"Rosyjskie prawosławie nie jest państwowe"

"Rosyjskie prawosławie nie jest państwowe"
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl (fot. kremlin.ru)
Radio Watykańskie

Rosyjskie prawosławie jest religią państwową – takie sugestie pojawiają się w rosyjskich mediach. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl, komentując wypowiedzi dziennikarzy, stanowczo temu zaprzeczał.

– Rosyjska Cerkiew prawosławna nie dąży do otrzymania statusu Kościoła państwowego. Kościół jest oddzielony od państwa, ale nie od społeczeństwa. Nie może zdjąć z siebie odpowiedzialności za duchowy stan narodu, w tym warstw rządzących – powiedział patriarcha Cyryl. Odpowiadając na zarzuty dziennikarzy, że władze rosyjskie zwracają się do Kościoła w różnych kwestiach, zwierzchnik Cerkwi stwierdził, że „nie było to ze strony władz posunięcie polityczne, lecz szczere poszukiwanie Bożej pomocy i kierownictwa duchowego”.

– Zadaniem Kościoła jest wieczne zbawienie ludzi a zadaniem państwa stworzenie dobrych warunków do życia na ziemi. Jednak każdy odpowiedzialny urzędnik państwowy rozumie, że niemożliwe jest stworzenie dobrych warunków na ziemi bez opierania się na duchowych wartościach i chrześcijańskim fundamencie, na których wzniesiona została nasza cywilizacja – podsumował swoją wypowiedź patriarcha Cyryl.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Rosyjskie prawosławie nie jest państwowe"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.