Czy Żydzi są nadal narodem wybranym? Abp Ryś odpowiada

Abp Ryś o relacjach chrześcijan z Żydami (fot. episkopat.pl)
PAP / tk

Od deklaracji Soboru Watykańskiego II "Nostra aetate" przeżywamy przewrót kopernikański w nauczaniu Kościoła w kwestii relacji z Żydami - powiedział przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem abp Grzegorz Ryś. Dodał, że celem Dnia Judaizmu jest, by świadomość tego przewrotu stała się wśród chrześcijan powszechna.

W tym roku 26. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będzie obchodzony pod hasłem "Przejście Pana: Dziś wychodzicie" (Wj 13,14).

Na konferencji prasowej zapowiadającej obchody 26. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim abp Ryś podkreślił, że "dane nam jest przeżywać ogromny przewrót, jaki się dokonał w Kościele począwszy od ogłoszonego w 1965 r. dokumentu Soboru Watykańskiego II Nostra aetate’".

Hierarcha przypomniał, że w dokumencie zawarte zostały trzy kluczowe tezy, które "złożyły się na przewrót kopernikański w nauczaniu Kościoła" w kwestii relacji z Żydami.

- Pierwsze stwierdzenie jest takie, że Żydzi nadal są narodem wybranym. Jak pisze św. Paweł w Liście do Rzymian, "wezwania Boże są nieodwołalne", więc Bóg nie odrzucił Izraela - wyjaśnił abp Ryś. Zaznaczył, że od II wieku aż do wieku XX w Kościele panowała "teologia zastępstwa", głosząca że Bóg odrzucił Izrael i zastąpił go nowym Ludem Bożym, jakim jest Kościół.

- W modlitwie wielkopiątkowej za Żydów jeszcze dwa lata temu w Polsce używaliśmy formuły, że Żydzi są narodem, który kiedyś był narodem wybranym. Chwała Bogu, że ta formuła została już oficjalnie zmieniona i modlimy się, tak jak cały Kościół powszechny, za Żydów, którzy "są narodem pierwszego wybrania" - wyjaśnił abp Ryś.

Jak zaznaczył, druga zmiana dotyczy obarczania Żydów za śmierć Chrystusa. - W Nostra aetate jest podkreślone, że nie wolno tą odpowiedzialnością obciążać ani wszystkich Żydów historycznych, żyjących współcześnie z Chrystusem, ani tym bardziej Żydów w ogóle. A przecież przez wieki nazywano Żydów "bogobójcami" - mówił.

- Trzeci przełom, jaki przynosi Nostra aetate to jest potępienie wszelkiego antysemityzmu, niezależnie od tego, kto się go dopuszcza i z jakich motywów - dodał.

Zaznaczył, że "Nostra aetate" jest dokumentem tak ważnym, że podsumowując go po pięćdziesięciu latach od ogłoszenia papież Franciszek powiedział, że w jego wyniku "nie mówimy i nie myślimy o sobie jak o wrogach czy obcych, ale jak o przyjaciołach i braciach".

"Wciąż pozostaje jeszcze wyzwanie edukacyjne. To znaczy, żeby ta świadomość, która została zapisana w oficjalnych dokumentach Kościoła, żeby ona stawała się powszechna, żeby takie było myślenie chrześcijan w ogóle, a nie tylko tych, których dialog chrześcijańsko-żydowski interesuje" - zastrzegł.

Jednocześnie podkreślił, że Dzień Judaizmu ma również pokazać, jak ważne dla interpretacji przesłanie chrześcijańskiego jest to, co Bóg mówi do Izraela dzisiaj. "Kiedy szukamy interpretacji naszych świętych tekstów, jakim jest Biblia, potrzebujemy także lektury żydowskiej, i to nie tylko tej historycznej, która sięga Izraela biblijnego, tylko też tej dzisiejszej. To jest konsekwencja myślenia, że Żydzi dalej są narodem wybranym i Bóg dalej w nim działa" - podkreślił abp Ryś.

Centralne obchody odbędą się 17 stycznia 2023 r. w Siedlcach. Rozpoczną się w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się synagoga, spalona przez Niemców w 1939 r. Ważnym punktem obchodów będzie sesja naukowa poświęcona historii judaizmu na ziemi siedleckiej, której gościem specjalnym będzie. Po sesji z księżmi i klerykami w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej spotka się rabin z Jerozolimy Boaz Pash. Na zakończenie w siedleckiej katedrze odbędzie się międzyreligijna liturgia Słowa Bożego, którą poprowadzi przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. W Warszawie główne obchody Dnia Judaizmu odbędą się najbliższą niedzielę 15 stycznia w stołecznym kościele środowisk twórczych pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego, gdzie o godz. 17.00 zostanie odprawiona msza św. "o uproszenie miłości".

Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku i jest obchodzony corocznie 17 stycznia - w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czy Żydzi są nadal narodem wybranym? Abp Ryś odpowiada
Komentarze (9)
PS
~Piotr Sprawiedliwy
31 stycznia 2023, 11:32
Abp Ryś mówi o prawdzie wynikającej ze Słowa i miłości, o którą prosił Jezus, a On nikogo nie potępiał, dlaczego zatem potępiać naszych braci niszcząc jedność Kościoła ? Chwała Bogu za przypomnienie owoców Soboru Watykańskiego II
JK
~Jan Kowalski
12 stycznia 2023, 07:27
Sobór Florencki: "Mocno wierzy, wyznaje i głosi: że nikt z tych, co są poza Kościołem katolickim, nie tylko poganie, ale i Żydzi, heretycy i schizmatycy, nie mogą stać się uczestnikami życia wiecznego, ale pójdą „w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom”, jeśli przed końcem życia nie będą do niego włączeni; i że jedność ciała Kościoła znaczy tak wiele, iż jedynie ludziom w nim pozostającym sakramenty kościelne, posty, jałmużny i inne dzieła pobożności pomagają do zbawienia, a trudy chrześcijańskiej walki przynoszą nagrody wieczne, gdyż nikt - jakichkolwiek by jałmużn nie udzielał, nawet gdyby dla imienia Chrystusa przelał swą krew - nie może być zbawiony, jeśli nie pozostaje w łonie Kościoła katolickiego i w jedności z nim."
CC
~Chilon Chilonides
27 lutego 2023, 17:29
Wg tzw. "przedsoborowego" Katechizmu kard. Gasparriego czytamy: 162. Czy dorosły, który umiera bez Sakramentu Chrztu, może być zbawiony? - Dorosły, który umiera bez Sakramentu Chrztu, może być zbawiony nie tylko wtedy, gdy ma wiarę przynajmniej w te prawdy, w które każdy musi wierzyć, bo są one nieodzownym warunkiem zbawienia, i gdy ma miłość, która zastępuje chrzest, ale także wtedy, jeśli przy pomocy światła Bożego i łaski Bożej, nie znając bez własnej winy prawdziwej religii i będąc gotowym słuchać Boga, pilnie zachowywał prawo przyrodzone. Podobnie zagadnienie to jest przedstawione i szerzej teologicznie uzasadnione w obecnym tzw. "posoborowym" Katechizmie Kościoła Katolickiego.
DS
Dariusz Sandecki
11 stycznia 2023, 14:36
to po co Chrystus ?!
KP
~katolik pomniejszego płazu
10 stycznia 2023, 22:00
jak to? jeśli współcześni Żydzi napiszą, że Pan Jezus nie jest Mesjaszem, bo to oni są zbiorowym mesjaszem to dla bp. Rysia będzie to znak Bożego wybraństwa i będzie sie nad tym dłużej zastanawiał?
AW
~Artur Wojtkiewicz
10 stycznia 2023, 20:52
Oczywiste jest, że z Żydami trzeba rozmawiać, trzeba budować pokój i relacje. Ale przy okazji Dni Judaizmu zawsze mam wrażenie, że to Katolicy startują z pozycji tych, którym zależy i którzy idą na rozmaite ustępstwa. Zawsze jest przepraszanie i potępianie nauk Kościoła sprzed wieków. Stałe elementy programu. A co z Żydami? Czym im także zależy na dialogu? Na poznawaniu Jezusa Chrystusa? Kościół w "dialogu" z Żydami już nawet słowem nie wspomni o Jezusie. Dziwne to wszystko i niepokojące.
KN
Krzysiek Niepiekło
10 stycznia 2023, 20:46
To nie Bóg odrzucił żydów ale to żydzi odrzucili Boga. Jezus do nich mówił: J8 43 Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki. 44 Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa. Skoro diabła mają za ojca, to naszymi braćmi być nie mogą. W królestwie Boga król jest jeden - Chrystus. Kto nie uznaje jego królowania, to jest poza królestwem.
MN
~Mateusz Nadolski
10 stycznia 2023, 18:40
"Objawienie Chrystusa zawiera jedyną i pełną (całą) prawdę o Bogu, Kościół jest obowiązany głosić tę prawdę w drodze ewangelizacji, tylko wiara katolicka zawiera prawdę absolutną w pełni." Tymi słowami można streścić przesłanie Deklaracji Kongregacji Doktryny Wiaty"l" Dominus Iesus. " Przypomnę deklaracji opracowanej przez prefekt Józefa kardynała Ratzingeta oraz zafektetowana przez samego świętego papieża Jana Pawła II. Z całym szacunkiem do J.E. abp. Grzegorza Rysia, te słowa są ogromnym ciosem w dorobek licznych ludzi choćby naczelnego rabina Rzymu Eugenio Zollego, który przyjął chrzest ku czci Sługi Bożego Piusa XII oraz wobec śp. Benedykta XVI który opracował niniejsza Deklaracje.
JP
~Jan Pociej
10 stycznia 2023, 15:10
To lubię, rzekłem, to lubię :) A może by tak Czcigodni Ojcowie wreszcie zaczęli rozróżniać między Jezusem a Herodem, Maryją a Herodiadą, między faryzeuszami a Apostołami, a nieco szerzej - między prawdziwymi Izraelitami, w których nie ma podstępu, a plemieniem żmijowym? Wrzucanie wszystkich do jednego worka z napisem "Żydzi" to nie przewrót kopernikański, tylko przewracanie kota ogonem.