Czy Ojcowie Kościoła uczestniczyli w polityce?
Ojcowie Kościoła nie mieli jednego wspólnego poglądu na temat uprawiania polityki czy relacji państwa do Kościoła. To było ich suwerennym tematem dociekań - podkreślił prof. Kazimierz Ilski. Dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosił 18 marca wykład pt. "Ojcowie Kościoła w świecie polityki - czy nie?".
Było to kolejne spotkanie w sali Lubrańskiego Collegium Minus w Poznaniu w ramach wykładów otwartych "Z zagadnień kultury chrześcijańskiej".
Prof. Ilski podkreślił, że w starożytności panowało przekonanie, że władza pochodzi od Boga, a podstawowym obowiązkiem obywatela było płacenie podatków. - Św. Augustyn z Hippony w swoim dziele "De civitate Dei" zaznacza, że akceptuje rzymski porządek prawny i koncepcję państwa w przestrzeni ziemskiej, ale powinno się ono rządzić innymi prawami - zasadą miłości - zauważył dziekan Wydziału Historycznego UAM.
Zwrócił uwagę, że tak Klemens Rzymski, jak i św. Augustyn nie zamierzali tworzyć alternatywnego państwa, bo postrzegali je jako przestrzeń, w której można było chrystianizować.
Prof. Ilski przywołał tez przykład działalności św. Ambrożego, którego nazwał "rasowym politykiem". - Ten człowiek rzymskiej administracji wszedł ze świata polityki do świata Kościoła - zauważył. Podkreślił, że biskup Mediolanu cieszył się wielkim autorytetem nie tylko u wiernych swojej diecezji, ale nawet u cesarzy, chociaż stawiał im często wysokie wymagania.
Wykłady z cyklu "Z zagadnień kultury chrześcijańskiej", których pierwsza część zaplanowana jest na semestr letni roku akademickiego 2014/15, adresowane są do szerokiej publiczności, zarówno do społeczności uczelnianej, jak i niezwiązanej ze środowiskiem akademickim. Cykl obejmuje zagadnienia z obszaru kultury chrześcijańskiej, od nakreślenia sylwetek wielkich papieży i Ojców Kościoła, poprzez sztukę i doświadczenie, aż po kwestię stosunku do zwierząt w chrześcijaństwie.
Wykłady odbywać się będą w wybrane środy marca, kwietnia i maja, o godz. 17.00 w sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu.
Następny wykład odbędzie się 15 kwietnia 2015 r. Organizatorem cyklu jest Centrum Badań im. Edyty Stein UAM wraz z Centrum Studiów Otwartych UAM.
Centrum Badań im. Edyty Stein istnieje od 2003 r. w ramach struktur Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego powstanie zakorzenione było w wieloletniej współpracy wykładowców uniwersytetu z s. Immakulatą Adamską OCD, pierwszą tłumaczką dzieł Edyty Stein i autorką licznych o niej książek. Jest ona zwieńczeniem wspólnych wysiłków środowiska poznańskich badaczy dzieła i spuścizny św. Edyty Stein.
Skomentuj artykuł