"Dar na stulecie" - projekt z okazji urodzin Jana Pawła II

"Dar na stulecie" - projekt z okazji urodzin Jana Pawła II
(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)
PAP / pk

"Dar na stulecie" - to tytuł ogólnopolskiego projektu, którego inauguracja nastąpiła w sobotę na wzgórzu wawelskim w Krakowie; projekt ma upamiętnić setną rocznicę urodzin Jana Pawła II.

Uroczyste rozpoczęcie akcji odbyło się w Centrum Konferencyjno-Wystawowym na wzgórzu wawelskim. Na miejsce tego wydarzenia wybrano Kraków, ponieważ - jak wyjaśnili organizatorzy - jest to miasto szczególnie bliskie Karolowi Wojtyle.

W ramach projektu organizatorzy zachęcają do dobrych uczynków i przypominania myśli papieża Polaka. Zapraszają do współpracy wszystkie zainteresowane grupy, organizacje. Zgłoszone inicjatywy - wolontariat, modlitwa, wydarzenia społeczne, artystyczne, sportowe itp. - zostaną zarejestrowane na specjalnej stronie internetowej darna100.pl, gdzie każdy będzie mógł się z nimi zapoznać. Strona internetowa będzie czynna także po 18 maja 2020 r., czyli po dniu okrągłej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Projekty powstałe w związku z akcją "Dar na stulecie" zostaną dodatkowo opisane w księdze pamiątkowej, którą organizatorzy złożą 18 maja 2020 r. jako wotum w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach.

"Chcemy, by ta ważna rocznica nie ograniczała się do nieuchronnych, oficjalnych imprez i obchodów, ale 'dotarła pod strzechy', do serc i umysłów wielu Polaków" - wyjaśnił pomysłodawca projektu o. Maciej Zięba.

Jak wspominał, w 1999 r. wraz z abp. Tadeuszem Gocłowskim rozmawiał z papieżem o upamiętnieniu pontyfikatu poprzez powołanie fundacji wspierającej uczniów. "Z tej rozmowy dobrze zapamiętałem papieskie słowa, aby nie stawiać pomników kamiennych, ale próbować tworzyć pomniki serca. Chcemy więc poprzez akcję 'Dar na stulecie' zbudować duchowy pomnik dla Jana Pawła II" - powiedział inicjator akcji.

Projekt "Dar na stulecie" organizują: Stowarzyszenie Lednica 2000, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, stowarzyszenie Środowisko Ks. Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II, Instytut Tertio Millennio.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dar na stulecie" - projekt z okazji urodzin Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.