Czy powstaną nowe tajemnice różańca? Franciszek miał taki plan już w 2016 roku

fot. Deposit Photos
KAI / sz

"W oparciu o relację ks. kard. Krajewskiego otrzymaliśmy wiadomość, że Franciszek zamierzał wyodrębnić nową część różańca, idąc w ślady Jana Pawła II, który ustanowił tajemnice światła" - mówi prof. Kazimierz Pek MIC.

Czy potrzeba nowych form kultu Bożego Miłosierdzia, oprócz tych znanych z Dzienniczka s. Faustyny Kowalskiej? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć teolodzy podczas konferencji „Rosarium Misericordiae”. Jednym z zagadnień podejmowanych przez badaczy będzie propozycja wprowadzenia piątej części różańca świętego poświęconej tajemnicy Miłosierdzia Bożego. Spotkanie odbędzie się 29 października w Auli Wydziału Teologii KUL.

Jak zauważył w rozmowie z KAI ks. prof. Kazimierz Pek MIC, potrzebna jest poważna refleksja teologiczna nad nowymi formami kultu Bożego Miłosierdzia. – W oparciu o relację ks. kard. Krajewskiego otrzymaliśmy wiadomość, że w Roku Miłosierdzia Franciszek zamierzał wyodrębnić nową część różańca, idąc w ślady Jana Pawła II, który ustanowił tajemnice światła. Na Podkarpaciu wielu wiernych już tak się modli. Dlatego stawiamy sobie pytanie: czy tradycyjnie odmawiany różaniec potrzebuje nowej części: misterium miłosierdzia? – mówił marianin.

DEON.PL POLECA

Kierownik katedry Pneumatologii, Eklezjologii i Mariologii KUL zapytany o obecność jarosławskiej ikony Bramy Miłosierdzia, zwrócił uwagę na przesłanie, jakie wypływa z wizerunku. - Jarosławska ikona znalazła się na plakacie, gdyż często była w Rzymie podczas obchodów Roku Miłosierdzia. Ta ikona otwiera szeroką perspektywę przesłań obrazów, które ukazują Maryję jako dzieło Miłosiernego i do Niego odsyłają. W ten sposób sprzeciwiają się myśli, by miłosierdzie Matki przeciwstawiać sprawiedliwości Boga – wyjaśniał mariolog.

Podczas konferencji, która odbędzie się 29 października br. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, swoje wykłady wygłoszą m.in. ks. prof. Kazimierz Pek MIC, o. prof. Celestyn Napiórkowski OFMConv, ks. dr Thaddaeus Lancton MIC, prof. Karol Klauza oraz ks. prof. Jan Machniak.

W drugiej części spotkania odbędzie się panel dyskusyjny „W poszukiwaniu form kultu Bożego miłosierdzia”, w którym wezmą udział: ks. prof. Bogumił Gacka, prof. Antoni Magdoń, p. Bogdan Romaniuk oraz ks. prof. Wacław Siwak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy powstaną nowe tajemnice różańca? Franciszek miał taki plan już w 2016 roku
Komentarze (2)
JA
~JanuszP. Anioł
27 października 2019, 12:05
Może warto wrócić do odmawiania Różańca, a nie kombinowania przy NIM...
AF
~Anna Frankowska
28 października 2019, 20:53
Bardzo słuszna uwaga. popieram.