Deklaracja imamów "przeciwko ekstremizmowi i terrorowi"

Deklaracja imamów "przeciwko ekstremizmowi i terrorowi"
(fot. shutterstock.com)
KAI/ ed

Imamowie, członkowie Islamskiej Wspólnoty Wyznaniowej w Austrii (IGGiÖ) we wspólnej deklaracji "przeciwko ekstremizmowi i terrorowi", która ma być znakiem pokoju i dobrej woli w życiu społecznym.

Deklaracja podpisana przez 312 imamów potępia zamachy terrorystyczne dokonywane na świecie w imię Allaha oraz apeluje do muzułmanów w Austrii o integrację. Dokument zaprezentował 14 czerwca w Centrum Islamskim w Wiedniu, gdzie znajduje się największy maczet w Austrii, przewodniczący wspólnoty islamskiej, Ibrahim Olgun.

"Religia, opowiadająca się za pokojem, nie może nosić znamion fundamentalistycznych, terrorystycznych, ani radykalnych" - głosi deklaracja.

Apel muzułmanów do terrorystów >>

Obok potępienia terrorystycznych aktów przemocy dokument stwierdza, że "zadaniem każdego muzułmanina i muzułmanki jest aktywne działanie na rzecz bezpieczeństwa i pokoju kraju oraz jego obywateli". Podkreśla także "uznanie zasad konstytucyjno-prawnych Austrii, ich przestrzeganie, a nade wszystko równość wszystkich obywateli wobec prawa, pluralizm, demokrację i zasady państwa prawa". Duchowni islamscy zwrócili także uwagę na pracę zapobiegającą wypaczeniom i radykalizacji, zwłaszcza wśród młodzieży.

DEON.PL POLECA

W sposób wyraźny imamowie ostrzegają przed "stygmatyzowaniem ludności muzułmańskiej i rasizm antymuzułmański w Austrii". Podkreślają, że takie uogólnianie staje się "doskonałą pożywką" dla "tendencji ekstremistycznych w wielu sferach społeczeństwa". Dlatego w obecnej sytuacji bardzo ważne jest "wyraźne różnicowanie, by w ten sposób chronić mniejszość religijną przed przejawami agresji ze strony populistów i wichrzycieli".

Potępiamy wszelkie rodzaje terroru i przemocy

"W poczuciu odpowiedzialności jesteśmy za lepszym współżyciem w Austrii. Jako imamowie pragniemy temu dać wyraźny znak a poprzez podpisanie tej deklaracji potępić wszelkie rodzaje terroru, ekstremizmu i przemocy!" - podsumowuje dokument.

Na akt podpisania dokumentu przyszło osobiście 180 spośród ponad 300 jego sygnatariuszy, inni uczynili to drogą elektroniczną- w e-mailach do IGGiÖ. Jeszcze kilka dni mają czas na podpisanie deklaracji imamowie, którzy nie należą do IGGiÖ. Następnie kopie dokumentu zostaną rozesłane politykom oraz przedstawicielom wspólnot wyznaniowych oraz organizacji społecznych.

Ponadto na koniec czerwca zaplanowano kolejny symboliczny akt na znak "pokoju międzyreligijnego". Będzie to łańcuch rąk ciągnący się od meczetu do najbliższego kościoła chrześcijańskiego. Proboszcz położonej nieopodal parafii katolickiej, ks. Richard Tatzreiter poinformował austriacką agencję katolicką Kathpress, że ta inicjatywa planowana jest na 30 czerwca. Parafia bezpośrednio sąsiaduje z Centrum Islamskim. Ks. Tatzreiter podkreślił dobre stosunki ze wspólnotą meczetu i wyraził zadowolenie z ogłoszonej dziś deklaracji imamów, stwierdzając, że jest ona "potwierdzeniem dobrych stosunków międzyreligijnych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Deklaracja imamów "przeciwko ekstremizmowi i terrorowi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.