Tarnów: dzieci utracone spoczęły we wspólnej mogile

Tarnów: dzieci utracone spoczęły we wspólnej mogile
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

W Tarnowie odbył się pierwszy pochówek dzieci utraconych, pozostawionych w miejscowych szpitalach. Spoczęły one we wspólnej mogile na cmentarzu w Mościcach. Data nie jest przypadkowa - dziś, 15 października, przypada Światowy Dzień Dziecka Utraconego.

Uroczystości zgromadziły głównie rodziców, których dzieci zmarły przed narodzeniem. To były wzruszające chwile zwłaszcza dla tych, którzy nie mogli przed laty pochować swoich dzieci.

- Po dwudziestu czterech latach wracają te wspomnienia, myśli o dziecku, które się kiedyś utraciło. To miejsce jest bardzo potrzebne - mówi jedna z matek. - Nie wiedziałam, że doczekam takiego dnia, po 12 latach pamięć o moich o dzieciach gdzieś zamieszka i to tak na stałe, że będziemy mogli tutaj przychodzić i pamiętać, że nasze dzieci były z nami przez 12 tygodni - dodaje wzruszona mieszkanka Tarnowa.

Podczas uroczystości odczytano imiona dzieci, które zmarły przed narodzeniem. Rodzice przynieśli kwiaty i znicze. Do grobu, razem z urną, złożone zostały kartki z imionami dzieci.

DEON.PL POLECA

Takie pochówki mają odbywać się raz w roku. To inicjatywa Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych. - Powstanie tutaj instalacja w kształcie namiotu. Na wysokości ok. 3 metrów znajdzie się postać dziecka, które z naszej perspektywy nie jest do sięgnięcia. Od tego dziecka wychodzić będą promienie. Będzie można na nich umieścić tabliczki z imionami dzieci - mówi ks. Artur Ważny - dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji tarnowskiej Kurii diecezjalnej.

Aby powstało to miejsce potrzeba ok. 130 tys. zł. Komitet organizuje m.in. zbiórki przed kościołami. - Bardzo byśmy chcieli, żeby to miejsce pamięci było gotowe za rok - mówi Joanna Sadowska z Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych SPES. Jak dodaje, wszystko zależy od tego czy uda się zebrać odpowiednie środki. Kolejne zbiórki planowane są w parafii katedralnej i w Koszycach Wielkich.

Pochówek dzieci utraconych poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym w Mościcach. Podczas liturgii modlono się w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci.

SPES - Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych zawiązał się 12 maja tego roku w Tarnowie Mościcach. Inicjatywę poparł i objął swym patronatem Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej.

Rada Miejska w Tarnowie w dniu 30 czerwca 2016 r. podjęła stosowną uchwałę, regulującą zasady pochówku dzieci martwo urodzonych, których rodzice zrezygnowali z prawa do pochówku we własnym zakresie.

Więcej na temat działalności Komitetu można znaleźć na www.dzieciutraconetarnow.pl.

Znajduje się tam wirtualna Księga Pamięci dzieci utraconych. Wpisów cały czas przybywa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tarnów: dzieci utracone spoczęły we wspólnej mogile
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.