COP21: Międzywyznaniowa petycja klimatyczna

COP21: Międzywyznaniowa petycja klimatyczna
(fot. PAP/EPA/MICHEL EULER / POOL)
KAI / kw

Przedstawiciele religii i organizacji międzynarodowych złożyli 10 grudnia, podczas wizyty u prezydenta Francji Françoisa Hollande’a zbiór petycji, apelujących o sprawiedliwość klimatyczną, tak aby mogły się do niej dostosować kraje ubogie, a nie godziła ona w ich interesy. Podpisało się pod nimi 1,8 mln ludzi z całego świata.

Dzień przed zakończeniem szczytu klimatycznego COP21 do pałacu Elizejskiego w Paryżu przybyli m.in. pastor François Clavairoly, przewodniczący Federacji Protestanckiej Francji, Martin Kopp odpowiedzialny za kwestie klimatyczne w Światowej Federacji Luterańskiej, bp Nicholas Holtam, anglikański biskup Salisbury, bp Leonardo Steiner, sekretarz generalny Konferencji Katolickich Biskupów Brazylii i Ghaleb Bencheikh, przewodniczący francuskiego oddziału Światowej Konferencji Religie dla Pokoju.

Wspomniane petycje są owocem kampanii prowadzonej przez Our Voices, Światową Konferencję Religie dla Pokoju, ACT Now for Climate Justice, kierowaną przez ACT Alliance - koalicję 137 Kościołów i organizacji stowarzyszonych, a także Global Catholic Climate Movement, reprezentujący katolików odpowiadających na apel papieża Franciszka z jego ekologicznej encykliki "Laudato si’".

Mają one na celu wywarcie nacisku na światowych przywódców, aby podjęli zdecydowane działania na rzecz złagodzenia zmian klimatycznych i wypracowali "mocne i sprawiedliwe porozumienie, które umożliwi krajom ubogim dostosowanie się do zmian ich klimatu".

DEON.PL POLECA

- Zwyciężamy technologicznie i przegrywamy kulturowo. Mamy okazję do zniwelowania tej różnicy, bo zmiany klimatyczne zobligowały ludzkość do sformułowania wspólnej wizji i nadania sensu rozwojowi - powiedział Nicolas Hulot, przedstawiciel prezydenta Francji ds. ochrony planety.

Paryska konferencja COP21 dobiega końca. Jednak pozostały jeszcze do pokonania istotne rozbieżności w stanowiskach 195 państw-stron Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Formalne przyjęcie porozumienia planowane jest na dzisiejszy wieczór.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

COP21: Międzywyznaniowa petycja klimatyczna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.