Patriarchat moskiewski o strasburskim trybunale

Radio Watykańskie / W. Raiter, Moskwa

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w praktyce niewystarczająco uwzględnia prawa ludzi wierzących – uważa patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl. Wysłał on w tej sprawie list do sekretarza generalnego Rady Europy, Thorbjørna Jaglana.

Potrzebna jest dyskusja dotycząca praktyk Trybunału, gdzie świeckie prawo wkracza w sferę prawa kanonicznego, w sferę wiekowych, moralnych i duchowych tradycji tych narodów ” – napisał patriarcha Cyryl. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia wyraził pewność, że ignorowanie moralnych aspektów praw człowieka doprowadzi do podważenia autorytetu samej koncepcji praw i swobód, która jest jednym z największych osiągnięć współczesnej historii. Patriarcha dodał, że konieczne jest wzięcie pod uwagę powyższego faktu przy dyskusji o rozwoju Trybunału w Strasburgu, który ,,jako jedna z podstawowych instytucji Rady Europy przyjął niemało decyzji w obronie praw poszczególnych ludzi”.

Na zakończenie listu patriarcha Cyryl stwierdził: ,,Mamy nadzieję na zaktywizowanie wysiłków Rady Europy ukierunkowanych na realizację wielokrotnych zapowiedzi stworzenia instrumentów dla stałej, systemowej współpracy ze wspólnotami reprezentującymi podstawowe europejskie tradycje religijne”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Patriarchat moskiewski o strasburskim trybunale
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.