Diecezja koszalińsko-kołobrzeska: w czterech miastach pochówek dzieci utraconych
Z coraz większym zrozumieniem spotyka się postulat godnego pochówku dla dzieci utraconych, czyli zmarłych przed urodzeniem, w wyniku poronienia lub martwych narodzin.
W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej takie pochówki odbywają się dwa razy w roku w 4 miastach: Koszalinie, Słupsku, Pile i Szczecinku. Najbliższe Msze św. i towarzyszące im pogrzeby odbędą się 24 marca - w Narodowy Dzień Życia.
Uczestnictwo w takim wydarzeniu, w którego skład wchodzi Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka, ceremonia pogrzebowa na cmentarzu i pochówek, może być nie tylko formą pożegnania najbliższego członka rodziny, ale również - dla osób postronnych - okazaniem szacunku dla życia nienarodzonych w ogóle.
>> Ten projekt to prawdziwa pomoc dla rodziców po stracie dziecka
W Słupsku Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka odbędzie się 24 marca o godz. 11.00 w kościele pw. Św. Jacka (ul. Dominikańska 3). Następnie ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godz. 12.15 na Nowym Cmentarzu.
Do tej pory w Słupsku odbyło się sześć pochówków, podczas których pochowano łącznie 298 dzieci. Pochówek będzie miał charakter ekumeniczny. W Pile siódmy już pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 24 marca.
Msza św. o godz. 11.00 odprawiona będzie w kościele pw. Św. Jana Bosko. Po niej uroczystości pogrzebowe będą kontynuowane na cmentarzu przy Pomniku Dzieci Utraconych. Do tej pory w Pile pochowano ciała 100 dzieci utraconych. Podczas najbliższego pogrzebu pochowanych zostanie 26 dzieci.
W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka odbędzie się 7 kwietnia o godz. 10.00 w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP, a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Pogrzeb ma charakter ekumeniczny.
Będzie to już piętnasty pogrzeb dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej "Nasze na zawsze". Pochowano tu już 3023 dzieci.
W Szczecinku 14 kwietnia odbędzie się szósty pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele mariackim. O godz. 13.00 odbędą się uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. Do tej pory pochowano tu prochy 69 dzieci.
Rocznie w szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień.Pochówki dzieci utraconych dotyczą dzieci zmarłych w wyniku poronienia lub martwego urodzenia. Mają one prawo do godnego pochowania na cmentarzu, a gdy rodzice tego prawa się zrzekają, obowiązek ten przejmuje gmina, w której znajduje się szpital. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.
Skomentuj artykuł