Dialogi w katedrze o "miejscu w Kościele"

Dialogi w katedrze o "miejscu w Kościele"
(fot. youtybe.com)
KAI / kn

Miejscu i roli świeckich w Kościele poświęcone były czerwcowe "Dialogi w katedrze". Podobnie jak w poprzednich miesiącach, abp Marek Jędraszewski odpowiadał 13 czerwca na pytania internautów i zebranych w łódzkiej katedrze wiernych.

Metropolita łódzki odpowiedział m.in. na tytułowe pytanie czerwcowej edycji Dialogów o "Moje miejsce w Kościele". Wskazał, że "każdy w Kościele ma swoje miejsce i swoje powołanie", ale to apostolstwo łączy wszystkich: zarówno świeckich jak i duchownych.

DEON.PL POLECA

Abp Jędraszewski podkreślił też, że na Kościół nie można patrzeć jako na zbiór niezależnych, obojętnych na siebie atomów. - Tworzymy jeden lud Boży, jesteśmy dla siebie braćmi i siostrami. Jesteśmy istotami powołanymi do życia przez Boga i przez niego kochanymi a odkrywanie tego, kim jesteśmy i po co jesteśmy to nieustanne odkrywanie naszej chrześcijańskiej godności - tłumaczył zebranym w katedrze.

Pytany o miejsce we wspólnocie Kościoła osób rozwiedzionych, które nierzadko czują się odepchnięte, wiceprzewodniczący Episkopatu Polski zaznaczył, że osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej nie wolno eliminować czy odsuwać od Kościoła. - Musimy być jak najbardziej otwarci, by ich swoją postawą nie odtrącać, ale pokazywać, że są ciągle chrześcijanami. Jako członkowie Kościoła mamy być "narzędziami i kanałami Bożego Miłosierdzia" - odpowiedział.

Jednego z uczestników "Dialogów w katedrze" intrygowało pytanie o to, "czy dla osób rozwiedzionych, zabójców, homoseksualistów jest miejsce w Kościele?". Abp Jędraszewski przypomniał w odpowiedzi, że Kościół to wspólnota ludzi dotkniętych skutkami grzechu pierworodnego, z osobistymi słabościami, wspólnota ludzi narażonych na różne pokusy i właśnie dlatego każda Msza rozpoczyna się od aktu żalu za grzechy.

Padło też zapytanie o to, jak w Kościele mają się odnaleźć lekarze i studenci medycyny, który są sygnatariuszami Deklaracji Wiary. "Czy aby zadowolić społeczeństwo mamy medycynę podzielić na katolicką i niekatolicką?" - pytano. Metropolita łódzki przypomniał o zapisanym w Konstytucji prawie do wolności sumienia i religii, z którego wynika prawo do postępowania zgodnie z własnym sumieniem. - Wszyscy, którzy oskarżają prof. Chazana i innych sygnatariuszy chcą łamać Konstytucję. To oni powinni być oskarżani o łamanie prawa - stwierdził.

Oprawę muzyczną czerwcowej edycji "Dialogów w katedrze" przygotowali klerycy Wyższego Seminariów Duchownego Ojców Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach.

"Dialogi w katedrze" to jedna inicjatyw podjętych przez archidiecezję łódzką w Roku Wiary. Co miesiąc (z wyjątkiem okresu wakacyjnego) abp Jędraszewski odpowiada w łódzkiej katedrze na pytania przysłane przez internautów i zadawane przez zebranych w świątyni wiernych.

Początkowo cykl zaplanowany był na 10 spotkań, z których ostatnie, poświęcone tematyce "Wiara i godność człowieka", odbyło się 13 grudnia 2013. Na jego zakończenie metropolita łódzki zapowiedział kontynuację cyklu w roku 2014.

W tym roku "Dialogi w katedrze" poświęcone były m.in. powołaniu do ojcostwa, poszanowaniu ludzkiego ciała, godności pracy ludzkiej, wolności, roli kobiety i matki. Kolejne zaplanowano już po wakacjach: 12 września - "Ateizm", 10 października - "Troska o ubogich", 14 listopada - "Samotność i starość" oraz 12 grudnia - "Sumienie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dialogi w katedrze o "miejscu w Kościele"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.