Dla ubogich, bezdomnych i samotnych - Wigilie w całej Polsce

Dla ubogich, bezdomnych i samotnych - Wigilie w całej Polsce
(fot. shutterstock.com)
KAI / mp

Co roku w całej Polsce diecezjalne oddziały Caritas oraz wspólnoty organizują wieczerze wigilijne dla bezdomnych, ubogich i samotnych.

Potrzebujący w tym roku spotkają się przy stole w największych polskich miastach m.in.: Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Opolu.

Kraków

Stara Zajezdnia w Krakowie będzie w tym roku miejscem tradycyjnego spotkania wigilijnego dla osób bezdomnych, ubogich i samotnych. Wieczerza organizowana przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej została przeniesiona w inne miejsce ze względu na remont krużganków klasztoru ojców franciszkanów, gdzie zwykle się odbywała.

DEON.PL POLECA

Wigilię rozpocznie tradycyjne łamanie się opłatkiem, któremu przewodniczyć będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Uczestnicy wigilii znajdą na świątecznym stole czerwony barszcz z uszkami, smażonego karpia z ziemniakami i surówką z kapusty, kluski z makiem, ciasto, owoce i napoje. Potrzebujący otrzymają również świąteczne paczki.

Jak poinformowała Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej, przy wigilii będzie pomagać około 50 wolontariuszy: młodzież z Centrum Wolontariatu Caritas, harcerze z ZHP i ZHR oraz siostry albertynki. Zaproszenia na wigilię będą rozdysponowane wśród osób bezdomnych i samotnych przez Kuchnię św. Brata Alberta oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie.

Starając się umożliwić godne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia przez osoby najuboższe, Caritas Archidiecezji Krakowskiej organizuje Wigilię dla Bezdomnych i Samotnych od 1992 roku. Początkowo odbywała się ona na Dworcu PKP w Krakowie, a potem przez wiele lat w krużgankach klasztoru Ojców Franciszkanów. Przychodziło na nią około tysiąca osób. Dla każdego organizatorzy starali się zapewnić miejsce przy stole i paczkę z produktami żywnościowymi na okres Świąt Bożego Narodzenia.

W tym roku ze względu na remont krużganków klasztoru ojców franciszkanów, lokal na wigilijne spotkanie nieodpłatnie udostępnił właściciel restauracji Stara Zajezdnia Kraków w Krakowie przy ul. św. Wawrzyńca 12. Głównym organizatorem wigilii Caritas jest Kuchnia św. Brata Alberta prowadzona przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej przy ul. Dietla 48 w Krakowie.

Warszawa

Już nie Wigilię, ale Święta z Ubogimi przygotowuje w tym roku warszawska Wspólnota Sant’Egidio w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Podczas bożonarodzeniowego obiadu, który odbędzie się 25 grudnia w dolnym kościele, spodziewanych jest ponad 400 ubogich i bezdomnych gości.

Przez osiem ostatnich lat Wspólnota krótko przed świętami organizowała Wigilię z Ubogimi. W tym roku po raz pierwszy zaprasza osoby bezdomne do stołu dokładnie w Boże Narodzenie. - Z opowieści naszych przyjaciół wiemy, że Święta to szczególnie trudny moment, w którym samotność doskwiera najbardziej. Gdy ludzie wokół świętują, najmocniej tęskni się za domem i rodziną. Do tego sklepy, centra handlowe… wszystko pozamykane. Zostają tylko rzadko tego dnia kursujące tramwaje. Jak doświadczać ciepłych świątecznych uczuć, gdy nie ma nawet gdzie napić się ciepłej herbaty? - wyjaśniają organizatorzy. Przy stole z ubogimi zasiądzie również kard. Kazimierz Nycz.

Pomóc można na wiele sposobów. Wspólnota szuka zarówno wolontariuszy, którzy włączą się w przygotowania przed świętami, jak i osób gotowych pomóc w dniu obiadu. Można m.in. przygotować coś do jedzenia, kupić prezent, pomóc w przewiezieniu i ustawieniu stołów czy udekorowaniu sali, a także w serwowaniu potraw. Potrzebni są również muzycy i chórzyści, którzy wezmą udział w kolędowaniu.

Osoby, które chciałyby się zaangażować, mogą poznać szczegóły podczas spotkań organizacyjnych.7 grudnia (czwartek), godz. 17.30, Śródmieście, Kościół Wszystkich Świętych (biały budynek na terenie parafii), pl. Grzybowski 3/58 grudnia (piątek), godz. 19.00, Śródmieście, Politechnika Warszawska, Pałacyk Rektorski, ul Koszykowa 80 (zapraszamy zwłaszcza studentów warszawskich uczelni)13 grudnia (środa), godz. 18.00, Ursynów, Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego (sala św. Józefa), al. KEN 10116 grudnia (sobota), godz. 16.00, Mokotów, Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, Rakowiecka 6118 grudnia (poniedziałek), godz. 18.00, Ursynów, Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego (dolny kościół), al. KEN 101Chęć pomocy można zadeklarować, wysyłając e-mail na adres santegidio.waw@gmail.com lub wypełniając formularz na stronie www.santegidio.pl.

Wspólnota Sant’Egidio została założona w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Riccardiego. W Warszawie działa od 2008 r. Regularnie spotyka się z ubogimi podczas "kolacji na ulicy" oraz odwiedza bezdomnych na peryferiach miasta. Prowadzi też "Szafę Przyjaciół", w której osoby potrzebujące mogą zaopatrzyć się w ubrania. Tylko w ub. roku za pośrednictwem wspólnoty do ubogich trafiło blisko 2,5 tony żywności i prawie 10 tys. sztuk odzieży. Tradycja obiadu bożonarodzeniowego sięga 1982 r. W ub. roku do stołu ze Wspólnotą Sant’Egidio zasiadło 200 tys. ludzi w 73 krajach świata.

Poznań

Tradycyjnie 24 grudnia, w hali nr 2 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP), odbędzie się wigilia dla samotnych, bezdomnych i ubogich. Świąteczne spotkanie organizowane przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej planowane jest dla 1600 osób.

- W ten wyjątkowy dzień na naszą wigilię zapraszamy osoby, których nie stać lub które nie mogą przygotować wieczerzy w domu. Spotkanie adresowane jest nie tylko do bezdomnych, ale także do samotnych, którzy nie mogą spędzić tego dnia w gronie rodziny czy przyjaciół -tłumaczy w rozmowie z KAI Paweł Pomin z Caritas Archidiecezji Poznańskiej.Zaznacza, że ważne jest, aby tego dnia każdy poczuł ciepło rodzinnego ogniska i wraz z innymi mógł świętować narodziny Jezusa Chrystusa.

Nie zabraknie łamania się opłatkiem, wigilijnych potraw i śpiewu kolęd. Świąteczne życzenia uczestnikom wigilii osobiście złoży abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański zasiądzie też z ubogimi do wspólnego, świątecznie ustrojonego stołu. Wśród świątecznych potraw tradycyjnie na stole znajdą się barszcz z uszkami, ryby, kapusta z grzybami. Wigilijne potrawy przygotują kucharze z poznańskiego baru "Caritas" oraz z jadłodajni prowadzonych przez siostry zakonne. Świąteczne wypieki przygotują panie zaangażowane w Parafialnych Zespołach Caritas oraz wierni z poznańskich parafii.W hali poznańskich Targów potrawy będą wydawać siostry zakonne oraz uczniowie poznańskich szkół średnich.Siostry urszulanki SJK, które prowadzą jadłodajnię Caritas przy ul. Taczaka w Poznaniu, przygotują kilkaset paczek z zabawkami i słodyczami specjalnie dla dzieci.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej codziennie wydaje ok. 1000 ciepłych posiłków w czterech jadłodajniach prowadzonych w stolicy Wielkopolski przez siostry albertynki przy ul. Ks. Piotra Ściegiennego, urszulanki SJK przy ul. Taczaka, elżbietanki przy ul. Łąkowej i franciszkanki Rodziny Maryi przy ul. Niegolewskich. Żywność wydawana jest też osobom korzystającym z ogrzewalni przy ul. Krańcowej 10.Caritas Archidiecezji Poznańskiej organizuje wigilię na terenie MPT już po raz ósmy. Spotkanie odbędzie się 24 grudnia w hali nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich w godz. od 11 do 13.

Opole

Opolska Wigilia odbędzie się w czwartek 22.12.2017 r. o godzinie 16.00 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu przy ul. Wrocławskiej 158 (za Centrum Handlowym "Karolinka") pod patronatem Biskupa Opolskiego Andrzeja Czai.

Zaproszenia na Wigilię będą rozdawane od poniedziałku 11.12.2017 r. w 16 opolskich parafiach: Katedra Opolska, św. Piotra i Pawła, oo. Franciszkanów, MB Bolesnej i św. Wojciecha (Górka), oo. Jezuitów, Przemienienia Pańskiego (AK), św. Karola Boromeusza (Chabry), Chrystusa Króla (Metalchem), MB Fatimskiej (Grudzice), św. Jacka (Kolonia Gosławicka), MBNP (Nowa Wieś Królewska), bł. Czesława (Zaodrze), Wniebowzięcia NMP (Gosławice), św. Michała (Półwieś), św. Katarzyny (Groszowice), św. Józefa (Szczepanowice).

Oprawę muzyczną Wigilii zapewnią: Orkiestra i Chór parafii św. Józefa w Opolu -Szczepanowicach oraz zespoły regionalne. Na stołach znajdą się tradycyjne potrawy wigilijne m.in.: zupa grzybowa, ryba smażona, ziemniaki, surówki, gołąbki, pierogi, śledzie w oleju.

Ponadto każdy uczestnik Wigilii otrzyma paczkę żywnościową.

Dla potrzebujących zostanie przygotowanych ponad 1500 paczek oraz 300 paczek dla dzieci z prezentami. Na wigilię będzie można przyjechać specjalnym autobusem, którego rozkład jest na odwrocie zaproszenia.

Lublin

W tym roku lubelska Caritas i Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie postanowiły zorganizować Wigilię Miłosierdzia dokładnie w Wigilię Narodzenia Pańskiego. Spotkanie odbędzie się o godz. 10.30 w hali Targów Lublin przy ul. Dworcowej. Organizatorzy przygotowali miejsce przy stole dla ponad 500 osób.

Po posiłku każdy z potrzebujących otrzyma paczkę świąteczną na wynos. W tworzenie tych paczek Caritas chce zaangażować wszystkich ludzi chcących pomóc. W związku z tym rusza akcja "Paka Miłosierdzia". W siedzibie Caritas przy ul. Wyszyńskiego 2 można pobrać pustą papierową torbę, aby włożyć do niej trwałe produkty spożywcze oraz środki czystości (np. mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, olej, konserwy, herbata, słodycze, bakalie oraz artykuły chemiczne).

Wypełnione "Paki Miłosierdzia" należy przynieść z powrotem do Caritas, a pracownicy przekażą je potrzebującym podczas Wigilii Miłosierdzia. Do obsługi wigilii oraz przygotowywania paczek potrzebna jest pomoc stu wolontariuszy. Każdy, kto w tym wyjątkowym dniu chce i może dołączyć do tego dzieła powinien skontaktować się z lubelską Caritas.

Ze względu na limit miejsc organizatorzy rozdają zaproszenia, choć w miarę wolnych miejsc wpuszczą osoby potrzebujące także bez nich. Zaproszenia na Wigilię Miłosierdzia są do odbioru pod adresami:Caritas Archidiecezji Lubelskiej - Lublin, Al. Unii Lubelskiej 15, Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta - Lublin, ul. Zielona 3, Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów - Lublin, Al. Kraśnicka 76, w parafii pw. św. Mikołaja w Lublinie - ul. ks. M. Słowikowskiego 1, parafii pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty (Katedra Lubelska) - ul. Królewska 10, parafii pw. Przemieniania Pańskiego w Lublinie - ul. Nadbystrzycka 40, parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie - ul. Bursztynowa 20.

W organizację wigilii włączyli się abp Stanisław Budzik i prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Wsparcie finansowe i rzeczowe zadeklarowały następujące firmy i organizacje: Targi Lublin S.A., firma Selgros (główny sponsor), Fundacja Dantis, prowadząca Catering Anielskie Smaki, Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta, Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Lublinie i Legia Akademicka.

Toruń

Toruńska Fundacja Rozwoju "Wszystko Jest Możliwe" już trzeci zorganizuje akcję zimową "Pomóż bezdomnemu", pod nazwą "Pierwsza Pomocna Dłoń" połączoną z przygotowaniem Wigilii dla osób uzależnionych i bezdomnych.

Ich działania skupiają się nie tylko na koniecznej pomocy np. zakup lekarstwa czy posiłku lecz przede wszystkim na motywacji, okazaniu serca, miłości, pomocy terapeutycznej, psychicznej i duchowej. Odbywa się to na naszych cotygodniowych spotkaniach "Coffee House" oraz podczas rozmów przy kolacji i konsultacjach indywidualnych. Cykl tegorocznych spotkań Coffee House, podobnie jak w roku ubiegłym, chcielibyśmy zakończyć 22 grudnia Wigilią.

"Wigilia bez granic"

"Wigilia bez granic" to akcja mająca na celu zachęcenie Polaków do przyjęcia obcokrajowców na wigilijnej wieczerzy, w tym uchodźców, zgodnie ze staropolską tradycją "dodatkowego talerza" dla przybysza. Prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana podkreślił, że "Wigilia bez granic" jest efektem sugestii Roberta Schumana, by wspólnotę narodów europejskich budować najpierw na poziomie kształtowania relacji międzyludzkich, a nie na poziomie ekonomicznym czy instytucjonalnym.

- Nie chcemy, by było to dzieło Instytutu Myśli Schumana, ale by było to dzieło całej Polski. Włączają się w nie Caritas Polska, Parlamentarna Grupa Schumana, wojewodowie i prezydenci miast oraz grupy parafialne i biskupi - poinformował prof. Krysiak. Jego zdaniem, akcja nie zakończy się 24 grudnia, ale powinna zaowocować budowaniem trwalszych relacji między Polakami a obcokrajowcami.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w tej inicjatywie, powinny się zgłaszać poprzez stronę www.wigiliabezgranic.com. Po podaniu swoich danych nastąpi rejestracja, a od przyszłego tygodnia zainteresowani zostaną poinformowani, kto będzie ich gościem w wigilijny wieczór. Akcja jest propagowana przez samorządy, dzięki czemu w kilkunastu miastach (m.in. Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Szczecinie) będą do niej zachęcać reklamy na środkach transportu miejskiego.

Partnerem medialnym akcji są m.in. Katolicka Agencja Informacyjna, Gość Niedzielny i Niedziela. Partnerem strategicznym "Wigilii bez granic" jest Caritas.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dla ubogich, bezdomnych i samotnych - Wigilie w całej Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.