Do kin wchodzi film o Ks. Gurgaczu. "To opowieść o wolności, poświęceniu dla ideałów i głębokiej wierze"

Do kin wchodzi film o Ks. Gurgaczu. "To opowieść o wolności, poświęceniu dla ideałów i głębokiej wierze"
(fot. z Archiwum Księży Jezuitów)
KAI / pch

Film opowiada o kapelanie niezłomnym, który swój los związał z oddziałem Żandarmerii Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, która działała na terenach Sądecczyzny w latach 1948-1949. Kapłan został skazany na karę śmierci.

Film wchodzi do kin od 2 marca. Premiera wpisana została w oficjalny program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

"Gurgacz. Kapelan Wyklętych" to obraz na styku dokumentu i fabuły. Archiwalne fotografie, zapiski kapłana, świadectwa przeplatają się ze scenami fabularnymi.

Ojciec Gurgacz. Jezuita wyklęty >>

"To opowieść o wolności, poświęceniu dla ideałów i głębokiej wierze. Ks. Gurgacz jest moim zdaniem mało znany. Naszym zadaniem jest pokazywać takie osoby, zwłaszcza młodym. Chcemy przypomnieć widzom, że Żołnierze Wyklęci walczyli o wartości - o Polskę wolną i katolicką. Dzisiaj, w zlaicyzowanym świecie bardzo potrzeba nam takich kapłanów - duchowych przewodników" - mówi Dariusz Walusiak, reżyser i autor scenariusza.

DEON.PL POLECA

Historię życia kapelana działającego na Sądecczyźnie oddziału partyzanckiego "Żandarmeria" od lat zgłębia Krystyna Pasek, dziennikarka diecezjalnego radia RDN Nowy Sącz. Przygotowała reportaże na ten temat, spotykała się z ludźmi, którzy znali ks. Gurgacza i do dziś dbają, aby pamięć o nim nie przeminęła.

"Nadal mam niedosyt, że jeszcze za mało wiem o ks. Gurgaczu, dlatego planuję dalsze prace i spotkania z ludźmi, którzy znali tego wyjątkowego kapłana. Poświęcił on życie Bogu i ludziom. Był cenionym kaznodzieją. Jego powołaniem była służba innym" - dodaje Krystyna Pasek.

Film prezentowany był już m.in. w Nowym Sączu. Jest fabularyzowanym dokumentem, w którym grają w roli ks. Władysława - Wojciech Trela, w roli oficera UB - Michał Chorosiński, a także członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Żandarmeria" z Nowego Sącza.

Grzegorz Kramer SJ: od nich uczę się patriotyzmu >>

Ks. Władysław Gurgacz urodził się 2 kwietnia 1914 roku we wsi Jabłonica Polska u stóp Pogórza Dynowskiego. W sierpniu 1931 roku wstąpił do nowicjatu jezuitów w pobliskiej Starej Wsi koło Brzozowa. W latach 1945-1947 był kapelanem szpitalnym w Gorlicach, a później w latach 1947-1948 kapelanem u sióstr służebniczek w Krynicy-Zdroju. Dał się poznać jako gorliwy duszpasterz. Głoszone przez niego kazania przyciągały do kościoła tłumy wiernych, co nie podobało się komunistycznej władzy.

Podczas pobytu w Krynicy z ks. Gurgaczem nawiązał kontakt Stanisław Pióro, twórca działającej na Nowosądecczyźnie konspiracyjnej organizacji Polska Podziemna Armia Niepodległościowa. W maju 1948 ksiądz przyjął funkcję kapelana w tworzonym oddziale leśnym Żandarmerii PPAN. W konspiracji występował pod pseudonimem "Sem" - Sługa Maryi. "Obowiązkiem moim była opieka moralna nad grupą, a więc odprawiałem Msze święte, spowiadałem członków grupy, objaśniałem im Ewangelię świętą. Poza tym miałem wykłady dotyczące dziedziny filozoficznej, a mianowicie przeprowadzałem krytykę materializmu marksistowskiego" - pisał o swoich zadaniach. Partyzanci wspierani przez miejscową ludność przetrwali w lesie ponad rok.

2 lipca 1949 r. kapłan został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w Krakowie. 13 sierpnia 1949 roku, po pokazowym procesie, podczas którego ksiądz przedstawiany był jako herszt zbrodniczej bandy, skazano go na karę śmierci wraz z dwoma towarzyszami: Stefanem Balickim i Stanisławem Szajną. Wyrok wykonano w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie 14 września 1949 r. Grób ks. Władysława Gurgacza znajduje się na Cmentarzu wojskowym przy ul. Prandoty w Krakowie.

Postanowieniem 9 listopada 2007 r. za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jego imieniem nazwano ulice m.in. w Krakowie, w Nowym Sączu, Warszawie oraz Krynicy - Zdroju. Na Hali Łabowskiej w Beskidzie Sądeckim znajduje się obelisk postawiony ku jego czci, przy którym corocznie spotykają się byli żołnierze Armii Krajowej i PPAN.

W intencji Ks. Gurgacza na Hali Łabowskiej >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Do kin wchodzi film o Ks. Gurgaczu. "To opowieść o wolności, poświęceniu dla ideałów i głębokiej wierze"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.