Jaka jest relacja wiary i rozumu? Oto cykl wykładów, które dobrze to wyjaśnią

Jaka jest relacja wiary i rozumu? Oto cykl wykładów, które dobrze to wyjaśnią
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Miguel Henriques / Unsplash.com
diecezja.bielsko.pl / mł

"Uwierz, abyś zrozumiał, zrozum, abyś uwierzył" - to główne motto cyklu wykładów, które odbywają się od września w jednej z bielskich parafii. Idea jest prosta: zaproszeni prelegenci mają pokazać relację między wiarą i rozumem. To propozycja nie tylko dla tych, którzy mają blisko, bo wykłady są transmitowane na parafialnym kanale YouTube. 

"Wykłady w Sercu" - to cykl wykładów organizowanych przez parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Odbywają się w ostatnie poniedziałki miesiąca. Gościem pierwszego, wrześniowego wykładu był red. Franciszek Kucharczak. Dzisiaj, czyli 25 października, gościem bielskiej parafii będzie ks. Antoni Bartoszek - kapłan archidiecezji katowickiej i specjalista od teologii moralnej. Wygłosi wykład zatytułowany: "Sumienie: osąd rozumu czy głos Boga?" 

Spotkanie rozpocznie się o 19.15 w w auli św. Jana Pawła II w podziemiach kościoła NSJP i będzie transmitowane na parafialnym kanale YT. 

Jak piszą organizatorzy wykładów, wielu osobom wydaje się dziś, że wiara stoi w sprzeczności z rozumem i nauką.

DEON.PL POLECA

"Nic bardziej mylnego. Nie ma tu konfliktu, ale jest współpraca i wzajemne przenikanie się. Rozum bez wiary może prowadzić do pychy, a wiara bez rozumu do powierzchownej duchowości. Jan Paweł II w encyklice „Fides et ratio” podkreślał: „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się do kontemplacji prawdy”. W naszym dojrzałym kroczeniu za Chrystusem ważny jest rozwój duchowy i intelektualny. Potrzebują go zarówno osoby wierzące, jak i poszukujące Boga." - czytamy w opisie wydarzenia. 

Ideę wykładów oddaje myśl św. Augustyna, która jest mottem poniedziałkowych spotkań: „Uwierz, abyś zrozumiał – zrozum, abyś uwierzył”

W ramach zaplanowanego cyklu wykładów gośćmi bielskiej parafii mają być m. in. liturgista i duszpasterz ks. Krzysztof Porosło, dominikanin Tomasz Gałuszka OP, patrolog i wykładowca uniwersytecki ks. Jan Żelazny, filozof prof. Aleksander Bańka czy biblista ks. Wojciech Węgrzyniak. Pełny program wykładów można znaleźć tutaj.  

 

Źródło: diecezja.bielsko.pl / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz, Jacek Prusak SJ
  • W jaki sposób samotność odsłania nam prawdę o nas samych i naszej relacji z Bogiem?
  • Jak pokochać siebie, jeśli w życiu doświadczaliśmy odrzucenia?
  • Jak ważne jest bycie samotnym w bliskiej relacji?
  • Dlaczego lepiej modlić się...

Skomentuj artykuł

Jaka jest relacja wiary i rozumu? Oto cykl wykładów, które dobrze to wyjaśnią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.