Czy 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego trzeba iść na mszę święta?

Czy 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego trzeba iść na mszę święta?
Fot. Pawel Horosiewicz / depositphotos.com

W przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego, katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Tylko wierni na terenie archidiecezji wrocławskiej uzyskali dyspensę od miejscowego biskupa. Tego dnia w Kościele nie ma obowiązku udziału w mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

W piątek, 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego. Mimo to wiernych w Kościele katolickim obowiązuje tego dnia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Od tego obowiązku zwolnieni są tylko wierni na terenie archidiecezji wrocławskiej. Dyspensy od wstrzemięźliwości oraz charakteru pokutnego tego dnia udzielił wiernym metropolita wrocławski, abp Józef Kupny - poinformowano na stronie internetowej archidiecezji.

DEON.PL POLECA

Zgodnie z kanonem 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wierni 2 lutego nie mają obowiązku uczestnictwa w eucharystii.

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, "prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty".

W Polsce święto Ofiarowania Pańskiego kończy okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek. Natomiast liturgicznie okres Bożego Narodzenia zamyka święto Chrztu Pańskiego, które w tym roku obchodzono 7 stycznia.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Henri J. M. Nouwen

Kiedy przyglądam się powikłanej historii naszego zbawienia, to widzę, że nie tylko my tęsknimy za bliskością Boga, ale również Bóg tęskni za zjednoczeniem z nami. Wydaje się, jakby Bóg wołał do nas: „Moje serce jest...

Skomentuj artykuł

Czy 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego trzeba iść na mszę święta?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.