"Naród ma prawo do polityków odważnej wiary"

"Naród ma prawo do polityków odważnej wiary"
(fot. Wikimedia Commons)
6 lat temu
KAI / mm

Tłumy wiernych zgromadziły się na błoniach przy Papieskim Ołtarzu w Starym Sączu - w miejscu, gdzie 15 lat temu był Jan Paweł II i kanonizował bł. Kingę.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik. "Naród chrześcijański ma prawo do polityków odważnej wiary" - mówił w homilii metropolita przemyski. Do wieczora potrwa w Starym Sączu święto rodzin i Caritas.

Abp Michalik, wspominając 15. rocznicę przyjazdu Jana Pawła II do Starego Sącza przypomniał przesłanie Ojca Świętego, który wówczas wskazywał na rolę świętości i świętych w życiu Kościoła, narodu i społeczeństw.

"Dopóki nie zrodzą się święci społecznicy i święci politycy jak św. Księżna - Zakonnica Kinga, jak św. Królowa Jadwiga, przyszłość państwa i narodu nie wkroczyła jeszcze na drogę pełnego rozwoju, bo potęgę społeczną trzeba opierać na uczciwości i sprawiedliwości społecznej, na Bożych przykazaniach, które każą miłować drugiego człowieka jak siebie samego" - mówił metropolita przemyski.

Abp Michalik podkreślił, że naród chrześcijański ma prawo do polityków odważnej wiary. "Naród nasz czeka na świętych polityków, którzy będą kierować się w swoim życiu osobistym i w życiu publicznym przykazaniami Boga, bo wtedy zagwarantują wolność sumienia i czynu, okażą sprawiedliwość bez względu na przynależność partyjną także ludziom innych religii i niewierzącym, uszanują zdrowych i zatroszczą się o chorych" - mówił.

Zdaniem arcybiskupa niepokojów w Polsce jest dużo. Hierarcha mówił o bezrobociu, korupcji, braku perspektyw dla młodych, którzy wyjeżdżają z Polski. Pytał też czy można patrzeć bez niepokoju na promocję rozkładu moralnego przez nowe ideologie, przekreślające naturę człowieka, manipulujące płcią i narzucające relatywizm moralny poprzez jednopłciowe małżeństwa.

"Trzeba zauważyć niebezpieczeństwa, mówić o nich, uwrażliwiać sumienia, budzić wolę czynu, bo im większe trudności widzimy wśród ludzi, tym mocniej należy trzymać się Boga, tym gorliwiej zachowywać religijne i polskie tradycje i z tym większą pokorą i ufnością modlić się - wskazywał hierarcha zachęcając do dawania wyrazu wierze w życiu prywatnym, domowym i w relacjach z ludźmi.

Abp Michalik przypomniał, że Jan Paweł II kochał życie, rodzinę, młodych a jego poczucie humoru, które ujawniał także publicznie pokazywało, że ma dystans do siebie i że jest krytyczny i obiektywny także w ocenie świata i ludzi. "Jego moralne analizy na temat polityki i społecznej sytuacji jeszcze przez wiele lat będą stanowiły inspiracje do twórczych programów naprawy naszej ojczyzny i uzdrowienia relacji międzynarodowych" - powiedział kaznodzieja.

Do Starego Sącza przyjechały rodziny z całej diecezji.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż, witając przybyłych przypomniał papieskie słowa skierowane przed 15 laty do mieszkańców Sądecczyzny i wszystkich rodzin diecezji tarnowskiej. "Wraz z Patronką tej ziemi - św. Kingą - proszę wszystkich moich Rodaków: niech polska rodzina dochowa wiary Chrystusowi! Trwajcie mocno przy Chrystusie, aby On trwał w was!" - mówił wówczas papież.

W pomoc rodzinie wpisuje się też misja diecezjalnej Caritas, która dziś obchodzi swoje święto. Bp Jeż wyraził wdzięczność ludziom Caritas za "wyobraźnię miłosierdzia".

108 osób otrzymało statuetki "Misericors" (Miłosierny Sercem). Trafiły one do wolontariuszy, darczyńców i pracowników placówek Caritas.

Wspólne świętowanie potrwa do wieczora. Podczas festynu wystąpią m.in. kapela góralska Ciupaga, zespół tarnowskich kapłanów KEREM i Teatr Pinokio. Będzie też loteria fantowa z cennymi nagrodami i konkurs o św. Janie Pawle II. Natomiast o godzinie 18.00 zagra gwiazda festynu - zespół Skaldowie.

Organizatorami uroczystości są: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu i Kuria Diecezjalna w Tarnowie.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Marszałka Województwa Małopolskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Naród ma prawo do polityków odważnej wiary"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.