je egzekwuje. Taki obraz Boga często przekłada się na styl religijności, która polega głównie na spełnianiu wymagań Boga, realizowaniu Jego zaleceń, domyślaniu się, czego w danej sytuacji życzyłby sobie Bóg - mówi dr Andrzej Molenda w drugim odcinku wielkopostnego cyklu "Pułapki niedojrzałej religijności".

- Ostatnio rozmawialiśmy o pierwszym wymiarze niedojrzałej religijności, jaką jest motywacja lękowa. Drugi wymiar niedojrzałej religijności to obraz Boga, szerzej można powiedzieć, antropomorficzny obraz Boga. Obraz Boga, który jest często projekcją ważnych postaci w życiu. W tym kontekście mówi się często o projekcji obrazu ojca, matki, czasem o projekcji uogólnionego rodzica - wyjaśnia dr Andrzej Molenda.

Dziecko bardzo wcześnie przyswaja obraz Boga jako rodzica

- Zanim dziecko trafi do jakiejś formy socjalizacji religijnej, jak badania pokazują, posiada już swój pierwszy obraz Boga, którym zwykle jest projekcja obrazów rodzicielskich. W tym kontekście wcześniej mówiono bardziej o obrazie ojca, obecnie coraz częściej o obrazie matki, co pokazuje praktyka; w psychoterapii jest on również mocno obecny - wyjaśnia dr Andrzej Molenda i dodaje:

"Czy psychika dziecka wybierze obraz ojca czy obraz matki, zależy od wielu czynników. Tutaj nie jest przeszkodą, by wyobrażać sobie Boga na kształt ludzi; Chrystus też był człowiekiem. Więcej szkody wyrządza projekcja zagrożeń, jakie dziecko odbierało w swoim dzieciństwie, nieraz lęków - każdy miał innych rodziców - specyficznych wymagań oraz atmosfery egzekwowania tych wymagań przez rodziców".

DEON.PL POLECA

- Generalnie chodzi o to, że bardzo dużo osób wyobraża sobie Boga jako rodzica, który daje wymagania, stawia granice i egzekwuje. Taki obraz Boga często przekłada się później na styl, rodzaj religijności, która głównie na tym polega - spełnianiu wymagań Boga, realizowaniu Jego zaleceń, domyślaniu się, czego w danej sytuacji życzyłby sobie Bóg - wyjaśnia psychoterapeuta.

"Niektórzy ludzie z jednej strony boją się woli Boga, ale z drugiej strony usilnie jej w swoim życiu poszukują - w swoich domysłach, naśladując świętych, czytając książki religijne".

Cykl wielkopostny "Pułapki niedojrzałej religijności". Odcinek 2

Czy wiara może oddalać od Boga? Okazuje się, że tak. Niedojrzała i niezdrowo przeżywana religijność często wyrządza wiele szkód. Zdarza się, że osoby niedojrzałe religijnie przez lata tkwią w fałszu, uważając Boga za surowego sędziego, a nawet zmagając się z nerwicami na tle religijnym. Czym jest niedojrzała religijność, skąd bierze się fałszywy obraz Boga i kiedy osoby niedojrzałe religijnie powinny szukać pomocy? Na te i inne pytania w wielkopostnym cyklu wideo zatytułowanym "Pułapki niedojrzałej religijności" odpowie dr Andrzej Molenda, psychoterapeuta i rekolekcjonista, współautor książki "Kiedy wiara oddala od Boga. Rozmowy o niedojrzałej religijności", która ukazała się 23 marca.

Andrzej Molenda - doktor nauk humanistycznych, absolwent psychologii i religioznawstwa UJ, psychoterapeuta, wykładowca akademicki, autor książki Rola obrazu Boga w nerwicy eklezjogennej (2005).

 

Zobacz pozostałe odcinki cyklu "Pułapki niedojrzałej religijności":

  1. Odcinek pierwszy: Motywacja religijna
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Molenda, Kama Hawryszków

Czy nasza relacja z Bogiem może być niszcząca?
Kiedy wiara oddala od Boga, zamiast do Niego przybliżać?
Czy można być praktykującym katolikiem, przyjmować sakramenty i być niewierzącym?

Niedojrzała religijność wpływa na wiele sfer...

Skomentuj artykuł

Wymagający ojciec czy kochający tata? Kim dla ciebie jest Bóg?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.