Czy znaleziono kości św. Jana Chrzciciela?
CNN podaje informację o potwierdzeniu wieku szczątków znalezionych w 2010 roku przez archeologa Kazimira Popkonstantinova, jako pochodzących z okresu, w którym żył Jezus Chrystus.
Badania relikwii dokonał profesor Tom Higham z Uniwersytetu z Oksfordu. Jak sam zaznacza, jest ateistą, a sprawa zbadania szczątków jest dla niego kwestią czysto zawodową.
Badanie metodą węgla aktywnego potwierdziło wiek relikwii, mających pochodzić z połowy I wieku n.e. Ponadto badania DNA potwierdziły, że szczątki pochodzą od tej samej osoby, która najprawdopodobniej pochodziła z Bliskiego Wschodu. Dla badacza sam fakt, że szczątki nie okazały się fałszywe, jest zaskakujący.
Szczątki zostały odnalezione na wyspie na Morzu Czarnym, będącą częścią Bułgarii, pod ołtarzem bazyliki Sveti Ivan z V wieku. Na małej skrzynce z relikwiami widniał napis: "Boże, miej w opiece Twego sługę Tomasza. Do Św. Jana. 24 czerwca." Kościół wierzy, zgodnie z Tradycją, że 24 czerwca to dzień narodzin św. Jana Chrzciciela.
Na świecie znajduje się jeszcze kilka innych relikwii św. Jana Chrzciciela. Głowa świętego znajduje się w 4 miejscach na świecie, m.in. w meczecie w Damaszku, w Syrii oraz w muzeum w Monachium, w Niemczech. Części rąk mają znajdować się w muzemu w Istanbule, w Turcji oraz w klasztorze w Czarnogórze.
Naukowcy mówią o możliwości przebadania genotypu wszystkich relikwii, by potwierdzić czy, i które pochodziły faktycznie od tego samego człowieka.
Skomentuj artykuł