Do kin wchodzi film o Ks. Gurgaczu. "To opowieść o wolności, poświęceniu dla ideałów i głębokiej wierze"

Do kin wchodzi film o Ks. Gurgaczu. "To opowieść o wolności, poświęceniu dla ideałów i głębokiej wierze"
(fot. z Archiwum Księży Jezuitów)
KAI / pch

Film opowiada o kapelanie niezłomnym, który swój los związał z oddziałem Żandarmerii Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, która działała na terenach Sądecczyzny w latach 1948-1949. Kapłan został skazany na karę śmierci.

Film wchodzi do kin od 2 marca. Premiera wpisana została w oficjalny program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

"Gurgacz. Kapelan Wyklętych" to obraz na styku dokumentu i fabuły. Archiwalne fotografie, zapiski kapłana, świadectwa przeplatają się ze scenami fabularnymi.

Ojciec Gurgacz. Jezuita wyklęty >>

DEON.PL POLECA

"To opowieść o wolności, poświęceniu dla ideałów i głębokiej wierze. Ks. Gurgacz jest moim zdaniem mało znany. Naszym zadaniem jest pokazywać takie osoby, zwłaszcza młodym. Chcemy przypomnieć widzom, że Żołnierze Wyklęci walczyli o wartości - o Polskę wolną i katolicką. Dzisiaj, w zlaicyzowanym świecie bardzo potrzeba nam takich kapłanów - duchowych przewodników" - mówi Dariusz Walusiak, reżyser i autor scenariusza.

Historię życia kapelana działającego na Sądecczyźnie oddziału partyzanckiego "Żandarmeria" od lat zgłębia Krystyna Pasek, dziennikarka diecezjalnego radia RDN Nowy Sącz. Przygotowała reportaże na ten temat, spotykała się z ludźmi, którzy znali ks. Gurgacza i do dziś dbają, aby pamięć o nim nie przeminęła.

"Nadal mam niedosyt, że jeszcze za mało wiem o ks. Gurgaczu, dlatego planuję dalsze prace i spotkania z ludźmi, którzy znali tego wyjątkowego kapłana. Poświęcił on życie Bogu i ludziom. Był cenionym kaznodzieją. Jego powołaniem była służba innym" - dodaje Krystyna Pasek.

Film prezentowany był już m.in. w Nowym Sączu. Jest fabularyzowanym dokumentem, w którym grają w roli ks. Władysława - Wojciech Trela, w roli oficera UB - Michał Chorosiński, a także członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Żandarmeria" z Nowego Sącza.

Grzegorz Kramer SJ: od nich uczę się patriotyzmu >>

Ks. Władysław Gurgacz urodził się 2 kwietnia 1914 roku we wsi Jabłonica Polska u stóp Pogórza Dynowskiego. W sierpniu 1931 roku wstąpił do nowicjatu jezuitów w pobliskiej Starej Wsi koło Brzozowa. W latach 1945-1947 był kapelanem szpitalnym w Gorlicach, a później w latach 1947-1948 kapelanem u sióstr służebniczek w Krynicy-Zdroju. Dał się poznać jako gorliwy duszpasterz. Głoszone przez niego kazania przyciągały do kościoła tłumy wiernych, co nie podobało się komunistycznej władzy.

Podczas pobytu w Krynicy z ks. Gurgaczem nawiązał kontakt Stanisław Pióro, twórca działającej na Nowosądecczyźnie konspiracyjnej organizacji Polska Podziemna Armia Niepodległościowa. W maju 1948 ksiądz przyjął funkcję kapelana w tworzonym oddziale leśnym Żandarmerii PPAN. W konspiracji występował pod pseudonimem "Sem" - Sługa Maryi. "Obowiązkiem moim była opieka moralna nad grupą, a więc odprawiałem Msze święte, spowiadałem członków grupy, objaśniałem im Ewangelię świętą. Poza tym miałem wykłady dotyczące dziedziny filozoficznej, a mianowicie przeprowadzałem krytykę materializmu marksistowskiego" - pisał o swoich zadaniach. Partyzanci wspierani przez miejscową ludność przetrwali w lesie ponad rok.

2 lipca 1949 r. kapłan został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w Krakowie. 13 sierpnia 1949 roku, po pokazowym procesie, podczas którego ksiądz przedstawiany był jako herszt zbrodniczej bandy, skazano go na karę śmierci wraz z dwoma towarzyszami: Stefanem Balickim i Stanisławem Szajną. Wyrok wykonano w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie 14 września 1949 r. Grób ks. Władysława Gurgacza znajduje się na Cmentarzu wojskowym przy ul. Prandoty w Krakowie.

Postanowieniem 9 listopada 2007 r. za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jego imieniem nazwano ulice m.in. w Krakowie, w Nowym Sączu, Warszawie oraz Krynicy - Zdroju. Na Hali Łabowskiej w Beskidzie Sądeckim znajduje się obelisk postawiony ku jego czci, przy którym corocznie spotykają się byli żołnierze Armii Krajowej i PPAN.

W intencji Ks. Gurgacza na Hali Łabowskiej >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Do kin wchodzi film o Ks. Gurgaczu. "To opowieść o wolności, poświęceniu dla ideałów i głębokiej wierze"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.