Diecezja bielsko-żywiecka. Odkryto najstarszy egzemplarz Pisma Świętego

Diecezja bielsko-żywiecka. Odkryto najstarszy egzemplarz Pisma Świętego
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Odkryto najstarszy znany egzemplarz Pisma Świętego przechowywany w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej. Wydana w 1561 r. w Pradze Biblia ta była dotąd przechowywana w archiwum parafii w Rajczy na Żywiecczyźnie – zakomunikowały służby prasowe diecezji.

Jak podano, egzemplarz zabytkowej Biblii jest "starannie wydany, wzbogacony kunsztownymi ilustracjami i pięknymi inicjałami, rozpoczynającymi rozdziały poszczególnych ksiąg i akapitów". „To Biblia zapisana w języku czeskim. Obejmuje ona zarówno księgi proto-, jak i deuterokanoniczne. Te ostatnie umieszczono na jej końcu” – powiedział cytowany w komunikacie archiwista i notariusz w bielskiej kurii ks. dr Czesław Chrząszcz.

Najstarszy egzemplarz Pisma Świętego

Biblia nie ma okładki i strony tytułowej. Zdaniem notariusza, nosi też wyraźne „blizny” z przeszłości. „W jakichś – zapewne dramatycznych – okolicznościach wydarto z niej pierwsze strony i cały Nowy Testament. Mimo to jest bezcennym zabytkiem. Trzy tygodnie temu wróciła z komory fumigacyjnej w Katowicach, w której poddano ją dezynfekcji” – poinformował ks. Chrząszcz.

Duchowny dodał, że wolumin udało się zidentyfikować niedawno. „Dokładnie taki sam egzemplarz znajduje się w Bibliotece Seminaryjnej w Paradyżu. To Biblia wydana w 1561 r. w Pradze przez Jerzego Melantricha, tamtejszego drukarza i wydawcę. Mamy zatem przed sobą najstarszy znany egzemplarz Pisma Świętego przechowywany w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej” – zapewnił.

DEON.PL POLECA

Zdaniem ks. Chrząszcza, Pismo Święte mogło być prywatną własnością ks. Homolki, jednego z XIX-w. proboszczów rajczańskich, rodowitego Czecha. Mogła też służyć księżom w prowadzeniu duszpasterstwa wśród ludności słowackiej, którzy w XVII w. i później przychodzili do Rajczy po słowo Boże i sakramenty święte. Być może została w którymś momencie po prostu przyniesiona na plebanię przez jakąś nieznaną osobę.

Obecnie zabytkowa Biblia znajduje się w Bibliotece i Archiwum Diecezjalnym. Zostanie zwrócona parafii

Jiri Melantrich żył w latach 1511-1580. Od 1552 r. prowadził drukarnię w Pradze, w której wydał ok. 200 dzieł, często zdobionych drzeworytami.

Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Mała, poręczna Biblia - Słowo Boże na wyciągnięcie ręki!

Przejrzysty układ, dwukolorowy druk, na marginesach oznaczenia poszczególnych ksiąg ułatwiające wyszukiwanie tekstu, przypisy na końcu każdej księgi ułatwiające zrozumienie trudniejszych pojęć.

Tekst Pisma Świętego w nowym...

Skomentuj artykuł

Diecezja bielsko-żywiecka. Odkryto najstarszy egzemplarz Pisma Świętego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.