"Czy nadal jesteśmy solą i światłem świata?" Kościoły na świecie wchodzą na drogę synodu
W niedzielę 17 października, większość Kościołów katolickich na świecie oficjalnie rozpoczęła dwuletni proces synodalny, który tydzień wcześniej zainaugurował papież Franciszek w Watykanie. Jak do "synodalnej podróży" podchodzą Kościoły świata?
Jerozolima: wyjść z plebanii, by stawić czoła nieznanej rzeczywistości
Katoliccy biskupi Ziemi Świętej uzgodnili, że będą podążać „jedną drogą przygotowania”, która jest taka sama dla wszystkich Kościołów.
- Zamiast wygłaszać teoretyczne przemówienia, powinniśmy wyjść z plebani, aby stawić czoła rzeczywistości, której nie znamy - podkreślił Patriarcha Pizzaballa w przesłaniu na otwarciu procesu synodalnego. Łaciński patriarcha Jerozolimy zasugerował wymianę myśli także poza własnym środowiskiem. Jego zdaniem młodzi ludzie z rodzinami powinni na przykład odwiedzać osoby starsze w hospicjach i domach, a lokalne parafie powinny szukać dialogu z cudzoziemcami.
"Ważne jest spotkanie z nieznaną wcześniej rzeczywistością. W wielu przypadkach można będzie dostrzec różnice" - napisał abp Pizzaballa.
Irak: przyjąć i promować talenty świeckich
W Iraku chaldejski patriarcha kardynał Louis Raphaël Sako wystosował list do wiernych. Opisał w nim proces synodalny jako "ważny punkt zwrotny, aby przyjąć i promować talenty świeckich". "Kościół składa się z całego ludu Bożego" - zaznaczył. Wyraził nadzieję, że proces synodalny może pomóc w "kształceniu zaangażowanych wiernych, którzy poświęcają się życiu swojego Kościoła".
Filipiny: jak Kościół żyje razem z całą rodziną ludzką?
Również biskupi filipińscy zwrócili się do wiernych z listem na rozpoczęcie Synodu Biskupó Zachęcają w nim wiernych do skupienia uwagi w szczególności na dwóch kwestiach. Po pierwsze: "jak Kościół jest postrzegany od wewnątrz? Jak wygląda współpraca wspólnot i o jakie kroki prosi nas Duch Święty?". Druga grupa zagadnień dotyczy "interakcji Kościoła z resztą tego świata" i tutaj pojawia się pytanie: "Jak nasz Kościół żyje razem z całą rodziną ludzką? Czy nadal jesteśmy solą i światłem świata?".
Indie: synod to zreformowanie Kościoła i zrozumienie, na co cierpi
W Mumbaju w Indiach, kard. Oswald Gracias, przewodniczący Konferencji Episkopatu Indii, rozpoczął Mszą św. lokalną "podróż synodalną" zachęcając do wysłuchania tych, którzy odeszli z Kościoła lub myślą o odejściu. W swojej homilii kard. Gracias powiedział: "Przeprowadzić proces synodalny oznacza zreformować Kościół i zrozumieć, na co cierpi. Ale oznacza to również słuchanie tych, którzy odeszli z Kościoła lub myślą o odejściu. Ich głos może skłonić nas do myślenia".
Kard. Gracias wymienił klerykalizm, dyskryminację kobiet, brak troski o młodzież i brak ochrony nieletnich jako problemy Kościoła, którymi należy się zająć. Skrytykował również odrzucanie migrantów oraz uchodźców i przypomniał o wyzwaniach związanych ze zmianami klimatycznymi. Jako problem specyficznie indyjski wskazał na dyskryminację grupy dalitów (osób nie należących do jakiejkolwiek kasty) - także w Kościele.
Pierwszy taki synod w historii
Papież Franciszek w niedzielę, 10 października, Mszą św. w bazylice św. Piotra oficjalnie otworzył XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Odbywa się on pod hasłem "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja ". Synod ma charakter wyjątkowy i niespotykaną dotąd metodologię pracy. Po raz pierwszy obejmuje trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie od października 2021 r. do października 2023 r.
KAI / mł
Skomentuj artykuł