Diecezja bielsko-żywiecka. Odkryto najstarszy egzemplarz Pisma Świętego

Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Odkryto najstarszy znany egzemplarz Pisma Świętego przechowywany w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej. Wydana w 1561 r. w Pradze Biblia ta była dotąd przechowywana w archiwum parafii w Rajczy na Żywiecczyźnie – zakomunikowały służby prasowe diecezji.

Jak podano, egzemplarz zabytkowej Biblii jest "starannie wydany, wzbogacony kunsztownymi ilustracjami i pięknymi inicjałami, rozpoczynającymi rozdziały poszczególnych ksiąg i akapitów". „To Biblia zapisana w języku czeskim. Obejmuje ona zarówno księgi proto-, jak i deuterokanoniczne. Te ostatnie umieszczono na jej końcu” – powiedział cytowany w komunikacie archiwista i notariusz w bielskiej kurii ks. dr Czesław Chrząszcz.

Najstarszy egzemplarz Pisma Świętego

Biblia nie ma okładki i strony tytułowej. Zdaniem notariusza, nosi też wyraźne „blizny” z przeszłości. „W jakichś – zapewne dramatycznych – okolicznościach wydarto z niej pierwsze strony i cały Nowy Testament. Mimo to jest bezcennym zabytkiem. Trzy tygodnie temu wróciła z komory fumigacyjnej w Katowicach, w której poddano ją dezynfekcji” – poinformował ks. Chrząszcz.

DEON.PL POLECA

Duchowny dodał, że wolumin udało się zidentyfikować niedawno. „Dokładnie taki sam egzemplarz znajduje się w Bibliotece Seminaryjnej w Paradyżu. To Biblia wydana w 1561 r. w Pradze przez Jerzego Melantricha, tamtejszego drukarza i wydawcę. Mamy zatem przed sobą najstarszy znany egzemplarz Pisma Świętego przechowywany w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej” – zapewnił.

Zdaniem ks. Chrząszcza, Pismo Święte mogło być prywatną własnością ks. Homolki, jednego z XIX-w. proboszczów rajczańskich, rodowitego Czecha. Mogła też służyć księżom w prowadzeniu duszpasterstwa wśród ludności słowackiej, którzy w XVII w. i później przychodzili do Rajczy po słowo Boże i sakramenty święte. Być może została w którymś momencie po prostu przyniesiona na plebanię przez jakąś nieznaną osobę.

Obecnie zabytkowa Biblia znajduje się w Bibliotece i Archiwum Diecezjalnym. Zostanie zwrócona parafii

Jiri Melantrich żył w latach 1511-1580. Od 1552 r. prowadził drukarnię w Pradze, w której wydał ok. 200 dzieł, często zdobionych drzeworytami.

Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Diecezja bielsko-żywiecka. Odkryto najstarszy egzemplarz Pisma Świętego
Komentarze (1)
GR
~Głos rozsądku
23 stycznia 2022, 09:27
No proszę. Co ciekawe Czesi choć to chyba najbardziej ateistyczny kraj w Europie mają ogromny szacunek dla Biblii. Stąd w każdym okresie historycznym mieli więcej tłumaczeń Pisma Świętego niż my. Dla przykładu w XVI wieku obok innych edycji ukazało się pięć różniących się wydań Biblii Melantricha które drukarz ciągle udoskonalał. Co do Słowaków to czytali oni protestancką Biblię kralicką rotestanci opracowaną dla Słowaków przez Mateja Bela - ukazała się w roku 1722. Pierwszy drukowany przekład słowacki to wydana dość późno dwutomowa Biblia Juraja Palkoviča z lat 1829/1832.