Czy istniało kiedyś idealne państwo katolickie?

(fot. sxc. hu)
Dawid Gospodarek / pz

Czy jest potrzebna ciągłość między przedsoborowym i soborowym nauczaniem? Czy rację mają teologowie tacy jak o. Iwon Congar OP, ks. Jan Küng lub abp Marceli Lefebvre uważający, że w kwestii wolności religijnej ostatni Sobór uczy rzeczy zupełnie nowych i mamy do czynienia z zerwaniem? A może uzasadniona jest opinia obecnego papieża uważającego, że istnieje jakaś ciągłość?

We wtorek 5 czerwca o godzinie 18:30, odbędzie się w auli św. Tomasza w krakowskim klasztorze oo. dominikanów debata o wolności religijnej. Organizuje ją Klub Jagielloński.

DEON.PL POLECA


Panel dyskusyjny stanowi finał poświęconego temu tematowi seminarium. Z pomocą o. dr. Roberta Plicha OP i dr. hab. Marcina Karasa z UJ zgłębialiśmy zagadnienia związane z wolnością religijną, a także przeanalizowaliśmy soborowe wypowiedzi abpa Karola Wojtyły, badając jego wpływ na ostateczny kształt deklaracji "Dignitatis Humanae".

Debata jest pierwszą na ten temat w Polsce. Spotkają się na niej ks. Karol Stehlin, przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X na Polskę i Europę Wschodnią, oraz dr Paweł Milcarek - filozof i redaktor naczelny "Christianitas".

Benedyktyn, o. Basile Valuet, napisał obszerne studium poświęcone możliwości odczytania deklaracji "Dignitatis Humanae" w świetne tradycyjnego Magisterium, którego fragmenty możemy znaleźć w najnowszym numerze pisma Christianitas. Paweł Milcarek stara się patrzeć na Vaticanum II tak, jak uczy tego Benedykt XVI. Podczas gdy integryści często nazywają Jana Pawła II modernistą, on w encyklikach polskiego papieża (np. Veritatis splendor czy Evangelium vitae) doszukuje się... właśnie integryzmu.

Bractwo św. Piusa X znane jest z ostrej krytyki niektórych stwierdzeń, zawartych w dokumentach Drugiego Soboru Watykańskiego. Założyciel tego kapłańskiego stowarzyszenia, abp. Marceli Lefebvre, pisał: "Kościół Soborowy jest schizmatycki, ponieważ obrał sobie jako podstawę swojego uwspółcześniania zasady stojące w opozycji do zasad Kościoła katolickiego, między innymi: (...) naturalne - to znaczy boskie - prawo każdej osoby i każdej grupy osób do wolności religijnej." "Prawo do wolności religijnej jest bluźniercze, ponieważ zamierza ono zniszczyć atrybuty Boga, Jego Majestat, Jego Chwałę, Jego Panowanie. Prawo to implikuje wolność sumienia, wolność myśli i wszystkie te masońskie wolności."

Skąd tak radykalna ocena wolności religijnej u tego francuskiego biskupa? Czy rzeczywiście wyraża ona przedsoborowe nauczanie Kościoła? Czy te obawy i oceny są uzasadnione? Czy rzeczywiście odnoszą się do dokumentu uchwalonego na Vativanum II i podpisanego przez Lefebvre'a? Czy Bractwo założone przez arcybiskupa dziś podziela tak mocno wyrażone poglądy?

Czy jest potrzebna ciągłość między przedsoborowym i soborowym nauczaniem? Czy rację mają teologowie tacy jak o. Iwon Congar OP, ks. Jan Küng lub abp Marcel Lefebvre uważający, że w kwestii wolności religijnej ostatni Sobór uczy rzeczy zupełnie nowych i mamy do czynienia z zerwaniem? A może uzasadniona jest opinia obecnego papieża uważającego, że istnieje jakaś ciągłość?

Czy przedsoborowe nauczanie dziś dałoby się zrealizować? Czy zakaz propagandy niekatolickich poglądów w dobie Internetu miałby sens? Czy zakaz publicznego kultu nie godzi w wolność sumienia? Czy istniało kiedykolwiek idealne państwo katolickie? Czy dziś jest realne? Jak powinny wyglądać relacje państwo-Kościół?

Na debacie poruszone zostaną te oraz wiele innych ciekawych zagadnień.

5 czerwca 2012, 18:30, Aula św. Tomasza w klasztorze oo. dominikanów przy ul. Stolarskiej 12.

Partnerami wydarzenia są: Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: DEON.pl, Rebelya.pl, franciszkanska3.pl oraz kwartalniki Christianitas i PRESSJE

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy istniało kiedyś idealne państwo katolickie?
Komentarze (9)
jazmig jazmig
18 listopada 2012, 17:34
@ jazmig - wysłuchaj nagrania z debaty (długie, ale warto !), także w kontekście zrozumienia istoty Intronizacji Chrystusa Królem Polski Wysłuchałej i obejrzałem, jak widać, lefebryści mają swoje racje, które trudno zignorować wzruszeniem ramion. Należy objaśnić uchwały Soboru pod kątem wątpliwości lefebrystó. Natomiast może coś przeoczyłem, ale nie zapamiętałem, aby była tam mowa o intronizacji Chrystusa królem Polski.
.
...
18 listopada 2012, 16:03
@ jazmig - wysłuchaj nagrania z debaty (długie, ale warto !), także w kontekście zrozumienia istoty Intronizacji Chrystusa Królem Polski http://www.youtube.com/watch?v=6dHYIUvBEVI
jazmig jazmig
17 listopada 2012, 09:27
Żyjemy w XXI w., więc wolałbym szersze omówienie poglądów abp Lefebvre, niż krótki cytat. Dzisiaj uważamy wolność sumienia i wyznania za coś zupełnie oczywistego, wcześniej tego nie było i w wielu krajach nadal nie ma. Na gruncie prawa cywilnego wolność wyznania może mieć sens, ale obecnie widzimy stosowanie tej wolności polegające na rugowaniu religii, a głównie chrześcijaństwa, z przestrzeni publicznej. Natomiast na gruncie czysto religijnym nie można uznać, że wszystkie religie są równe i takie same. Każda religia uważa swoje dogmaty za jedynie słuszne, a dogmaty innych religii, za jedynie błędne. Jeżeli zatem papież publicznie całuje Koran, to wielu katolików odbiera to negatywnie i to oni mają rację, a nie papież, nawet, jeżeli jest on teraz błogosławiony. Koran został stworzony przez Mahometa, człowieka wiarołomnego, który z Bogiem nie miał nic wspólnego. Jeżeli jakiś katolicki hierarcha uważa, iż Mahomet działał pod wpływem Ducha Świętego, to niech lepiej zmieni wyznanie, a nie mąci w głowach wiernym.
D
drozd
17 listopada 2012, 06:03
Nagranie: http://www.youtube.com/watch?v=6dHYIUvBEVI Warto wysłuchać CAŁOŚCI.
Dawid Gospodarek
16 listopada 2012, 23:49
 Nagranie: http://www.youtube.com/watch?v=6dHYIUvBEVI
M
Marcjon
11 czerwca 2012, 18:51
Debata była świetna! Bardzo dziękuję za zorganizowanie! To dobrze, że nie było presji czasowej i każdy z mówców mógł spokojnie wyłożyć swoje zdanie. Gratuluję inicjatywy i czekam aż Deon zorganizuje kolejną!
AB
Andrzej Bułeczka
4 czerwca 2012, 16:45
 O ile mnie pamięć nie myli, to samo seminarium było zorganizowane przez Instytut Tertio Millennio a nie Klub Jagielloński
S
Survival
4 czerwca 2012, 14:47
Bardzo ciekawy i delikatny temat. Jak katolik ma się zachowywać w stosunku do innych wyznań. Co do wolności wyznania to moim zdaniem też granice należałoby postawić. Ponieważ każde wyznanie, które nawołuje do postaw nieetycznych i negacji wolności człowieka jest przeciw człowiekowi i przed tym instytucja państwa powinna obywatela chronić. Przykłady sekt satanistycznych, wyznawców Vodoo i innych wierzeń,  których promocja powinna być zakazana prawnie. Co do równości między religiami to nigdy jej nie było i nie będzie, każdy uznaje za lepsze to w co wierzy i katolik, który stawia Chrystusa na równi z Buddą, nie jest katolikiem i kropka. Synkretyzm religijny jaki się dziś promuje ( między innymi w TVN Religia) to zwodzicielstwo i rozmywanie prawdy. Każdy sobie może brać z innych religii co chce, ale tu już nie jest katolicyzm, ani nawet chrześcijaństwo. 
Dawid Gospodarek
4 czerwca 2012, 14:09
 Zapraszam! http://www.facebook.com/events/108437129293181/