Opolskie parafie przyjmą relikwie bł. Karoliny

KAI / im

Uroczystą Mszą św. w opolskiej katedrze, pod przewodnictwem bp. Andrzeja Czai rozpocznie się we wtorek 18 września peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny w diecezji opolskiej. W wydarzeniu, do którego przygotowania trwały dwa lata, będzie uczestniczyć ponad 200 opolskich parafii. - Proponujemy wszystkim, by w czasie nawiedzenia relikwii bł. Karoliny modlili się o ducha czystości dla siebie, swoich dzieci i wnuków - mówi koordynujący peregrynację ks. Helmut Piechota.

Uroczystość inaugurująca peregrynację relikwii w diecezji opolskiej rozpocznie się we wtorek 18 września o godz. 18.30 przed opolską katedrą, gdzie przywita je, a potem wprowadzi do świątyni biskup opolski Andrzej Czaja. Razem z relikwiami wniesiony zostanie wysoki na 2 metry obraz - portret bł. Karoliny autorstwa 16-letniego Bartłomieja Krawata z Jełowej. Po Mszy św. odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu moderowana przez opolską wspólnotę Ruchu Czystych Serc. Na koniec w specjalnym nabożeństwie biskup przekaże relikwie parafii Bierdzany - pierwszej z ponad 200, które jak dotąd zgłosiły chęć uczestnictwa w peregrynacji. W uroczystości wezmą udział liczni przedstawiciele grup i stanów działających w diecezji.

Jak mówi ks. Helmut Piechota wydarzenie to należy wiązać z ogłoszonym przez Benedykta XVI Rokiem Wiary i hasłem programu duszpasterskiego na kolejny rok "Być solą ziemi". - Przedstawiamy osobę bł. Karoliny, która mając szesnaście lat zginęła śmiercią męczeńską i jako młoda dziewczyna, człowiek wiary w życiu codziennym była apostołką dla młodego pokolenia - mówi ks. Piechota. Postać błogosławionej jest także odpowiedzią na coraz większą potrzebę świadectw świętości życia. - Dana jej była łaska dzięki której sama, opierając się na autorytecie Kościoła i swoich rodziców, budowała swoją wiarę. Dbała o ducha modlitwy i częstą adorację Najświętszego Sakramentu. Wspierała także swojego proboszcza służąc do Mszy św. i ewangelizując swoich rówieśników - zaznacza ks. Piechota.

Rozpoczynająca się wkrótce peregrynacja relikwii jest skierowana nie tylko do młodych, dla których bł. Karolina może być wzorem walki o czystość, ale do wszystkich. - Proponujemy dorosłym, dziadkom i babciom, by w czasie nawiedzenia ich parafii przez relikwie Karoliny modlili się o ducha czystości dla swoich dzieci i wnuków - mówi ks. Piechota i zaznacza, że peregrynacja ma na celu także zwrócenie uwagi duszpasterzy na rolę osób świeckich w życiu Kościoła.

Ks. Kobienia przestrzega jednak przed traktowaniem relikwii jak amuletu. - Nieporozumieniem byłoby widzieć w relikwiach cudowne lekarstwo na wszelkie ludzkie bolączki, a tym bardziej postrzegać je w sposób magiczny. To zawsze w Kościele było potępiane i bardzo surowo przestrzegano, aby tak relikwii nie traktować. My ludzie jesteśmy istotami duchowo-materialnymi i nie możemy żyć tylko w świecie duchowym. Potrzebujemy czasem także materialnego umocowania duchowych wartości. I dlatego relikwie należy postrzegać jako materialny wyraz bliskości danego świętego - mówi ks. Kobienia.

DEON.PL POLECA

Na potrzeby wydarzenia powstał także pierwszy w Polsce modlitewnik bł. Karoliny zawierający modlitwy, rozmyślania i pieśni ku czci błogosławionej. Książeczka będzie dostępna w parafiach, które przyjmą relikwie, a także w księgarni przy Wydawnictwie Świętego Krzyża w Opolu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Opolskie parafie przyjmą relikwie bł. Karoliny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.