Dlaczego młodzi rezygnują z praktyk religijnych? Dyrektor CBOS podaje trzy powody

Dlaczego młodzi rezygnują z praktyk religijnych? Dyrektor CBOS podaje trzy powody
Fot. Darren Baker / Depositphotos.com
KAI/mł

Wśród trzech czynników powodujących spadek religijności są m.in. zmiany zachodzące w rodzinach - powiedziała prof. Mirosława Grabowska podczas debaty „Wiara i niewiara polskiej młodzieży”.

- Badania z roku 2021 wskazują że poziom ocen negatywnych Kościoła przewyższył dwukrotnie poziom ocen pozytywnych - podsumowała prof. Mirosława Grabowska, dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej podczas zorganizowanej przez KAI debaty „Wiara i niewiara polskiej młodzieży”. 

Zobacz także: Jak młodzi postrzegają Kościół? Sondaż

Prof. Grabowska zaznaczyła, że proces spadku religijności, monitorowany przez CBOS regularnie od 1992 r., zależy od grupy wiekowej. W pokoleniach starszych i najstarszych następuje wolno i bardzo wolno – w pokoleniach młodszych - szybciej, a najszybciej w grupie wiekowej od 18-24 lat.  W tej grupie wiekowej więcej osób nie praktykuje w ogóle niż praktykuje regularnie. Tych, którzy nie praktykują w ogóle, jest ponad jedna trzecia. 

DEON.PL POLECA

Dlaczego młodzi rezygnują z praktyk religijnych?

Badaczka zwróciła uwagę na trzy czynniki powodujące ten spadek: po pierwsze zmiany w rodzinie, czyli przykład rodziców, zwłaszcza matki, i odczuwalny przez dzieci brak nacisku ze strony rodziców na uczęszczanie do Kościoła.

Drugim czynnikiem powodującym spadek jest według prof. Grabowskiej porażka religijnej edukacji szkolnej. W 2021 roku udział w lekcjach religii deklaruje 54 proc. uczniów ostatnich klas liceów, techników i uczniów ostatnich klas zasadniczych szkół zawodowych. A jeszcze trzy lata temu to było 70 proc. „Zmiana kilkunastuprocentowa w ciągu trzech lat to jest bardzo duża zmiana” – zauważyła prof. Grabowska.

Trzeci czynnik to postrzeganie samej instytucji Kościoła przez młodzież. Jest ono coraz mniej pozytywne. Badania z roku 2021 wskazują że poziom ocen negatywnych Kościoła przewyższył dwukrotnie poziom ocen pozytywnych. W ostatnich badaniach jest może trochę lepiej, ale to już nie ma porównania z latami 80-tymi - dodała profesor.

Mówiąc o powolnym spadku religijności w starszych pokoleniach prof. Grabowska zwróciła uwagę, że jest to pokolenie, które otrzymało dwie „szczepionki” – pierwszą to był komunizm, a drugą pontyfikat papieża Jana Pawła. Obecni młodzi są takich "szczepionek" pozbawieni. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Mistyczka ze szczecińskiego bloku 

Gdy Alicja Lenczewska zapisywała swoje dzienniki – Świadectwo i Słowo pouczenia – nie wiedziała, co się z nimi stanie. Dziś pomagają tysiącom ludzi w odnalezieniu drogi do swojego wnętrza i...

Skomentuj artykuł

Dlaczego młodzi rezygnują z praktyk religijnych? Dyrektor CBOS podaje trzy powody
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.