KEP opracowuje wezwanie w modlitwie powszechnej na Wielki Piątek dotyczące Ukrainy

KEP opracowuje wezwanie w modlitwie powszechnej na Wielki Piątek dotyczące Ukrainy
(Fot. flickr.com/photos/episkopatnews)
KAI/dm

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski opracuje wezwanie modlitwy powszechnej w Wielki Piątek dotyczące prośby Boga o pokój na Ukrainie. To wezwanie ma być przypomnieniem także innych konfliktów, które papież nazwał trzecią wojnę światową „w kawałkach”.

W komunikacie przekazanej PAP przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP bp Piotr Greger poinformował, że watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dekretem z dnia 28 marca 2022 roku, zatwierdziła nowy tekst wezwania modlitwy powszechnej w czasie wielkopiątkowej Liturgii na cześć Męki Pańskiej.

„Sprawa dotyczy wezwania szóstego - Za Żydów”. Poinformowano, że wydawnictwo Pallottinum przygotowało odpowiednią wkładkę, z możliwością wklejenia do mszału. Poza tym tekst wezwania został zatwierdzony na stałe, dlatego znajdzie się w nowej wersji mszału.

Bp Greger poinformował w komunikacie, że Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dnia 25 marca 2022 r., wystosowała także Notę dotyczącą tegorocznych obchodów Wielkiego Tygodnia.

W tekście dokumentu został przywołany zapis znajdujący się w mszale mówiący, że „w poważnej i publicznej potrzebie ordynariusz miejsca może pozwolić na dodanie specjalnej intencji lub ją nakazać”.

W związku z tym, Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP opracuje wezwanie (tekst i zapis nutowy), dotyczące modlitwy o pokój na Ukrainie.

„Nawiązuje ono do sugestii zamieszczonej w tekście Noty, gdzie przywołano wskazanie papieża do modlitwy „o dar pokoju dla Ukrainy, aby zakończyła się ta »odrażająca wojna «” - wyjaśniono w komunikacie.

- Wraz z Ukrainą pragniemy również przypomnieć o wszystkich innych konfliktach, których jest niestety stale wiele, w wielu krajach świata, a które papież Franciszek określił jako trzecią wojnę światową „w kawałkach” - zapowiedział bp Greger.

Poinformował, że materiał zostanie rozesłany do wszystkich diecezji. Jego ewentualne wykorzystanie będzie zależało od decyzji ordynariuszy poszczególnych diecezji.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

KEP opracowuje wezwanie w modlitwie powszechnej na Wielki Piątek dotyczące Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.