Dlaczego młodzi rezygnują z praktyk religijnych? Dyrektor CBOS podaje trzy powody

Fot. Darren Baker / Depositphotos.com
KAI/mł

Wśród trzech czynników powodujących spadek religijności są m.in. zmiany zachodzące w rodzinach - powiedziała prof. Mirosława Grabowska podczas debaty „Wiara i niewiara polskiej młodzieży”.

- Badania z roku 2021 wskazują że poziom ocen negatywnych Kościoła przewyższył dwukrotnie poziom ocen pozytywnych - podsumowała prof. Mirosława Grabowska, dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej podczas zorganizowanej przez KAI debaty „Wiara i niewiara polskiej młodzieży”.

Zobacz także: Jak młodzi postrzegają Kościół? Sondaż

Prof. Grabowska zaznaczyła, że proces spadku religijności, monitorowany przez CBOS regularnie od 1992 r., zależy od grupy wiekowej. W pokoleniach starszych i najstarszych następuje wolno i bardzo wolno – w pokoleniach młodszych - szybciej, a najszybciej w grupie wiekowej od 18-24 lat. W tej grupie wiekowej więcej osób nie praktykuje w ogóle niż praktykuje regularnie. Tych, którzy nie praktykują w ogóle, jest ponad jedna trzecia.

Dlaczego młodzi rezygnują z praktyk religijnych?

Badaczka zwróciła uwagę na trzy czynniki powodujące ten spadek: po pierwsze zmiany w rodzinie, czyli przykład rodziców, zwłaszcza matki, i odczuwalny przez dzieci brak nacisku ze strony rodziców na uczęszczanie do Kościoła.

DEON.PL POLECA

Drugim czynnikiem powodującym spadek jest według prof. Grabowskiej porażka religijnej edukacji szkolnej. W 2021 roku udział w lekcjach religii deklaruje 54 proc. uczniów ostatnich klas liceów, techników i uczniów ostatnich klas zasadniczych szkół zawodowych. A jeszcze trzy lata temu to było 70 proc. „Zmiana kilkunastuprocentowa w ciągu trzech lat to jest bardzo duża zmiana” – zauważyła prof. Grabowska.

Trzeci czynnik to postrzeganie samej instytucji Kościoła przez młodzież. Jest ono coraz mniej pozytywne. Badania z roku 2021 wskazują że poziom ocen negatywnych Kościoła przewyższył dwukrotnie poziom ocen pozytywnych. W ostatnich badaniach jest może trochę lepiej, ale to już nie ma porównania z latami 80-tymi - dodała profesor.

Mówiąc o powolnym spadku religijności w starszych pokoleniach prof. Grabowska zwróciła uwagę, że jest to pokolenie, które otrzymało dwie „szczepionki” – pierwszą to był komunizm, a drugą pontyfikat papieża Jana Pawła. Obecni młodzi są takich "szczepionek" pozbawieni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dlaczego młodzi rezygnują z praktyk religijnych? Dyrektor CBOS podaje trzy powody
Komentarze (7)
AP
~Adam P
13 stycznia 2022, 23:41
"...brak nacisku ze strony rodziców..." ??? Jak praktykowanie nie jest dobrowolne i nie wynika z wewnętrznej potrzeby, to nie jest prawdziwe, jest to tylko zakłamanie.
LM
~Leszek Malicki
13 stycznia 2022, 12:06
Przede wszytkim przekaz treści związanych z religią powinien być dopasowany do czasów w których obecnie żyjemy. Młodzież nie lubi, a często nie rozumie konserwatyzmu zionącego z tych przekazów. Nasz kochany papież potrafił docierać do młodych ludzi wprost idealnie i powinno się go naśladować.
DD
~Dawid Dawidowicz
12 stycznia 2022, 20:22
Młodzież jest rozpieszczona. Nie nadaje się do tworzenia związków, pracy, życia. Tylko komórka i koniec. Byle wszystko łatwo. Nie rozumie że życie wymaga poświęcenia.
JW
~Jolanta W
12 stycznia 2022, 19:36
Nie tylko młodzi rezygnują z Kościoła. Odchodzi tzw. inteligencja, bez względu na na wiek. Przyczyny są oczywiste.
RK
~Robert Kowalski
12 stycznia 2022, 17:51
Porazka i to gigantyczna bylo wprowadzenie religii do szkol. Pomysl okazal sie zludnie dobry ale po latach zarznał religię w szkołach. wymiar dwoch godzin tygodniowo to jakis absurd.Klasówki , egzamin maturalny. Religia stala sie kolejnym przedmiotem w szkole zajmujacym czas i tak przeciazonym uczniom. Stad szybkie decyzje , ide wczesniej do domu nie bede siedzial kolejne 2 godziny w szkole.
JL
Jerzy Liwski
13 stycznia 2022, 18:00
Z Pana logiki wynika, że w sytuacji religii w salkach przykościelnych, wieczorami byłoby więcej chętnych? Pana zdaniem Ci, którzy wolą wcześniej pójść do domu z chęcią przyjdą wieczorem do kościoła?
AM
~Ana M.
12 stycznia 2022, 11:14
Dobry przykład rodziców jest potrzebny ale niekonieczny, bo można podać wiele przykładów osób duchownych, które wywodzą się z niewierzących lub nie praktykujących rodzin. Przekaz rodziców powinien być szczery: sama chodzę do kościoła i tego wymagam od dzieci, sama okazuje szacunek bliźnim i tego wymagam itd. Ponadto potrzebne są wspólnoty młodych na wzór Oaz, które aktualnie poznikały. Młodzi potrzebują dzielenia się życiem w wierze i dobrych duszpasterzy na co dzień, a nie tylko z okazji pielgrzymek.