Dlaczego młodzi rezygnują z praktyk religijnych? Dyrektor CBOS podaje trzy powody
Wśród trzech czynników powodujących spadek religijności są m.in. zmiany zachodzące w rodzinach - powiedziała prof. Mirosława Grabowska podczas debaty „Wiara i niewiara polskiej młodzieży”.
- Badania z roku 2021 wskazują że poziom ocen negatywnych Kościoła przewyższył dwukrotnie poziom ocen pozytywnych - podsumowała prof. Mirosława Grabowska, dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej podczas zorganizowanej przez KAI debaty „Wiara i niewiara polskiej młodzieży”.
Zobacz także: Jak młodzi postrzegają Kościół? Sondaż
Prof. Grabowska zaznaczyła, że proces spadku religijności, monitorowany przez CBOS regularnie od 1992 r., zależy od grupy wiekowej. W pokoleniach starszych i najstarszych następuje wolno i bardzo wolno – w pokoleniach młodszych - szybciej, a najszybciej w grupie wiekowej od 18-24 lat. W tej grupie wiekowej więcej osób nie praktykuje w ogóle niż praktykuje regularnie. Tych, którzy nie praktykują w ogóle, jest ponad jedna trzecia.
Dlaczego młodzi rezygnują z praktyk religijnych?
Badaczka zwróciła uwagę na trzy czynniki powodujące ten spadek: po pierwsze zmiany w rodzinie, czyli przykład rodziców, zwłaszcza matki, i odczuwalny przez dzieci brak nacisku ze strony rodziców na uczęszczanie do Kościoła.
Drugim czynnikiem powodującym spadek jest według prof. Grabowskiej porażka religijnej edukacji szkolnej. W 2021 roku udział w lekcjach religii deklaruje 54 proc. uczniów ostatnich klas liceów, techników i uczniów ostatnich klas zasadniczych szkół zawodowych. A jeszcze trzy lata temu to było 70 proc. „Zmiana kilkunastuprocentowa w ciągu trzech lat to jest bardzo duża zmiana” – zauważyła prof. Grabowska.
Trzeci czynnik to postrzeganie samej instytucji Kościoła przez młodzież. Jest ono coraz mniej pozytywne. Badania z roku 2021 wskazują że poziom ocen negatywnych Kościoła przewyższył dwukrotnie poziom ocen pozytywnych. W ostatnich badaniach jest może trochę lepiej, ale to już nie ma porównania z latami 80-tymi - dodała profesor.
Mówiąc o powolnym spadku religijności w starszych pokoleniach prof. Grabowska zwróciła uwagę, że jest to pokolenie, które otrzymało dwie „szczepionki” – pierwszą to był komunizm, a drugą pontyfikat papieża Jana Pawła. Obecni młodzi są takich "szczepionek" pozbawieni.
Skomentuj artykuł