Co wolno na Jasnej Górze? Regulamin mówi o tym jasno

Jasna Góra. Fot. PoppyPix / Depositphotos.com
KAI / mł

Toczy się dyskusja na temat wystąpień polityków na Jasnej Górze. Co im wolno? Kto może przemawiać w najbardziej znanym maryjnym sanktuarium w Polsce? Mówi o tym opublikowany w 2020 r. "Regulamin dla organizatorów pielgrzymek i innych wydarzeń na Jasnej Górze".

Regulamin wskazuje m.in., że organizatorzy pielgrzymek są uprawnieni do zapraszania na Jasną Górę władz państwowych oraz osób publicznych, tylko po konsultacjach z Kustoszem a wydarzenia organizowane w sanktuarium nie mogą stanowić okazji do manifestowania jakichkolwiek poglądów politycznych.

Co można na Jasnej Górze? Publikujemy treść regulaminu

Regulamin dla organizatorów pielgrzymek i innych wydarzeń na Jasnej Górze [śródtytuły pochodzą od redakcji]

DEON.PL POLECA

Klasztor i sanktuarium na Jasnej Górze to miejsce święte, które pełni doniosłą rolę w życiu i posługiwaniu Kościoła w Polsce. Jest otwarte na ludzi wszelkich wyznań, na różnorodność grup społecznych, organizacji i zrzeszeń, z zachowaniem wzajemnego szacunku, a także poszanowaniem wiary i nauczania Kościoła katolickiego. Pierwszorzędnymi celami każdego tu przybywającego winny być: uczestnictwo w życiu liturgicznym Kościoła, oddawanie czci Matce Bożej, otwartość na głoszone w tym miejscu Słowo Boże i pragnienie nawrócenia. Z tego względu Jasna Góra jest miejscem duchowego schronienia dla wszystkich potrzebujących, chcących pogłębić swoją katolicką wiarę oraz oddać się modlitwie. Jako pomnik historii i żywe ognisko budowania narodowej wspólnoty sanktuarium stanowi także miejsce ważnych wydarzeń o charakterze państwowym i społecznym, w duchu chrześcijańskiego patriotyzmu i miłości bliźniego, zgodnie z katolicką nauką społeczną.

Osoby publiczne mogę być zaproszone tylko po konsultacjach z kustoszem

Organizatorzy oraz uczestnicy pielgrzymek i innych wydarzeń na Jasnej Górze zobowiązani są do przestrzegania przepisów prawa kanonicznego, norm wydanych przez Konferencję Episkopatu Polski, przepisów prawa państwowego oraz zasad określonych przez Przeora i Kustosza Jasnej Góry.

Wobec powyższego ustanawia się następujące przepisy:

1. Organizacja pielgrzymek i innych wydarzeń na Jasnej Górze możliwa jest po otrzymaniu wyraźnej zgody Kustosza, ustaleniu terminu, ram czasowych oraz programu pobytu w sanktuarium.

2. Organizatorzy pielgrzymek są uprawnieni do zapraszania na Jasną Górę władz państwowych oraz osób publicznych, tylko po konsultacjach z Kustoszem.

3. Wydarzenia organizowane w sanktuarium nie mogą stanowić okazji do manifestowania jakichkolwiek poglądów politycznych oraz takich przekonań społecznych, które stoją w sprzeczności z nauczaniem Kościoła.

Kto i gdzie może przemawiać na Jasnej Górze?

4. Przepowiadanie Słowa Bożego w sanktuarium powinno być starannie przygotowane, ewangeliczne, kerygmatyczne, oparte na nauczaniu Kościoła i służyć pogłębieniu duchowości maryjnej. Nie może zawierać prywatnych poglądów głoszącego, szczególnie zaś odniesień politycznych i takich wątków społecznych, które są sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Zasada ta dotyczy także innych wypowiedzi podczas liturgii.

5. Jasnogórska Kaplica z Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej jest miejscem przeznaczonym wyłącznie do sprawowania liturgii i głoszenia Słowa Bożego przez osoby duchowne. Wypowiedzi osób świeckich dopuszczalne są tylko w wypadku modlitwy, składania świadectwa, aktów zawierzenia lub konferencji ewangelizacyjnych, zaplanowanych przez Organizatora po wcześniejszym otrzymaniu wyraźnej zgody Kustosza.

6. Przemówienia osób świeckich możliwe są w innych przestrzeniach sanktuarium, tylko poza czasem i miejscem liturgii. Lista przemawiających oraz ramy czasowe wystąpienia muszą zostać zaaprobowane przez Kustosza.

Wrogość, pogarda, rasizm, nacjonalizm i ksenofobia - zakazane

7. Sanktuarium jest otwarte na wielość i różnorodność grup, będących przejawem żywotności Kościoła. Stanowczo zabrania się jednak propagowania na Jasnej Górze niechrześcijańskich postaw i ideologii, a w szczególności podziałów narodowych, wrogości, pogardy, rasizmu, ksenofobii, egoizmów, nacjonalizmów i fundamentalizmów [por.: Chrześcijański kształt patriotyzmu. Dokument Konferencji Episkopatu Polski przygotowany przez Radę ds. Społecznych].

8. Zakazane jest na całym terenie sanktuarium organizowanie jakichkolwiek manifestacji, eksponowanie napisów i znaków propagujących partie lub ruchy głoszące poglądy sprzeczne z nauczaniem Kościoła katolickiego.

9. Przygotowanie i prowadzenie wydarzeń artystycznych, jakiekolwiek zmiany w wystroju i organizacji miejsc, możliwe jest tylko po wyraźnej zgodzie Kustosza.

10. Użycie materiałów pirotechnicznych lub emitowanie dźwięków o dużym natężeniu jest możliwe tylko za pozwoleniem odpowiednich władz, po uprzedniej zgodzie Kustosza.

11. Prowadzenie transmisji, relacji, serwisów informacyjnych i fotograficznych, zapraszanie dziennikarzy, organizowanie konferencji prasowych i inne formy działalności medialnej możliwe są tylko po uzgodnieniach z Biurem Prasowym Jasnej Góry. Dziennikarze obsługujący wydarzenia na Jasnej Górze zobowiązani są do posiadania akredytacji.

12. Klasztor lub inne upoważnione przez niego podmioty mogą utrwalać, transmitować i wykorzystywać obraz i dźwięk. Przebywanie na terenie sanktuarium jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku.

Niniejszy Regulamin obowiązuje od momentu opublikowania go na stronie Biura Prasowego Jasnej Góry. Nieznajomość jego zapisów nie zwalnia od przestrzegania powyższych ustaleń. Interpretacja i wprowadzanie zmian do niniejszego Regulaminu należy do kompetencji Przeora Jasnej Góry.

Jasna Góra, 28 VI 2020
O. Samuel Pacholski, Przeor Jasnej Góry

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co wolno na Jasnej Górze? Regulamin mówi o tym jasno
Komentarze (6)
EE
~Ela Ela
16 lipca 2023, 07:09
W regulaminie piękne słowa i tezy, ale nijak mają się one do rzeczywistości,sami paulini nie przestrzegają swojego regulaminu, bardzo rzadko odwiedzam Jasną Górę bo boję się że zamiast uduchowienia wrócę zgorszona, a moje odczucia religijne zostaną zdeptane przez paulińskich politykierów i polityków pisowskich którzy nawet Matkę Boską zawłaszczają do swoich haniebnych celów
HR
~Hubert Ratz
14 lipca 2023, 11:49
Sanktuarium, to nie miejsce na politykę, a tym bardziej w wykonaniu tego karła z Żoliborskiej, kłamcy, oszusta i psychopaty smolenskiego
JK
~Janusz Kłoda
13 lipca 2023, 17:40
Twój komentarz został zapisany. Czeka na weryfikację przez moderatora. Pewnie się nie doczeka bo za dużo prawdy
JK
~Janusz Kłoda
13 lipca 2023, 17:35
Fajne zarządzenie a teraz pytanie czy nie zostało złamane przez Jarosława Kaczyńskiego .Wydarzenia organizowane w sanktuarium nie mogą stanowić okazji do manifestowania jakichkolwiek poglądów politycznych.Własnie to zarządzenie jakoś nie tyczyło się Jarosława Kaczyńskiego Oprócz tego pan Rydzyk następne zarządzenie złamał Wrogość, pogarda, rasizm, nacjonalizm i ksenofobia - zakazane proszę włączyć sobie yutobe co pan Rydzyk mówił o Unii Europejskiej i Niemcach dla mnie Rydzyk to ani ksiądz ani ojciec Może na te zarzuty odpowie przeor zarządzający Jasną Górą I to nie pierwszy raz jak pan Rydzyk narusza regulamin szczególnie ten Wrogość, pogarda, rasizm, nacjonalizm i ksenofobia - zakazane.Dla mnie Jasna Góra była świętością niestety została sprzedana jednej słusznej partii PiS i panu Rydzykowi za srebrniki.Nie tego uczył Jezus Chrystus.Mozecie podziękować że bardzo dużo ludzi odejdzie od Częstochowy bo będzie się kojarzyć z wiecem politycznym.Wstyd dla biskupów że nie zareagowali
AJ
~Anna Jurek
13 lipca 2023, 17:13
Niestety mnie w tym samym miejscu już to samo spotkało - przemówienie polityka po mszy na wałach jasnogórskich. Część osób, które wcześniej modliły się podczas mszy, zaczęło odwracać się tyłem, albo odchodzić. Ja przestałam jeździć na pielgrzymki. Ostatnio Jasną Górę odwiedziłam prywatnie, w kaplicy byłam na pierwszej mszy.
SS
Sławomir Szajgin
13 lipca 2023, 15:25
Jasna Góra to teraz tuba polityczna PiS uaru ! Za pieniądze zakonnicy godzą się na wszystko ! Wstyd i hańba !