Cztery dni z dobrymi książkami. Rozpoczęły się Targi Wydawców Katolickich
XXVIII Targi Wydawców Katolickich rozpoczęły się w czwartek w południe w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim w Warszawie. W wydarzeniu promującym czytelnictwo książek o tematyce religijnej bierze udział ponad 120 wydawców. Na czterodniową imprezę złożą się tradycyjnie spotkania autorskie, panele dyskusyjne, warsztaty edukacyjne i pokazy filmowe.
Otwarciu Targów jak co roku towarzyszyło ogłoszenie laureatów nagród "Feniks", przyznawanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, które jest organizatorem imprezy wystawienniczej. Oficjalne otwarcie targów i ogłoszenie laureatów nagrody nastąpiło w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.
Prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski SDB podkreślił, że każde targi książek, a zwłaszcza książki katolickiej, są i zawsze powinny być "czasem siania dobrego słowa" wyrażanego w rozmaity sposób oraz osobistego spotkania się czytelnika z propozycjami wydawców. Podziękował też samym wydawcom, którzy od lat przyjeżdżają na warszawską imprezę. - Bez was tych targów po prostu by nie było - przyznał.
150 wydarzeń, 100 autorów
Program XXVIII Targów Wydawców Katolickich obfitować będzie w ponad 150 wydarzeń, przede wszystkim będzie to kilkadziesiąt godzin spotkań skoncentrowanych wokół książek o tematyce religijnej. Organizatorzy i wystawcy zadbali, aby zadośćuczynić potrzebom czytelników, dlatego chcą skupić ich uwagę i aktywność wokół spotkań z udziałem blisko 100 autorów, premier wydawniczych oraz paneli dyskusyjnych.
W czwartek i sobotę odbędą się m.in. debaty poświęcone kondycji muzyki chrześcijańskiej w Polsce. W piątek Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej zaprasza na spotkanie z dyrektorem tej instytucji prof. Janem Żarynem i prof. Rafałem Łatką z Biura Badań Historycznych IPN nt. "Atak na Kościół i Jana Pawła II". Z kolei w sobotę czeka czytelników debata "Kto boi się Jana Pawła II? Aktualność dziedzictwa" z udziałem bp. Rafała Markowskiego (Archidiecezja Warszawska), prof. Jana Grosfelda (UKSW), red. Marcina Przeciszewskiego (KAI), red. Grzegorza Polaka (Muzeum Jana Pawła i Prymasa Wyszyńskiego) oraz Michała Senka (Centrum Myśli Jana Pawła II).
Kilkanaście produkcji dokumentalnych i fabularnych dotyczących ważnych postaci z wspólnej historii naszej ojczyzny i Kościoła to z kolei propozycja organizatorów dla wszystkich miłośników kinematografii o tematyce religijnej. Z okazji przypadającego w tym roku 30-lecia TVP Polonia Telewizja Polska zaprasza na bezpłatne seanse filmów o św. Janie Pawle II, bł. kard. Stefanie Wyszyńskim i bł. ks. Jerzym Popiełuszce.
Kardynał Müller ze "Złotym Feniksem"
Nagrodę główną "Feniksa Złotego" otrzymał w tym roku kard. Gerhard Ludwig Müller z Niemiec, emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Nagroda została przyznana w dowód "wielkiego uznania i wdzięczności Stowarzyszenia Wydawców Katolickich dla wielkiego i oryginalnego teologa, który umiejętnie przedstawia w tych trudnych czasach poważne kwestie dogmatyczne przekazu wiary Kościoła", m.in. w światowym bestsellerze „Dogmatyka katolicka”, przełożonym na wiele języków świata.
Jak podkreślono, kard. Müller to wielki teolog, prawdziwy przyjaciel Polski i autentyczny człowiek wiary, który w ogłoszonym „Manifeście wiary” wyraża "swój głośny krzyk w sprawach wiary i nauczania tego, co przeciwstawia się najgorszym oszustwom obecnego czasu, a którym stanowczo sprzeciwia się Katechizm Kościoła Katolickiego". Niemiecki purpurat w trakcie targów weźmie udział w sobotę w panelu dyskusyjnym na temat testamentu duchowego papieża Benedykta XVI a na zakończenie całego wydarzenia będzie przewodniczyć Mszy św. w intencji autorów, wydawców i czytelników w niedzielę o godz. 12.30 w katedrze warszawsko-praskiej.
Do kogo trafiły "Feniksy Specjalne"?
"Feniks Specjalny 2023" powędrował w tym roku do ks. prof. Edwarda Stańka. "Teolog, a jednocześnie wychowawca kilku pokoleń teologów. Wytrwały organizator życia akademickiego i naukowego. Aktywny duszpasterz, prowadzący rekolekcje parafialne skierowane do odbiorców duchownych i świeckich, w tym środowisk akademickich i inteligenckich. Kreatywny i niestrudzony autor ponad 70 publikacji książkowych, przede wszystkim dedykowanych tematyce ewangelizacyjnej, które trafiły do ogromnej rzeszy czytelników – nie tylko w Polsce, ale także – dzięki tłumaczeniom – w kilku krajach Europy Wschodniej i Środkowej" - tak brzmi uzasadnienie przyznanej nagrody.
"Feniks Specjalny" w kategorii "Multimedia" przyznano Polskiemu Radiu S.A. m.in. za "ewangelizacyjne zaangażowanie wyrażone za pośrednictwem stałej aktywności informacyjnej o działalności Stolicy Apostolskiej, transmisji z krajowych i światowych wydarzeń religijnych". Z kolei "Feniks Medialny" został przyznany TVP Polonia w uznaniu dorobku 30 lat działalności i "za kreowanie i produkcję bogatej oferty kulturalnej, edukacyjnej i informacyjnej, która sprawia, że każdy z naszych rodaków, niezależnie od miejsca na świecie, w którym przebywa, może w każdej chwili poczuć i pielęgnować w sobie ducha polskości". "Feniksy Specjalne" przyznano ponadto Leszkowi Sosnowskiemu - założycielowi Wydawnictwa Biały Kruk, Małgorzacie Żaryn i Barbarze Konarskiej - za zainicjowanie Marszu Papieskiego w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, poecie Robertowi Gawłowskiemu oraz dr. Alfredzie Walkowskiej - założycielce Polskiego Centrum św. Hildegardy.
Gala wręczenia nagród "Feniks" odbędzie się w sobotę 21 kwietnia o godz. 19.30 w katedrze warszawsko-praskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert "Pieśń nad Pieśniami w muzycznej adaptacji tekstu według Biblii Jerozolimskiej" w wykonaniu Agnieszki Fiuk i zespołu wokalno-instrumentalnego "Euforia".
Pełen program wszystkich wydarzeń targowych dostępny jest na stronie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich www.swk.pl Patronat honorowy nad imprezą sprawują prezydent RP Andrzej Duda i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jednym z patronów medialnych jest Katolicka Agencja Informacyjna.
KAI / mł
Skomentuj artykuł