Czy Senat RP uczci bł. Karolinę Kózkównę?

Czy Senat RP uczci bł. Karolinę Kózkównę?
Senat RP uważa za swój obowiązek przypominanie opinii publicznej "o tej młodej dziewczynie z niedalekiej przeszłości, której postać zasługuje na szczególną uwagę i może być wzorcem do naśladowania dla współczesnych" - brzmi fragment wniesionego projektu.
KAI / slo

Z okazji obchodzonej w tym roku 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny, w Senacie RP powstał projekt uchwały, która uczci postać patronki ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się w najbliższy wtorek 25 września na posiedzeniu senackiej Komisji Ustawodawczej.

Projekt uchwały wniosła senator Helena Hatka. W uchwale czytamy, że Senat RP z okazji obchodzonej w tym roku 25. rocznicy beatyfikacji Karoliny Kózkówny złoży "hołd pierwszej Polce męczennicy".

Senat RP uważa za swój obowiązek przypominanie opinii publicznej "o tej młodej dziewczynie z niedalekiej przeszłości, której postać zasługuje na szczególną uwagę i może być wzorcem do naśladowania dla współczesnych" - brzmi fragment wniesionego projektu.

W uchwale czytamy, że mimo młodego wieku bł. Karolina prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia środowiskowego, należała do stowarzyszeń młodzieżowych, troszczyła się m.in. o rozwój intelektualny i duchowych swoich rówieśników, organizując dla nich zajęcia i pomagając w miejscowej bibliotece. "Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę" - podkreślono w uchwale.

Zaznacza się też, że w swoim krótkim 16-letnim życiu Karolina Kózkówna "zdobyła sobie powszechne uznanie i szacunek wśród rówieśników i dorosłych przez dojrzałość i piękno swojej osobowości a także społeczne i religijne zaangażowanie dla rozwoju drugiego człowieka przypieczętowane heroiczną walką w obronie swojej godności i honoru (...)".

DEON.PL POLECA

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w Wał-Rudzie, małopolskiej wsi oddalonej o 20 kilometrów od Tarnowa. 13-osobowa rodzina bł. Karoliny nie należała do zamożnych, ale cechowała ją głęboka pobożność. Wszyscy jej członkowie byli ludźmi bardzo religijnymi.

Po wybuchu w 1914 r. I wojny światowej, jeszcze w listopadzie tego samego roku wojska rosyjskie zajęły Wał-Rudę. 18 listopada żołnierz rosyjski przemocą uprowadził Karolinę z domu. Wyrwała się oprawcy i próbowała uciec, jednak na skutek zadanych ran poniosła śmierć.

W całej miejscowości i okolicach powszechnie panowało przekonanie o tym, że Karolina zmarła jako osoba święta. Pierwszym tego wyrazem był udział około 3 tys. osób w pogrzebie, podczas gdy cała wieś Wał-Ruda wraz z okolicznymi miejscowościami liczyły kilkaset mieszkańców. Wkrótce rozpoczął się proces beatyfikacyjny. Dopiero po kilkudziesięciu latach, 10 czerwca 1987 r. Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózkównę błogosławioną.

Od 1987 r. kult błogosławionej dynamicznie się rozwijał. Karolina Kózka jest patronką Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Szkolnych Kół Caritas oraz patronką diecezji rzeszowskiej. Błogosławiona patronuje nie tylko wspólnotom młodzieżowym, ale dzięki przykładowi swojego życia również rolnikom i ludowcom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy Senat RP uczci bł. Karolinę Kózkównę?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.