Opolskie parafie przyjmą relikwie bł. Karoliny

7 lat temu
KAI / im

Uroczystą Mszą św. w opolskiej katedrze, pod przewodnictwem bp. Andrzeja Czai rozpocznie się we wtorek 18 września peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny w diecezji opolskiej. W wydarzeniu, do którego przygotowania trwały dwa lata, będzie uczestniczyć ponad 200 opolskich parafii. - Proponujemy wszystkim, by w czasie nawiedzenia relikwii bł. Karoliny modlili się o ducha czystości dla siebie, swoich dzieci i wnuków - mówi koordynujący peregrynację ks. Helmut Piechota.

Uroczystość inaugurująca peregrynację relikwii w diecezji opolskiej rozpocznie się we wtorek 18 września o godz. 18.30 przed opolską katedrą, gdzie przywita je, a potem wprowadzi do świątyni biskup opolski Andrzej Czaja. Razem z relikwiami wniesiony zostanie wysoki na 2 metry obraz - portret bł. Karoliny autorstwa 16-letniego Bartłomieja Krawata z Jełowej. Po Mszy św. odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu moderowana przez opolską wspólnotę Ruchu Czystych Serc. Na koniec w specjalnym nabożeństwie biskup przekaże relikwie parafii Bierdzany - pierwszej z ponad 200, które jak dotąd zgłosiły chęć uczestnictwa w peregrynacji. W uroczystości wezmą udział liczni przedstawiciele grup i stanów działających w diecezji.

Jak mówi ks. Helmut Piechota wydarzenie to należy wiązać z ogłoszonym przez Benedykta XVI Rokiem Wiary i hasłem programu duszpasterskiego na kolejny rok "Być solą ziemi". - Przedstawiamy osobę bł. Karoliny, która mając szesnaście lat zginęła śmiercią męczeńską i jako młoda dziewczyna, człowiek wiary w życiu codziennym była apostołką dla młodego pokolenia - mówi ks. Piechota. Postać błogosławionej jest także odpowiedzią na coraz większą potrzebę świadectw świętości życia. - Dana jej była łaska dzięki której sama, opierając się na autorytecie Kościoła i swoich rodziców, budowała swoją wiarę. Dbała o ducha modlitwy i częstą adorację Najświętszego Sakramentu. Wspierała także swojego proboszcza służąc do Mszy św. i ewangelizując swoich rówieśników - zaznacza ks. Piechota.

Rozpoczynająca się wkrótce peregrynacja relikwii jest skierowana nie tylko do młodych, dla których bł. Karolina może być wzorem walki o czystość, ale do wszystkich. - Proponujemy dorosłym, dziadkom i babciom, by w czasie nawiedzenia ich parafii przez relikwie Karoliny modlili się o ducha czystości dla swoich dzieci i wnuków - mówi ks. Piechota i zaznacza, że peregrynacja ma na celu także zwrócenie uwagi duszpasterzy na rolę osób świeckich w życiu Kościoła.

Ks. Kobienia przestrzega jednak przed traktowaniem relikwii jak amuletu. - Nieporozumieniem byłoby widzieć w relikwiach cudowne lekarstwo na wszelkie ludzkie bolączki, a tym bardziej postrzegać je w sposób magiczny. To zawsze w Kościele było potępiane i bardzo surowo przestrzegano, aby tak relikwii nie traktować. My ludzie jesteśmy istotami duchowo-materialnymi i nie możemy żyć tylko w świecie duchowym. Potrzebujemy czasem także materialnego umocowania duchowych wartości. I dlatego relikwie należy postrzegać jako materialny wyraz bliskości danego świętego - mówi ks. Kobienia.

Na potrzeby wydarzenia powstał także pierwszy w Polsce modlitewnik bł. Karoliny zawierający modlitwy, rozmyślania i pieśni ku czci błogosławionej. Książeczka będzie dostępna w parafiach, które przyjmą relikwie, a także w księgarni przy Wydawnictwie Świętego Krzyża w Opolu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Opolskie parafie przyjmą relikwie bł. Karoliny
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Opolskie parafie przyjmą relikwie bł. Karoliny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.