Dialog międzyreligijny jest dziś koniecznością
Wiara w jedynego Boga stanowi najgłębszą motywację i równocześnie płaszczyznę spotkania między chrześcijanami a muzułmanami. Podkreślił to 31 października w Tunisie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
W stolicy Tunezji kard. Jean Louis Tauran wygłosił do grupy tamtejszych intelektualistów konferencję na temat relacji między wyznawcami islamu i chrześcijaństwa. Spotkanie zorganizowała sponsorowana przez tunezyjskiego prezydenta Ben Alego katedra dialogu cywilizacji i religii wspólnie z diecezją Tunisu.
Francuski purpurat zwrócił uwagę, że w obecnym świecie doznającym głębokich, raptownych przemian dialog wyznawców różnych religii stał się koniecznością. Wymaga on wzajemnego uznania, zrozumienia, szacunku dla rozmówców i umiejętności docenienia tego, co reprezentują. „W krajach, gdzie chrześcijanie i muzułmanie sąsiadują ze sobą jako współobywatele, dialog nie oznacza tylko organizowania spotkań czy konferencji – powiedział kard. Tauran. – Jest on w nich sposobem zaangażowanego przeżywania własnej wiary we wzajemnych relacjach. Jego uczestnicy mają się dzielić swoimi troskami i dążeniami, starając się znaleźć razem rozwiązanie dla problemów i wyzwań dzisiejszych czasów” – dodał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Skomentuj artykuł