Co Bawaria podaruje na urodziny papieżowi?

Co Bawaria podaruje na urodziny papieżowi?
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / slo

Przypadające 16 kwietnia br. 85. urodziny Benedykta XVI są szczególną okazją do radości w jego rodzinnej Bawarii. Z tej okazji, obok wszystkich biskupów diecezjalnych, uda się do Rzymu 150-osobowa delegacja z premierem Horstem Seehoferem na czele.

W samej Bawarii uroczystości przewidziano we wszystkich miejscowościach związanych z papieżem Ratzingerem: od "Papieskiego piwa" rozdawanego przed katedrą w Ratyzbonie, przez okolicznościowe wystawy, do sympozjum teologicznego włącznie.

Od chwili wyboru kardynała Josepha Ratzingera na Stolicę Piotrową w 2005 roku, dom w bawarskim Marktl Am Inn, w którym się urodził przyszły papież Benedykt XVI i parafia św. Oswalda, w której został ochrzczony, stały się miejscem odwiedzanym przez rzesze turystów. Od dnia wyboru papieża, 19 kwietnia 2005 roku Marktl am Inn uroczyście obchodzi zarówno ten dzień, jak i rocznicę urodzin papieża, przypadającą 16 kwietnia.

W ramach dorocznego "tygodnia" na cześć Benedykta XVI w Marktl am Inn, na niedzielnej Mszy św. oczekiwany jest arcybiskup Monachium, kard. Reinhard Marx oraz goście z Sotto il Monte i Wadowic - miast narodzin papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II, z którymi Marktl am Inn utrzymuje partnerstwo.

Według proboszcza miejscowej parafii, Josefa Kaisera, na modlitwę dziękczynną o godz. 4.15 - w godzinie urodzin Ratzingera - do domu, w którym 16 kwietnia 1927 roku urodził się papież, przybędzie ok. stu osób. Następnie wszyscy udadzą się w procesji ze światłami przez rynek do chrzcielnicy w kościele św. Oswalda. Tam, w kilka godzin po urodzeniu, został ochrzczony 16 kwietnia 1927 roku, w Wielką Sobotę. Na chrzcie otrzymał imiona Joseph Aloisius. "Fakt, że byłem pierwszym ochrzczonym w nowej wodzie uważano za szczególny znak" - wspomina kard. Ratzinger w książce "Moje życie" i podkreśla, że zawsze z wdzięcznością myśli o tym, iż jego życie od początku było zanurzone w tajemnicy Wielkanocy.

Wieczorem proboszcz z Monachium, ks. Rainer Maria Schießler, wygłosi wykład na temat wolności w pojęciu chrześcijańskim, a w miejscowym ratuszu zostanie otwarta wystawa fotograficzna dedykowana wybitnemu rodakowi, zatytułowana "Moje serce bije po bawarsku".

W Marklt i Traunstein ukażą się okolicznościowe znaczki pocztowe na cześć Jubilata, a najlepsze życzenia mają z Marktl przenieść przez Alpy do Watykanu" biało-żółte balony przygotowane przez grupę 500 dzieci.

W wigilię 85. rocznicy urodzin papieża bp Ratyzbony Gerhard Müller odprawi w miejscowej katedrze uroczyste nieszpory, po których każdy z współpracowników kościelnych zostanie poczęstowany bawarskim "kuflem piwa i preclem" z miejscowego browaru. - Oczywiście nie za dużo, bo przecież i papież jest znany z tego, że we wszystkim ceni umiar - zażartował rzecznik diecezji Ratyzbony.

Ale "papieskie" uroczystości potrwają nie tylko jeden dzień. 22 kwietnia na cześć papieża zaśpiewają na rynku w Marktl am Inn Regensburger Domspatzen - "ratyzbońskie wróbelki", chłopięcy chór, którym niegdyś dyrygował brat papieża - ks. prałat Georg Ratzinger.

Na nowy sezon przygotowuje się także muzeum otwarte w 2007 roku w domu rodzinnym Benedykta XVI. Już od poniedziałku wielkanocnego czynna jest wystawa pt. "Tam, gdzie rzeczywiście jestem w domu". Na tej podstawie odwiedzający będą mogli się m.in. dowiedzieć, jak obchodzono święta rodzinne w domu Ratzingerów - imieniny (a jeśli urodziny, to tylko "okrągłe" - jak wspomina ks. Georg Ratzinger). W ub. roku muzeum w domu rodzinnym Benedykta XVI w Marktl odwiedziło 15 tysięcy osób. Wśród grup zagranicznych najczęściej przybywali tam Włosi i Polacy, a także grupy anglojęzyczne. - Po Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie przyjeżdża też wielu Hiszpanów - powiedział kierujący placówką Ludwig Raischl.

Bawarski teolog ma także inne plany. Na początek chce przygotować specjalny film, który będzie mógł być pokazywany podczas spotkań poświęconych Benedyktowi XVI. Przede wszystkim jednak kierownictwo muzeum zamierza przygotować specjalny program, adresowany do młodych ludzi, poszukujących swojego powołania.

Na koniec pozostaje "tylko" problem prezentu, bo "co można podarować papieżowi, który ma wszystko"? Nad tym zastanawia się brat Benedykta XVI, ale także kancelaria premiera Bawarii. Porcelanowe "lwy bawarskie" papież otrzymywał jeszcze jako kardynał, w 2006 roku otrzymał drewnianą figurę patrona Bawarii z Oberammergau. Na 80. urodziny Benedykta XVI władze Bawarii ufundowały nagrodę naukową w wysokości 15 tys. euro za najlepszą pracę teologiczną. Oryginalny prezent w postaci "karty wstępu na wieczór przeżyć" przygotowała archidiecezja monachijska. Będzie to wieczór bawarski zorganizowany w sierpniu br. w Castel Gandolfo z udziałem bawarskiej grupy folklorystycznej i tradycyjnych strzelców z tego regionu Niemiec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co Bawaria podaruje na urodziny papieżowi?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.