Delegacja z Rosji na obradach Komisji Mieszanej
W wiedeńskich obradach Komisji Mieszanej biorą też udział przedstawiciele Cerkwi rosyjskiej. Na czele trzyosobowej delegacji stoi metropolita Hilarion Ałfiejew, który jest szefem Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.
Jego zastępca na tym stanowisku, igumen Filip Riabych, w wywiadzie dla agencji Interfaks zwrócił uwagę, że „najbardziej skomplikowanym tematem w relacjach prawosławno-katolickich jest rozumienie posługi biskupa Rzymu. Dla katolików jednak kwestia ta stanowi moment kluczowy”.
„To, że papież ma powszechną jurysdykcję, sprzeciwia się prawosławnej eklezjologii– powiedział o. Riabych. – Kościół prawosławny zachowuje jedność w wierze i strukturze, ale składa się z różnych Kościołów lokalnych. Zadaniem naszej delegacji jest dopilnowanie, aby w dokumencie końcowym obrad Komisji Mieszanej w tej sprawie odzwierciedlone zostało stanowisko rosyjskiego prawosławia, bez jakichkolwiek niedomówień, dwuznaczności, ustępstw, mylnej interpretacji i świętokradczego pojmowania posługi biskupa Rzymu” – dodał przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego.
Igumen Filip Riabych podkreślił, że „przez długie lata katolicy nie zgadzali się na dyskusję w sprawie prymatu papieża. Dopiero Jan Paweł II, a następnie Benedykt XVI zgodzili się na rozpatrzenie tego problemu razem z prawosławnymi”. O. Riabych uważa to za przejaw życzliwości strony katolickiej we wzajemnych relacjach.
Skomentuj artykuł