"Dla migranta wiara jest nie tylko tradycją"

"Dla migranta wiara jest nie tylko tradycją"
Polska Msza Święta w Dublinie (fot. jezuici.pl/dublin)
PAP / wm

Problemom dostępności do polskojęzycznych duchownych i roli Kościoła w środowisku migrantów poświęcona jest trwająca we wtorek w Poznaniu Międzynarodowa Konferencja Polonijna "Duszpasterstwo migrantów - duszpasterstwem rodzin".

W konferencji bierze udział ok. 150 osób, w tym prelegenci z Hiszpanii, Rzymu, Irlandii, Danii i Brazylii.

Przesłanie do uczestników przekazał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, abp Antonio Maria Veglio. Jak podkreślił, "dla migranta wiara jest nie tylko praktyką religijną czy tradycją, lecz siłą, która wspiera i pokonuje trudności każdego rodzaju".

Abp Antonio Maria Veglio wyraził nadzieję, że konferencja "pomoże Kościołowi w Polsce stawić czoła wyzwaniom duszpasterskim odnoszącym się do dzisiejszej emigracji polskiej na całym świecie".

"Kościół pragnie być tam, gdzie są migranci, aby dzielić z nimi radości i nadzieje, jak również smutki i cierpienia migracji. Pomoc humanitarna, solidarność, akcja społeczna i reprezentacja, szkolenie i formacja chrześcijańska są częścią posługi Kościoła wśród doświadczających przemieszczenia się" - stwierdził w przesłaniu.

Jak przypomniał, przez ponad wiek Polska była jednym z największych źródeł siły robotniczej dla krajów Europy Zachodniej, Północnej i Południowej Ameryki.

"Przez cały ten czas Kościół katolicki w Polsce towarzyszył z odwagą, owocnie i solidarnie polskim migrantom. (...) Szkoły, przedszkola, domy starców, świetlice, ośrodki duszpasterskie są niezbitym i imponującym dowodem troski Kościoła o polskich migrantów za granicą" - napisał.

Konferencję organizuje Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego, Ruch Apostolatu Emigracyjnego oraz Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Wśród poruszanych na konferencji zagadnień jest m.in. problem obecności polskojęzycznych duchownych wśród mieszkających za granicą Polaków. Według szacunków, w krajach europejskich dla Polaków pracuje obecnie 1,5 tys. polskich księży.

Współorganizator konferencji, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego ks. Wiesław Wójcik powiedział, że także Jan Paweł II zwracał uwagę na fakt, że rodziny emigrantów, o ile to możliwe, powinny mieć zapewnioną obsługę kapłanów własnego obrządku, kultury i języka.

"Rodacy mieszkający często nawet kilkadziesiąt lat w różnych krajach świata domagają się polskojęzycznych księży. Oni doskonale posługują się językami krajów, w których przebywają, a jednak chcą modlić się i integrować w lokalnym kościele w swoim własnym języku" - powiedział.

Gośćmi konferencji są naukowcy i specjaliści zajmujący się problematyką życia rodzin emigracyjnych, a także duszpasterze pracujący pośród Polaków, m.in. na terenie Brazylii, Irlandii, Włoch, Hiszpanii i Niemiec.

Ks. Wójcik zaznaczył, że jednym z istotnych tematów poruszanych w trakcie konferencji są skutki rozdzielonych małżeństw i rodzin: plaga rozwodów i problem tysięcy tzw. eurosierot, czyli dzieci z rodzin, w których przynajmniej jedno z rodziców jest za granicą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dla migranta wiara jest nie tylko tradycją"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.