Diecezja bydgoska: Szkolne rekolekcje online miały tysiące odsłon

Diecezja bydgoska: Szkolne rekolekcje online miały tysiące odsłon
Fot: Depositphotos.com
KAI/mł

Tysiące odsłon uzyskały materiały filmowe przygotowane w ramach szkolnych rekolekcji wielkopostnych dla uczniów z terenów diecezji bydgoskiej. Główny temat rekolekcji brzmiał: „Eucharystia – autostrada do nieba z bł. Carlo Acutisem”

„Te ławki miały zapełnić się wami. Młodymi ludźmi, którzy przyszliby tutaj. Po to, by postawić Bogu tak wiele pytań” – mówił ks. Łukasz Krzewiński w jednym z filmów, które umieszczono na specjalnie dedykowanych stronach.

– Niedawno minął dokładnie rok, kiedy w marcu ogłoszono czas pandemii, a rekolekcje szkolne zostały odwołane. Dlatego postanowiliśmy wyciągnąć wnioski z tego doświadczenia, myśląc, co zrobić, by sytuacja się nie powtórzyła. - powiedział dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik.

Do projektu zaproszono księży, katechetów, kleryków seminarium, młodzież, dzieci. Program był bardzo prosty, a jego trzon tworzyły trzy nauki rekolekcyjne i zajęcia własne uczniów pod opieką nauczycieli religii.

– Rekolekcje są zawsze wyzwaniem. W sposób szczególny te dla całej diecezji, gdzie każdy jest inny, każda klasa, szkoła to często zupełnie odrębne światy, które musi coś łączyć. Bez wątpienia tym wspólnym mianownikiem jest wielkie pragnienie poszukiwania sensu, którego bez Boga nie można do końca zaspokoić – dodał ks. Łukasz Krzewiński.

Główny temat rekolekcji dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych brzmiał „Eucharystia – autostrada do nieba z bł. Carlo Acutisem”.

–  Myślę, że jest Carlo Acutis jest patronem na ten czas, a także patronem zdalnego nauczania. On "przecierał” szlaki w Internecie, czyniąc z niego wielkie pole do ewangelizacji, które chcemy wykorzystać także w czasie rekolekcji – dodał ks. Gogolik.

Podczas jednej z katechez uczestnicy wielkopostnych rekolekcji mogli przenieść się do wnętrza Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej.

– Właśnie dzisiaj jest dla nas bardzo ważny dzień. Z klerykiem Grzegorzem jedziemy do spowiedzi. Na naszym przykładzie powiemy, jak dobrze przeżyć spowiedź świętą, która jest przygotowaniem do Eucharystii. – dialogowali klerycy, po czym zabrali „widzów” w drogę do konfesjonału.
– Naszym przewodnikiem po tych rekolekcjach jest bł. Carlo Acutis. Tak jak on powiedział, że Eucharystia jest autostradą do nieba, tak spowiedź jest taką bramką wstępu. Wiadomo, można jechać inną drogą niż autostrada. Ale ta droga jest pełna dziur, przeszkód, a nawigacja wciąż będzie mówiła nam „zawróć” – dodał kleryk.

– Spodziewałam się, że rekolekcje będą nudne. Okazało się jednak, że było zupełnie inaczej, a tematy były ciekawe – powiedziała uczennica czwartej klasy, Zuzanna Brycka.

KAI/mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Pawlina
7,00 zł

Nie ma dziś jednoznacznej opinii o młodzieży. Jedni widzą w niej tylko dobro, nadzieję i piękno, drudzy młodych krytykują, obwiniają, a niekiedy wręcz z rezygnacją machają na młodych ręką. Jaka jest zatem polska młodzież?

Oto...

Skomentuj artykuł

Diecezja bydgoska: Szkolne rekolekcje online miały tysiące odsłon
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.