Cywilizację europejską stworzyli chrześcijanie

(fot. Kazimierz S. Ożóg / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
PAP / ptt

Cywilizację europejską stworzyli chrześcijanie, którzy "z zagłady starożytnego świata" ocalili filozofię oraz prawo i "tchnęli w antyczną spuściznę" ducha wolności, braterstwa i miłości - pisze w liście wielkanocnym rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński.

List rektora tradycyjnie czytany jest w kościołach w Poniedziałek Wielkanocny, tego dnia zbierane są datki na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

DEON.PL POLECA

Ks. prof. Dębiński przypomina, że o Europie od dawna mówiono, iż "została zbudowana na trzech wzgórzach: Akropolu, Kapitolu i Golgocie". Ateński Akropol, główne miejsce kultu religijnego, jest symbolem greckiej filozofii. Kapitol, najważniejsze z siedmiu wzgórz Rzymu, gdzie była twierdza i najważniejsza świątynia, to symbol prawa rzymskiego. Golgota - miejsce śmierci Chrystusa, góra, na której stanął krzyż Zbawiciela - symbolizuje religię chrześcijańską.

"W rzeczywistości te trzy wzniesienia nie są jednak sobie równe. Golgota odgrywa rolę szczególną. Cywilizację europejską stworzyli bowiem chrześcijanie, którzy z zagłady starożytnego świata ocalili i przechowali to, co ten świat stworzył i miał najcenniejszego: grecką filozofię i rzymskie prawo, czyli rozum i sprawiedliwość" - napisał rektor KUL.

Chrześcijanie - jak tłumaczy ks. Dębiński - przejęli od Greków racjonalną wizję świata i człowieka, metody racjonalnego poznawania, "przeciwstawiając je barbarzyńskim zabobonom". Natomiast od Rzymian przejęli idee ładu społecznego, zasady współżycia międzyludzkiego, metody rozwiązywania sporów "przeciwstawiając je prawu silniejszego".

"Chrześcijanie nie tylko przenieśli ideały Greków i Rzymian przez okres wędrówki ludów, ale również przyswoili te ideały, dogłębnie je przetworzyli i udoskonalili, dając początek prawdziwemu humanizmowi. To właśnie chrześcijanie tchnęli w antyczną spuściznę ducha wolności, braterstwa i miłości, które stały się znakiem rozpoznawczym ich cywilizacji" - napisał ks. prof. Dębiński.

Dlatego jego zdaniem Europa "została zbudowana na jednej górze, na Golgocie, na której przechowano również największe skarby Akropolu i Kapitolu".

"Europę zbudowano na Golgocie, to znaczy na krzyżu. Dlatego krzyż jest nie tylko symbolem religijnym, symbolem miłości Chrystusa do człowieka, ale również symbolem naszej cywilizacji, a także symbolem prawdziwego humanizmu. Krzyż jest najwłaściwszym godłem Europy, która przecież pierwotnie nosiła miano Christianitas" - zaznaczył.

W ocenie ks. Dębińskiego od pewnego czasu Europa "w znacznym stopniu odrywa się od swoich chrześcijańskich fundamentów", a "propagatorzy niewiary obiecują, że kiedy zostaną rozerwane kajdany chrześcijaństwa, nastąpi wielkie i ostateczne wyzwolenie człowieka".

"Po epoce wielkich, zbrodniczych totalitaryzmów, nastały czasy sceptycyzmu, czasy ludzi, którzy nie wiedzą, w co wierzyć i do czego dążyć. Ponadto obserwujemy odrodzenie różnych form fanatyzmu i fundamentalizmu, które na naszych oczach uzewnętrzniają się w terroryzmie" - napisał ks. Dębiński.

Rektor KUL uważa, że takie zjawiska rodzą pytania o przyczyny kryzysu europejskiej cywilizacji i konsekwencje odrywania się od chrześcijaństwa, czyli "od najgłębszego fundamentu naszej kultury".

"Czy zlaicyzowana Europa może skutecznie przeciwstawić się rosnącym w siłę fundamentalizmom, które w swej istocie są sprzeczne z ideałami Ewangelii? Czy ma na to dość duchowej siły?" - napisał ks. Dębiński.

Jego zdaniem polska i europejska kultura "może się rozwijać tylko wtedy, gdy krzyż Chrystusa głęboko zapuści na tej ziemi swoje korzenie" i - jak przypomina rektor KUL - taka właśnie idea przyświecała ks. Idziemu Radziszewskiemu, kiedy zakładał katolicki uniwersytet w Lublinie.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią w Lublinie, jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 roku. Obecnie na dziewięciu wydziałach i ponad 40 kierunkach studiów kształci ponad 14 tys. studentów, w tym ponad 600 cudzoziemców, głównie z Europy Wschodniej. Kadra naukowa uniwersytetu liczy 1165 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cywilizację europejską stworzyli chrześcijanie
Komentarze (8)
A
andrzej
6 kwietnia 2015, 21:42
A Święta Inkwizycja to raczej była przeszkodą.Ludzi którzy szli z postępem cywilizacyjnym często uważano za hertyków min... Da Vinci ,Kopernik itp...
1
1
6 kwietnia 2015, 22:22
ale bzdury
6
666
7 kwietnia 2015, 10:12
Tak ,kanonik Kopernik była kobietą.
S
Serio
6 kwietnia 2015, 21:36
Zgoda, ze chrzescijanie zbudowali wspolczesna Europę poprzez przejęcie pałeczki od Greków i Rzymian. I chwała im za to. Ale moze tez czas zeby pałeczkę przejął kto inny, ateiści, New Age i kto tam jeszcze. Zreszta w Europie Zach wyraźnie juz te pałeczkę przejęto. Takie sa prawa ewolucji.
H
Hammurabi
6 kwietnia 2015, 18:50
Trudno polemizowac z listem , jest słuszny... ale niepełny. Cywilizację nie tworzy sie jedynie filozofią i prawem ale pracą , przede wszystkim pracą .  To co niepokoi w tym liście ,to ciągłe odwoływanie się do przeszłości,do zasług przodków ,ciągłe oglądanie się wstecz oracza[ patrz Ewangelia ] to jakby postawa Związku Radzieckiego który nieustannie powoływał się na swe zasługi w drugiej wojnie światowej...po to aby przysłonić swe nieudolności w działaności bieżącej .  Kościól pielgrzymujacy ? ale...chyba do przodu nie do tyłu... Ja bym na miejscu uczonych katolickich nie pokazywał tyle przeszłości ale pokazywał perspektywy na przyszłość .  Bez konkretnych rozwiązań np. prawnych, ekonomicznych to nie jest możliwe , to będzie jedynie obraz człowieka trochę stetryczałego który nie widzi przed sobą przyszlości.
K
ktolg
6 kwietnia 2015, 21:39
Myślę,że Kościół wraca do przeszłości,żeby ukazać prawdę w tym rozkrzyczanym i pędzącym donikąd świecie ,że korzenie ludzkości pochodzą od Boga i cel życia człowieka zmierza do Boga. Kościół jako jedyny mówi prawdę o Bogu i człowieku. Od ponad 2000 lat powstało tysiące różnych prądów filozoficznych,ideologii a nwet dwa potężne systemy totalitarne walczące z Bogiem i ludźmi i wszystkie one przeminęły a Kościół założony przez Chrystusa wyśmiewany,ograbiany,szkalowany,niszczony na różne sposoby trwa i będzie trwał,bo tak zapewnił jego założyciel - Chrystus,który jest w nim obecny i prowadzi go poprzez posługę ludzi słabych i grzesznych.
W
wuwuhl
6 kwietnia 2015, 18:29
A teraz niewielkie ale krzykliwe grupy dewiantów w poszczególnych krajach chcą tę cywilizację zniszczyć poprzez wynaturzenia,zboczenia i patologię.
H
Hammurabi
7 kwietnia 2015, 10:10
Ad. Ktolg i wuwuhl . Ok. macie rację ale...to nie w tym problem . Kosciół miał i będzie mieć swych wrogów , to pewne jak 2x2 , problem wtym ,że nie jest w stanie znaleźć skutecznego sposobu obrony ,powiem więcej ...odnoszę wrażenie ,że go nie szuka .  Do Ciebie Ktolg: Mówiąc o historii rzeczywiscie można odnaleźć sposób na przyszlóść ale wtedy i tylko wtedy kiedy ukazujemy analogie między historią a czasem przyszłym ,tutaj i ch brak . np. kosciół pokazuje nam wzory postepowania via świętych , problem w tym ,że umyka mu kontekst historyczny, w tych warunkach jakie są dzisiaj, tutaj nie mamy do czynienia z indywidualnymi wyskokami ateuszy ale zorganizowaną walką z kosciołem,  nie mozna obyć się bez zorganizowanej obrony koscioła , dlatego ; nie odniesie żadnego skutku odwoływanie się do historii jesli nie uwypuklimy w niej tego okresu w którym chrześcijanie potrafili w sposób zorganizowany tworzyć cywilizację w sercu st. Rzymu , no skoro ks. prof . odwołał się do historii , a tutaj nic ... jeśli mówimy o historii to niechże to będzie konsekwentne. Tak były w historii chrzescijan i takie momenty kiedy WSPÓLNIE POTRAFILI TWORZYĆ ZRĘBY CYWILIZACJI, dla odrożnienia ,poprzez kontrast :   wspaniały człowiek jakim był św. Paweł Pustelnik cywilizacji nie stworzył ...bo żył sam .Jeśli mówimy o cywilizacji to i wspólnocie mówimy , największy nawet tytan samotnie cywwilizacji nie utworzył,  dlatego kosciol potrzebuje jak powietrza wzorców działania wspólnotowego , indywidualnego mniej,  pozdrawiam.